Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Pierwszy na świecie kraj zniesie opłaty za artykuły higieniczne dla kobiet. Mają być dostępne m.in. w państwowych aptekach
fot. pexels.com/karolina grabowska

Pierwszy na świecie kraj zniesie opłaty za artykuły higieniczne dla kobiet. Mają być dostępne m.in. w państwowych aptekach

27 listopada 2020

Szkocja jako pierwszy na świecie kraj zniesie opłaty za artykuły menstruacyjne dla kobiet. Posłanka Monica Lennon ze Szkockiej Partii Pracy na początku tego roku rozpoczęła kampanię Word leading , która ma na celu udostępnienie środków higienicznych wszystkim kobietom bez względu na ich sytuację materialną. Gdy badania pokazały, że w Szkocji aż 10 procent kobiet nie stać na podstawowe środki higieny, posłanka natychmiast przygotowała ustawę.

Parlament oszacował, że gdyby projekt wszedł w życie, koszta państwa wynosiłyby 32 miliony euro rocznie. Ta kwota wzbudziła sprzeciw wielu polityków. Mimo wszystko ustawa nadal może wejść w życie, jeśli parlament ją przegłosuje. Jakie są na to szanse?

Podpaski i inne środki menstruacyjne dla każdej kobiety

Posłanka Lennon jest jednak optymistką i liczy, że Szkocja będzie pierwszym krajem, który zadba o komfort swoich obywatelek. Środki menstruacyjne mają być dostępne w aptekach, klubach młodzieżowych czy centrach społecznościowych.

Lennon może liczyć na wsparcie wielu organizacji kobiecych i charytatywnych, które poparły projekt i szerzą ideę posłanki. Głosowanie odbędzie się lada dzień, wszystkie kobiety liczą, że parlament przegłosuje ustawę. Jeśli tak się stanie, to właśnie Szkocja rozpocznie rewolucję na całym świecie.

500 milionów kobiet nie stać na zakup podpasek

Do tej pory temat menstruacji pozostawał w sferze zainteresowań samych kobiet. Sprawą nie zajmował się rząd ani żadne instytucje. Dopiero po premierze filmu Okresowa rewolucj a, za który reżyserka Rayka Zehtabchi otrzymała Oscara, świat dostrzegł problem.

Reżyserka naświetliła, jak wiele kobiet nie stać na podstawowe środki higieniczne. W czasie okresu nie mogą pracować, chodzić do szkoły, normalnie funkcjonować. WHO podało, że ten problem dotyczy około 500 milionów kobiet na całym świecie.

Rayka Zehtabchi przedstawiła, z czym mierzą się kobiety w indyjskich wioskach. Szybko jednak okazało się, że w każdym kraju występują podobne problemy. Generalizujemy, że jest to typowe dla krajów Trzeciego Świata, tymczasem w sercu Europy zdarza się, że kobiety mają ten sam kłopot i nie stać je na środki higieniczne. Szkocja może dać przykład innym krajom na zmianę tej rzeczywistości.

Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Kwaterkiewicz

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy