Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Nowe przepisy właśnie weszły w życie. Zmiany dotkną wielu Polaków, mało kto wie
fot. Lelum

Nowe przepisy właśnie weszły w życie. Zmiany dotkną wielu Polaków, mało kto wie

28 października 2020
Autor tekstu: Karol Osiński

Polacy będą musieli przyzwyczaić się do nowych przepisów, które we wtorek 27 października 2020 roku weszły w życie. Wprowadzone zmiany dotkną wielu obywateli. Do tej pory sprawa prezentowała się całkowicie inaczej. Nowe rozwiązania obejmują wiele czynników, które do tej pory nie były brane pod uwagę.

W dniu 27 października została znowelizowana ustawa. Polacy zostali objęci nowymi przepisami, które dotkną wiele osób. Takiej sytuacji dotychczas w naszym kraju nie było.

Nowe przepisy w Polsce

Portal money.pl poinformował, że we wtorek 27 października 2020 roku w życie weszły przepisy rozszerzające katalog osób zwolnionych z podatków od spadków i darowizn. Zmiany są efektem nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zaktualizowana ustawa przewiduje, że wspomnianego podatku nie będą musieli płacić m.in. wychowankowie rodzin zastępczych oraz wychowankowie domów dziecka. Nowo wprowadzone rozwiązania dotyczą również rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych i innych form opieki sprawowanych przez osoby spokrewnione oraz niespokrewnione, które są definiowane w ustawie o opiece zastępczej.

Serwis money.pl informuje, że dotychczas ustawa o podatku od spadków i darowizn rozdzielała rodziny na grupy podatkowe. Do 0 grupy podatkowej (wyróżnionej pośród grupy I) należeli: małżonek, dziecko, rodzic, rodzeństwo, dziadkowie, pradziadkowie, wnuk, prawnuk, pasierb, ojczym, a także macocha.

Jedynie spadek oraz darowizna od najbliższej rodziny (zaliczanych do 0 grupy podatkowej) były zwolnione z omawianego podatku. Obecnie zaliczają się do niej również wychowankowie rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.

  1. Stanie się już w piątek, wszyscy są w gotowości. Szef kancelarii premiera potwierdza
  2. TVN bije na alarm, zacznie się już dziś o 23:00. W wielu miejscach lepiej nie wychodzić z domów
  3. Atak nożownika po proteście w Gdyni. Pociął twarz mężczyźnie, który bronił obrażanych kobiet

Ile podatków płacimy w Polsce?

W Polsce płacimy 12 podatków. Zaliczają się do nich wspominany podatek od spadków i darowizn, VAT, akcyza, PIT, CIT, podatek od nieruchomości, podatek od dochodów kapitałowych, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od gier hazardowych, a także podatek od rolnego i leśnego środku transportu.

Podatki można podzielić na pośrednie i bezpośrednie. Do pierwszej z wymienionych zalicza się podatek VAT oraz akcyzę, z kolei do drugiej m.in. CIT i PIT. Różnią się one od siebie tym, że podatki pośrednie nie są płacone w urzędzie skarbowym, a podczas nabywania towarów lub usług, z kolei bezpośrednie są rozliczane i odprowadzane do urzędu skarbowego.

Co ciekawe wyżej wymieniony podział nie jest jedynym klasyfikowanym. System podatkowy można rozpatrywać, patrząc na przedmiot opodatkowania (przykładami mogą być tutaj, dochód, przychód lub majątek), podmiot opodatkowania (jest nią osoba prawna lub fizyczna), oraz miejsca, gdzie trafiają wpływy, czyli budżet państwa lub gminy.

Polacy regularnie rozliczają się z podatków, jednak przeprowadzone w 2017 roku badanie o nazwie Czego Polacy nie wiedzą o podatkach? wykazało, że z 1063 obywateli naszego kraju aż 21 proc. nie wiedziało, jak wysokie podatki są w naszym kraju.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nowe badania wskazują grupę osób odporną na zakażenie koronawirusem. Wiemy, kto się do niej zalicza
  2. Lekarz bije na alarm, bardzo nietypowy objaw koronawirusa. Jeśli go masz, zapomnij o podróżach
  3. Pilna konferencja Strajku Kobiet, przedstawiono postulaty. Kiedy koniec protestów?
  4. Wiemy, którzy uczniowie jako pierwsi wrócą do szkoły. Minister edukacji potwierdza
  5. Pilne: Nie żyje książę, był czwarty w kolejce do tronu. Miał 38 lat
  6. TVN dotarł do najnowszych wieści ws. wyroku dotyczącego aborcji. Wiadomo, co będzie dalej
  7. Wreszcie, dotarliśmy do najłatwiejszego przepisu na wypiekanie pieczywa ze startych ogórków kiszonych

Źródło: money.pl, ideologia.pl, inwestomat.eu

Obserwuj nas w
autor
Karol Osiński

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy