Szanujesz polskich polityków?
Politycy w Polsce mają przeróżne opinie. Choć niejednokrotnie przedstawiają odmienne poglądy, wszystkich ich powinna charakteryzować ta sama etyka i moralność. Mimo że każdy przysięga służyć polskiemu społeczeństwu różnie w praktyce z tym bywa. Jaki Polacy mają stosunek do przedstawicieli władz?
Politycy nie cieszą się dobrą sławą. Często w żartach mówi się: – oby mój syn czy córka nie zostali politykami. Działalność w rządzie państwa wiąże się z trudem przedstawiania swoich opinii, wdrażania zmian i licznych pokus, jakie niesie za sobą wpływ na zmianę prawa państwa.
Politycy w Polsce – czy Polacy ich szanują?
Gdyby się bliżej zastanowić, każdy z nas z obowiązku obywatelskiego winien interesować się polityką. Demokracja w założeniu daje nam możliwość wpływania na nasz kraj. Politycy jednak oprócz górnolotnych słów i planów zmiany na lepsze często zamieszani są w liczne nie do końca jasne sytuacje. Czy polityka w ogóle jest możliwa w formie uczciwej, bezinteresownej i zgodnej z założeniami tworzenia lepszego kraju?
Polityka wiąże się podobno z nieczystą grą i nieuczciwością. Już starożytni twierdzili, że nie da się być uczestnikiem rządu państwa i mieć czyste ręce. W tej dziedzinie rządzą konotacje, znajomości, a niejednokrotnie szukanie drogi do zdobycia szczególnych dóbr materialnych.
Czy każdy polityk jest taki sam?
Trudno oczekiwać, żebyśmy się dowiedzieli, czy kandydat, którego popieramy, jest uczciwy, a świat polityki nie ściągnął go na złą drogę. Możemy jedynie obserwować zachowania polityków, które nie są przemyślane, są zaś spontaniczną reakcją na daną sytuację.
Tylko w ten sposób możemy się naprawdę dowiedzieć, z jaką osobą mamy do czynienia. W Polsce nie raz mieliśmy do czynienia z nieprzemyślaną i emocjonalną reakcją polityka, która stała się niemałą aferą. W końcu, choć z pozoru każdy ich ruch jest przemyślany, nie da się zaplanować wszystkiego. Ważne jest, by osoba, która zajmuje się polityką, odebrała stosowne wykształcenie, miała nienaganne maniery i co istotnie horyzontalne spojrzenie na bieżące sprawy państwa.