Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Posłanka potwierdziła tragiczną wiadomość. Nie żyje Alicja Tysiąc
Katarzyna Augustyniak
Katarzyna Augustyniak 16.12.2021 10:59

Posłanka potwierdziła tragiczną wiadomość. Nie żyje Alicja Tysiąc

nie żyje
Fot. Ashwini Chaudhary on Unsplash

Nie żyje Alicja Tysiąc – od lat związana z działaniem na rzecz legalnej aborcji w Polsce. 50-latka zmarła w wyniku zakażenia koronawirusem. O jej śmierci poinformowała posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.

W 2007 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie, w którym nakazał Rzeczypospolitej Polskiej wypłacenie Alicji Tysiąc 25 tys. euro zadośćuczynienia oraz 14 tys. euro na pokrycie kosztów sądowych. Chodziło o naruszenie przez Polskę art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Nie żyje Alicja Tysiąc

Alicja Tysiąc od dziecka miała poważne problemy ze wzrokiem. Cierpiała m.in. na zwyrodnienie plamki żółtej, astygmatyzm, odklejającą się siatkówkę. Po dwóch ciążach jej wada wzorku znacznie się pogłębiła – aż do minus 24 dioptrii. Lekarze zakwalifikowali ją do drugiej grupy inwalidzkiej. Razem z mężem zdecydowała, że nie będą mieć więcej dzieci.

W 2000 roku, kiedy Alicja przypadkowo zaszła w trzecią ciążę, zwróciła się do trzech okulistów. Dwóch zaleciło sterylizację po porodzie, ale wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że z powodu patologicznych zmian w siatkówce pacjentki ciąża i poród stanowią duże zagrożenie dla jej oczu i widzenia.

Zalecenie aborcji ze względu na stan zdrowia pacjentki wydała internistka, podkreślając również, że trzecia ciąża może stanowić realne zagrożenie dla życia Alicji z powodu możliwości pęknięcia macicy osłabionej dwoma cesarskimi cięciami. Zupełnie innego zdania był prof. Romuald Dębski. Jak miał stwierdzić, ani krótkowzroczność pacjentki, ani poprzednie cesarskie cięcia nie są wystarczającym powodem do przerwania ciąży.

Kiedy na początku 2001 roku na świat przyszło trzecie dziecko Alicji – Julia, jej wzrok znów się pogorszył. Doszło do wylewu krwi w prawym oku, a ponadto stwierdzono dalszą degenerację plamki żółtej w lewym.

W marcu 2001 roku Alicja Tysiąc złożyła do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez profesora Dębskiego. W grudniu prokurator rejonowy umorzył postępowanie. Komisja lekarska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyznała Alicji pierwszą grupę inwalidzką, stwierdzając, że potrzebuje ona stałej opieki w codziennym życiu.

Na początku 2003 roku kobieta wniosła skargę przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

20 marca 2007 Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie, w którym nakazał Rzeczypospolitej Polskiej wypłacenie Alicji Tysiąc 25 tys. euro zadośćuczynienia oraz 14 tys. euro na pokrycie kosztów sądowych.

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kosmetyczny trik „-30 lat w 3 dni” podbija internet. Stosuj go minutę
    2. Chcesz pozbyć się obwisłych policzków? 15 minut przed snem zrób TO
    3. Kosmetolodzy w szoku: To wygładza zmarszczki w 1 noc
Powiązane
Olgierd Łukaszewicz
Rozpoznasz te gwiazdy PRL po oczach? Numer 4 to wyzwanie dla każdego