Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Czy Polska powinna opuścić Unię Europejską?
fot. Capri23auto/pixabay.com

Czy Polska powinna opuścić Unię Europejską?

27 listopada 2020
Autor tekstu: Karol Osiński

Polska należy do krajów członkowskich Unii Europejskiej już od ponad szesnastu lat. Zdania na temat samej Unii są podzielone. Wielu ludzi twierdzi, że przystąpienie do niej było błędem, inni zaś uważają, że nie było lepszego wyboru. Spory w tej kwestii są prowadzone od wielu lat i wygląda na to, że złotego środka nie ma. Waszym zdaniem Polska powinna opuścić szeregi Unii Europejskiej?

Kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, mnóstwo ludzi wpadło w szał radości, ponieważ ich zdaniem nastąpiła nowa era. Nie zabrakło także przeciwników tego posunięcia, którzy twierdzili, że od teraz Polacy będą podlegać pod inne kraje. Do dziś można spotkać opinie, że nasz kraj powinien opuścić szeregi największej wspólnoty krajów w europie. Ty też tak sądzisz?

Stosunki Polski z Unią Europejską

Historia negocjacji wejścia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej sięga późnych lat 80. XX wieku. Wówczas nawiązano pierwsze stosunki dyplomatyczne, a w 1989 roku w Warszawie podczas wizyty Przewodniczącego Rady Ministrów Komisji EWG, podpisano pierwsze negocjacje handlowe oraz współpracę handlową i gospodarczą pomiędzy Polską a Unią.

16 grudnia 1991 roku podpisano Układ Europejski, którym ustanowiono stowarzyszenie między Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Tak po wielu latach, 1 maja 2004 roku na mocy Traktatu akcesyjnego Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami wstąpiła do Unii Europejskiej.

Czy Polska powinna opuścić szeregi Unii Europejskiej?

Mimo licznych korzyści, jakie niesie za sobą członkostwo naszego kraju w Unii, niejednokrotnie można natknąć się na osoby, które twierdzą, że Polska już dawno powinna opuścić jej szeregi. Na taki ruch decydowało się już dużo krajów. Ostatnim najgłośniejszym było wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Na ten moment sytuacja w kraju jest stabilna, a stosunki z Unią są dobre. Zwolennicy członkostwa twierdzą, że czystym szaleństwem byłoby opuszczenie jej szeregów. Zatem nasuwa się pytanie, jakie wyjście z sytuacji jest właściwe? Polska powinna odejść z Unii czy wręcz przeciwnie? Jakie masz zdanie na ten temat?

Obserwuj nas w
autor
Karol Osiński

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy