Pilnie poszukują osób po 30. roku życia. Chodzi o około 1000 jednostek, sprawa jest bardzo poważna
Poszukiwani są Polacy po 30. roku życia, którzy są chętni do wzięcia udziału w projekcie mającym na celu pomoc w sprawdzeniu kilku czynników z życia człowieka. Sprawdzonych może być około tysiąca osób z całego kraju. Zgłoszenia można składać do czterech miast w Polsce.
Polacy stają przed okazją wzięcia udziału w bardzo ważnym projekcie. Poszukiwanych jest około 1000 osób, które ukończyły 30 lat. Będzie miał on na celu rozwój nowych technologii, które znajdą zastosowanie w różnych dziedzinach. Sprawa jest bardzo ważna, a dodatkowo można na niej skorzystać.
Wiadomości z kraju. Poszukiwani są Polacy po 30. roku życia
Portal rmf24.pl podał wiadomość, że naukowcy ze Szczecina, Krakowa, Katowic i Łodzi poszukują około tysiąca osób z całego kraju do przeprowadzenia badań genetycznych. Celem badań ma być sprawdzenie w jaki sposób czynniki genetyczne, dieta, ale też styl życia wpływają na starzenie się człowieka. Dodatkowo przeprowadzone badania mogą znaleźć zastosowanie w kryminalistyce .
Geny mają pomóc w stworzeniu portretów pamięciowych i przydać się w genetycznej identyfikacji. Do udziału w badaniach mogą zgłaszać się osoby, które ukończyły 30 lat , w szczególności bliźnięta jednojajowe, a także ludzie, którzy wyczynowo ćwiczą kulturystykę, bądź sporty siłowe. Badania mają zająć około kilkunastu minut, a polegają one na wypełnieniu ankiety z pytaniami o styl życia, poborze materiału genetycznego, a także pomiarach twarzy i ocenie stanu cery.
W jaki sposób badania wpłyną na rozwój kryminalistyki?
Badania wpłyną bardzo korzystnie na rozwój kryminalistyki. Naukowcy przeprowadzający badania będą chcieli sprawdzić, jak przebiega mechanizm genetycznego określania wieku i cech fizycznych tj. kolor oczu, czy włosów. Ma to pozwolić na stworzenie portretu pamięciowego przestępców, a także zidentyfikowanie ich za pomocą testów DNA.
Dr hab. Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wytłumaczył cel badań:
– Abyśmy mogli rozpoznać przestępców, musimy wpierw poznać osoby z naszej populacji. Chcemy się czegoś dowiedzieć o nas, abyśmy byli w stanie na przykład w przyszłości rozróżniać bliźnięta jednojajowe – tłumaczy dr hab. Andrzej Ossowski.
Następnie doktor wyraził nadzieje, że program pozwoli opatentować nowe technologie, które znajdą zastosowanie w różnych dziedzinach nauki:
– Program jest bardzo zaawansowany i liczymy na to, że pozwoli nam opracować nowe technologie, które będą stosowane w kryminalistyce, ale też innych dziedzinach nauki – dodaje doktor.
Polacy zainteresowani wzięciem udziału w badaniach mogą zgłaszać się do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Łodzi, Katedry Dermatologii CM UJ w Krakowie, Zakładu Genetyki PUM w Szczecinie oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
ZOBACZ TEŻ:
- Sekret o Mateuszu z „Rolnik szuka żony” wyszedł na jaw. Żarty na bok, on naprawdę jest zakochany, ale co z Magdą?
- Mało kto wiedział, zaszła nagła zmiana ws. noszenia maseczek. Zwłaszcza podróżujący powinni wiedzieć
- Olek nie żyje, miał tylko 14 lat. Udusił go rok starszy chłopak, byli zamknięci w jednym pokoju
- Jedna rzecz przeraża nawet ministra zdrowia. O wszystkim głośno powiedział
- Niespodziewane wiadomości o Bożym Narodzeniu w Polsce. Największe media w kraju podały informacje
- Polacy ustawiają się w kolejkach po konkretne produkty. Ich skład nie pozostawia wątpliwości i
Źródło: rmf24.pl