Pochodzenie blizny po szczepionce
Blizna po szczepionce na ramieniu jest zauważalna u większości ludzi. Niewiele osób wie, że jest ona skutkiem obowiązkowego szczepienia przeciw gruźlicy, które otrzymuje każde dziecko zaraz po narodzinach. Dlaczego powstaje taka blizna?
Ślad po szczepieniu przeciw gruźlicy jest różny w zależności od tego, jak zagoi się powstająca po nim blizna. Warto pamiętać, by o nią odpowiednio dbać.
Jak powstaje blizna po szczepionce?
Szczepienie przeciw gruźlicy w naszym kraju jest obowiązkowe, chociaż zdarzają się przypadki, w których nie może zostać ono wykonane. Jest to nic innego, jak celowe zainfekowanie organizmu wybranym szczepem wirusów i zmuszenie go do produkcji przeciwciał, by uodpornił się na tę chorobę.
Infekcja sprawia, że powstaje stan zapalny, którego wynikiem jest blizna. Szczepienie na gruźlicę ma bardzo wysoką immunogenność, co oznacza wywołanie odpowiedzi ze strony układu odpornościowego.
Mniej więcej miesiąc po szczepieniu na ramieniu dziecka powinna pojawić się blizna w kształcie czerwonego bąbla. W następnych tygodniach zacznie się powiększać, a pod skórą zacznie się zbierać ropa, której nie wolno wyciskać.
O bliznę należy odpowiednio zadbać, by się zagoiła. Po kilku tygodniach ropa powinna zacząć się wchłaniać, a gdy pęknie powinno się założyć jałowy opatrunek. Trzy miesiące po szczepieniu rana powinna się całkowicie zagoić, a w jej miejscu pojawia się omawiana blizna.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
- Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
- Tomasz Lis w żałobie. Przekazał wiadomość o śmierci cenionego dziennikarza
Źródło: nauka.rocks