Pożar w Amazonii, płonie las deszczowy w Brazylii. Jest tak potężny, że chmury dymu widać z kosmosu
Pożar lasu deszczowego w Amazonii to tragedia dla całego ekosystemu. Co spowodowało największy w historii pożar „zielonych płuc Ziemi”? Jest tak ogromny, że widoczny z kosmosu! Czy można było temu zapobiec? Dlaczego media milczą na ten temat?
Jeszcze nigdy nie wybuchł pożar o skali większej niż ten, który obecnie sieje zniszczenie w lasach deszczowych w Brazylii. Jest to wizja tym bardziej przerażająca w świetle najnowszych doniesień. Przewidywaniach dotyczące globalnego ocieplenia i zmianach klimatycznych, nie wróżą dobrze. Koniec świata, który znamy przyjdzie do nas szybciej, niż myślimy.
Pożar w Amazonii jak apokaliptyczna wizja
Dziennikarka New York Timesa Shannon Sims opublikowała na swoim Twitterze zdjęcia z Sao Paulo, do którego dotarł dym. Miasto jest położone prawie 3 tysiące kilometrów od płonących lasów! Widzimy na nich miasto jak z postapokaliptycznego filmu, z niebem zupełnie przysłoniętym czarnym dymem. Ten widok jest szokujący i przerażający jednocześnie.
Ten pożar jest jedynie kolejnym po ponad 72 tysiącach, które wydarzyły się w Brazylii tylko w tym roku, co jest wzrostem o 80% w stosunku do roku poprzedniego. Nie ma żadnych wątpliwości, że skala zniszczeń jest ogromna a szkoda, jaką poniesie nasza planeta, będzie nieodwracalna i wpłynie na życia nas wszystkich.
Amazonia nie bez przyczyny nazywana jest „zielonymi płucami Ziemi”, jej lasy deszczowe produkują 20% tlenu obecnego w ziemskiej atmosferze. Poza tym jest domem dla niezliczonych gatunków fauny i flory, których nagłe zniknięcie brutalnie rozreguluje ekosystem.
Dlaczego lasy deszczowe płoną?
Jak wyjaśnia dla serwisu news.mongabay.com Ane Alencar, dyrektor naukowy Instytut Badań Środowiska w Amazonii, za pożar bezpośrednio odpowiedzialne jest wylesianie. Za te najczęściej odpowiadają hodowcy bydła, wycinający lasy pod pastwiska. Są oni odpowiedzialni za 80% wycinki drzew w lasach deszczowych Amazonii.
Aktywiści oskarżają prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, twierdząc, że rozluźnia przepisy zapobiegające niszczeniu brazylijskiego środowiska naturalnego i wspiera przedsiębiorców odpowiedzialnych za wylesianie. Odbiera też dotacje organizacjom pozarządowym zajmujących się promowaniem ochrony przyrody. On natomiast broni się, twierdząc, że to te organizacje miałyby wynajmować przestępców do podpalania lasów.
A jakie są skutki pożaru w Amazonii? Część z nich widzimy już teraz: dym docierający do Sao Paulo pozbawił miasto prądu, spadł tam też deszcz wymieszany z sadzą. Według WWF, jeśli pożary nie ustaną, Amazonii grozi wyschnięcie i przekształcenie w sawannę.
Niezależnie od przyczyny, pożar największych lasów deszczowych Ziemii jest tragedią, która może nieodwracalnie zmienić nasze życia.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
„Dymne zaćmienie” w Sao Paulo
Mapa pożarów na podstawie pomiarów satelity
Tak z lotu ptaka wygląda pożar „zielonych płuc Ziemii”.
ZOBACZ TEŻ:
- Ile zarobili producenci serialu „Ucho Prezesa”? Wcale nie tak dużo
- Ślub syna był dla jego mamy motywacją. Przeszła spektakularną metamorfozę, wygląda cudownie
- Zdradzony mąż postanowił zemścić się na kochanku żony w najgorszy sposób. Przed drzwiami zostawił mu specjalną przesyłkę
- Mama była uzależniona od operacji plastycznych. Namówiła na nie córkę, a dziś wyglądają jak bliźniaczki
- Do szamponu dodała trochę sody oczyszczonej. Nie mogła uwierzyć w to, co zobaczyła, gdy spojrzała w lustro
- Fatalne doniesienia o Agnieszce Woźniak-Starak. Konieczna była pomoc specjalisty
źródła: tech.wp.pl, news.mongabay.com, edition.cnn.com, www.bbc.com