Dobra wiadomość dla rodziców. Jednak będą badania przesiewowe noworodków w kierunku SMA
Polsat News podał bardzo ważną informację. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie rozpatrzył włączenie badań wykrywających rdzeniowy zanik mięśni do narodowego programu badań przesiewowych u noworodków. Warto podkreślić, że jeszcze w grudniu decyzja ta była negatywna.
O dołączenie SMA do badań przesiewowych walczyło wiele firm i przedsiębiorstw, w tym fundacja Polsat. Nową opinię prezesa AOTMiT datuje się na 8. lutego.
Badania przesiewowe dla noworodków w kierunku SMA
Opinia Rady Przejrzystości wpłynęła na ostateczną decyzję prezesa AOTMiT o dołączeniu do panelu badań przesiewowych u noworodków, w kierunku SMA, czyli rdzeniowego zaniku mięśni. Opinia została wystosowana do prezesa dwukrotnie, jednak za pierwszym razem została rozpatrzona z wynikiem negatywnym.
– Po zapoznaniu się z opinią Rady Przejrzystości pozytywnie opiniuję zmianę projektu programu polityki zdrowotnej „Program badań przesiewowych noworodków w Rzeczpospolitej Polskiej na lata 2019-2022” polegającą na dodaniu do panelu badań przesiewowych badania w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni – oświadczył prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
W oficjalnym oświadczeniu można przeczytać także czym dokładnie cechuje się rdzeniowy zanik mięśni, oraz, co jest kluczowe dla maksymalizacji efektów leczenia.
– Rdzeniowy zanik mięśni jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, w której przebiegu dochodzi do utraty motoneuronów rdzenia kręgowego, prowadzącej do osłabienia i zaniku mięśni, co prowadzi do trwałej niepełnosprawności. Diagnoza i wprowadzenie leczenia przed pojawieniem się objawów SMA są kluczowe dla maksymalizacji efektów leczenia , jednak wymagają objęcia badaniami przesiewowymi całej populacji noworodków – czytamy w uzasadnieniu.
Czym jest SMA?
SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem nerwowo-mięśniowym, który uwarunkowany jest genetycznie. Podczas rozwoju choroby dochodzi do całkowitego zatracenia motoneuronów rdzenia kręgowego. W konsekwencji następuje osłabienie, a następnie całkowity zanik mięśni.
W oświadczeniu, które prezesa AOTMiT, które przekazał Polsat można przeczytać także, jakie przeznaczenie będzie miał przedstawiony projekt badań.
– Przedstawiony projekt badań przesiewowych stanowić będzie istotny element procesu diagnostyczno-terapeutycznego i będzie wpływać na dalsze postępowanie z pacjentem – czytamy w oświadczeniu.
Przypomnijmy, że dziś minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał bardzo ważne informacje dotyczące stopniowego luzowania obostrzeń . Jego zdaniem odmrażanie gospodarki będzie równoznaczne, z tym że wzrost zakażeń koronawirusem jest nieunikniony. Istotne wiadomości przekazał także dzisiaj szef resortu edukacji w związku z powrotem starszych roczników do szkół. Więcej na ten temat przeczytacie > tutaj <.
Zobacz zdjęcie:
Fundacja SMA poinformowała o sukcesie na swoim oficjalnym Facebooku.
Artykuły polecane przed redakcję Lelum:
- Co zobaczyłaś jako pierwsze na obrazku? Twój wybór ujawni, jaki masz sposób myślenia
- Afera związana z TVP. Tomasz Kammel w pośpiechu usuwał komentarze od widzów
- Kosmiczne ceny słodyczy u Magdy Gessler. Niektórzy jednak zapłacą tylko 1 zł za pączka
Źródło: polsatnews.pl