Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego. Wydano oświadczenie z wyjaśnieniami
fot.Kontrola – File:01JPijarowski.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88744138

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego. Wydano oświadczenie z wyjaśnieniami

27 marca 2021
Autor tekstu: Julia Smoleń

Krzysztof Penderecki – kompozytor – zmarł 29 marca 2020 roku. Dopiero rok po jego śmierci ustalono datę jego pogrzebu. Artysta zmarł w swoim domu w Krakowie.

Krzysztof Penderecki był jednym z najpopularniejszych kompozytorów. Tworzył muzykę do wielu cenionych produkcji. Jego kompozycje wykorzystano w Lśnieniu , Egzorcyście oraz w Dzikości serca.

Krzysztof Penderecki – data pogrzebu

Artysta zmarł 29 marca 2020 roku w swoim domu w Krakowie. Jego śmierć poruszyła krajową i międzynarodową opinię publiczną – napisał w imieniu rodziny Pendereckiego Andrzej Giza.

Pogrzeb miał się odbyć 2 kwietnia 2020 roku. Ceremonia została jednak przesunięta. Rok po śmierci kompozytora wydano komunikat dotyczący daty pogrzebu:

Czas, jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego, był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich . Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku – napisano w komunikacie, jak podaje portal gwiazdy.wp.pl.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Można przypuszczać, że w drugą rocznicę śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego pandemia osłabnie, dzięki czemu w planowanych uroczystościach państwowych będą mogli uczestniczyć przedstawiciele państw i rządów oraz międzynarodowych instytucji, a także przyjaciele i melomani z całego świata pragnący pożegnać Maestro – podkreślił Andrzej Giza.

Krzysztof Penderecki – twórczość

Krzysztof Penderecki był kompozytorem , dyrygentem i pedagogiem. Był również profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie.

Jest autorem czterech oper, ośmiu symfonii i wielu utworów instrumentalnych. Jego najbardziej rozpoznawalne utwory to Ofiarom Hiroszimy – Tren , Pasja według św. Łukasza oraz Polskie Requiem .

Był jednym z pierwszych kompozytorów, który wykorzystywał sonoryzm – technika wydobywania dźwięku nietradycyjnymi sposobami, ale z tradycyjnych instrumentów. Realizował postulaty awangardy, między innymi aleatoryzm niezamierzony, polegający na niedokładnym zapisie partytur. Od lat 70. coraz częściej komponował tonalnie – to właśnie ten repertuar zyskał zainteresowanie szerszej publiczności.

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się 29 marca 2022 roku. Urna z prochami do czasu pogrzebu znajduje się w kościele im. św. Floriana w Krakowie .

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wp.pl, culture.pl

Obserwuj nas w
autor
Julia Smoleń
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy