Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Policjant z Łomży zgubił notes. Gdy dowiedzieliśmy się, co w nim zapisał, aż nas zamurowało
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 14.01.2023 21:15

Policjant z Łomży zgubił notes. Gdy dowiedzieliśmy się, co w nim zapisał, aż nas zamurowało

policjant
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Henryk Borawski, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Kiedy my zgubimy swój notatnik, zazwyczaj stracimy kilka przepisów na ciasta i numer telefonu do dawno niewidzianej cioci. Kiedy jednak notes służbowy zgubi policjant, sytuacja staje się bardzo poważna.

Komenda Miejska Policji w Łomży wydała komunikat o „utracie notatników służbowych” jednego z ich funkcjonariuszy. Teraz dużo osób może mieć ogromny problem, a sprawą zajęła się prokuratura.

Co policjant może mieć w notesie służbowym?

O sprawie poinformowany jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, prokuratura rejonowa w Łomży prowadzi śledztwo, a w komendzie miejskiej mają trwać postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne, jak czytamy na portalu 4lomza.pl.

Sytuacja notatnika wywołała takie poruszenie, ponieważ jej efektem może być „naruszenie ochrony danych osobowych w nim zawartych”. Zgodnie z ustawą w tego typu notesach znajdują się wszelkie niezbędne informacje z prowadzonych postępowań, a więc dane identyfikacyjne spisanych osób, takie jak PESEL, adres, numer dowodu osobistego i prawa jazdy.

Nie wiadomo, jak duża jest grupa osób, których dane osobowe mogły dostać się w niepowołane ręce. Wiadomo za to, że „utracone” notatniki dotyczą okresu od 9 sierpnia 2021 roku do 1 stycznia 2022 roku i zawierają informacje o osobach z całego powiatu łomżyńskiego.

Policjant zgubił notatnik służbowy. Spisani mają problem

Ja i kilka moich znajomych dostaliśmy od KMP Łomża pisma, że nasze dane z policji wyciekły i że mogą na nas brać kredyty. […] Podejrzewam, że byłem spisywany za maseczkę i teraz przez nieudolność policji mam wyrabiać wszystkie nowe dokumenty i konta bankowe? – pyta jeden z czytelników portalu.

Sama policja nie udziela dalszych informacji, tłumacząc się toczącym się w prokuraturze śledztwem. Odsyła do informacji na stronie KMP Łomży, na której czytamy o możliwych konsekwencjach naruszenia ochrony danych osobowych.

Utrata kontroli nad własnymi danymi osobowymi, kradzież lub sfałszowanie tożsamości lub naruszenie dobrego imienia, co może skutkować […] próbami uzyskania […] kredytu w instytucjach pozabankowych czy uzyskania dostępu do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej – czytamy w ostrzeżeniu policyjnym.

Policja nie zostawiła jednak obywateli samym sobie. W komunikacie polecono podjęcie określonych środków zaradczych, na przykład zastrzeżenie numeru PESEL, aktywowanie alertów BIK, skorzystanie z usług Krajowego Rejestru Długów oraz szczególna ostrożność w komunikacji mailowej i telefonicznej.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

    1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
    2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
    3. Nie żyje 10-letni chłopiec. Cała Polska wstrzymywała oddech, kiedy doszło do tragedii

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie — Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Źródło: 4lomza.pl

Tagi: policjant
Powiązane
Edyta Górniak
Kto to powiedział: Edyta Górniak czy Violetta Kubasińska? Arcytrudny quiz