Prawie wszyscy robią to źle. Piszesz KMB na drzwiach? Lepiej uważaj, można popełnić ogromny błąd
Okazuje się, że nawet tradycja, która od lat kultywowana jest w polskich domach może sprawić trudności. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że popełnia błąd, oznaczając drzwi symbolami związanymi ze świętem Trzech Króli. Prawie wszyscy robią to źle.
Od ponad dekady, na mocy ustawy z dnia 24 września 2010 Trzech Króli obchodzimy jako święto — dzień wolny od pracy. Dawniej jednoznacznie związany z wizytami duszpasterskimi, w wielu domach nadal celebrowany jest w wyjątkowy sposób. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kultywując tradycję, popełniają kardynalny błąd.
Oznaczasz drzwi symbolami K+M+B? Prawdopodobnie popełniasz poważny błąd
Dyskusji związanych z obchodami Święta Trzech Króli, inaczej zwanego Uroczystością Objawienia Pańskiego nie brakuje. Wyznawcy tradycji dzielą się na kilka obozów, a wśród nich największe rozwarstwienie występuje w kwestii samych liter.
Od dawien dawna powtarza się, że symbole, którymi oznaczamy drzwi pochodzą od imion trzech mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do legendarnego Betlejem po narodzeniu Jezusa Chrystusa i podarowali mu mirrę, kadzidło i złoto.
W drugiej wersji litery na drzwiach są skrótem od łacińskiego „Christus mansionem benedicat”, które oznacza „niech Chrystus błogosławi dom”. Stąd też na jednych drzwiach pojawia się „KMB”, podczas gdy na innych – „CMB”. Nawet wśród duchownych zdania są podzielone.
Według ks. prof. dr hab. Jacka Nowaka z Uniwersytetu im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, pierwszy ze skrótów, będący odwołaniem do Trzech Króli jest błędny, gdyż przesłania pierwotne (łacińskie) znaczenie tegoż napisu. Tymczasem ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w rozmowie z tygodnikiem „Niedziela” dał do zrozumienia, że obie wersje są poprawne.
Jak poprawnie oznaczyć drzwi? Większość osób robi to źle
Kardynalnym, choć pozornie błahym błędem jest zaś dość powszechne przekonanie, że drzwi oznaczamy frazą „K+M+B”. Tam bowiem, gdzie większość osób widzi (a nawet czyta) plusy, powinny być wyraźnie zaznaczone… krzyże. Aby uniknąć nieścisłości, można nieco wydłużyć dolną kreskę.
I choć niewielu o tym pamięta, istnieją także dość dokładne wytyczne co do przeprowadzenia rytuału. Oczywiście należy skorzystać ze specjalnie poświęconej kredy, zaś obowiązek oznaczenia należy do głowy rodziny, która spełnia go w absolutnej ciszy i skupieniu, wcześniej recytując modlitwę:
„Panie Jezu Chryste, którego Trzej Mędrcy jako Dziecię znaleźli w domu i złożyli Mu hołd, który wzrastałeś w domu w Nazarecie przy boku Maryi i świętego Józefa, uświęć i nasz dom swoją obecnością. Niech panuje w nim Twoja miłość, dobroć i czystość. Niech wszyscy tworzymy domowy Kościół, który w tym sanktuarium niech stale składa Ci uwielbienie i chwałę. Niech święte symbole, które znaczymy na drzwiach tego sanktuarium, przypominają nam i tym, którzy będą nas odwiedzać, że jesteśmy domowym Kościołem i za gwiazdą wiary chcemy iść na spotkanie z Tobą, do domu naszego wspólnego Ojca, z którym w jedności Ducha Świętego żyjesz i królujesz przez wszystkie wieki wieków. Amen.”
Artykuły polecane przez redakcję Lelum: