Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Herbata w torebkach podczas parzenia uwalnia miliony cząsteczek plastiku. Dane są załamujące
Unsplash.com @anshu18

Herbata w torebkach podczas parzenia uwalnia miliony cząsteczek plastiku. Dane są załamujące

9 października 2019
Autor tekstu: Wiktoria Ogonowska

Herbata w torebkach jest prosta do zaparzenia, dobrze smakuje i jeszcze na dodatek pięknie pachnie, ale czy picie jej nie szkodzi naszemu zdrowiu? Czy pijąc herbatę w torebkach, pijemy plastik?

Herbata jest dla niektórych podstawowym napojem w okresie jesieni. Łatwiej wypić na raz trzy kubki herbaty niż kawy . Jednak czy aby na pewno należy pić herbatę w dużych ilościach? Zwłaszcza herbatę w naszych ulubionych torebkach, tę, która od razu po zalaniu woda wypuszcza piękny kolor i uwalnia niesamowity aromat? Otóż okazuje się, że pijąc taką herbatę, wypijamy też cząstki plastiku.

Czy herbata w torebkach zawiera plastik?

Sama herbata nie zawiera plastiku. Dopiero podczas parzenia zostaje on uwolniony. Gorąca temperatura sprawia, że wyzwala się mikroplastik i nanoplastik, które są tak malutkie, że nie jesteśmy w stanie ich dostrzec, a trafiają do naszego organizmu. W jednej filiżance, podczas parzenia może zostać uwolnione aż 11,6 miliarda cząsteczek mikroplastiku, a także 3,1 miliarda cząsteczek nanoplastiku – co brzmi wręcz niewiarygodnie! Wszystko przez nieszczęsny polipropylen, który znaleźć możemy w składzie większości takich torebek. Polipropylen jest związkiem chemicznym, w tym przypadku odpowiadającym za lepsze uszczelnienie i nadanie kształtu torebkom od herbat. Więc tak naprawdę to nie herbata zawiera plastik, a torebka, w której się znajduje.

herbata

Herbata w torebkach wzbudziła kontrowersje

Wszyscy staramy się być bardziej EKO, pozbywając się plastikowych jednorazówek, herbata jednak wprost przeciwnie — torebki od herbaty zawierają plastik! Odkryli to naukowcy z McGill University w Montrealu. Badacze przeprowadzili między innymi eksperyment na rozciętych i pustych torebkach, aby zyskać pewność, że mikroplastik i nanoplastik nie pochodzi od samej herbaty.

Zalali je gorącą wodą, by następnie obserwować pod mikroskopem to, co się działo. Na działanie powstałych mikro- i nano- plastiku naukowcy wystawili często używanego przy okazji takich badań skorupiaka — rozwielitkę. Zaobserwowali pewne zmiany w jej zachowaniu, jednak konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, aby stwierdzić, czy cząsteczki sztucznych tworzyw mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka. Wiemy teraz, że herbata w torebkach jest tą, której powinniśmy unikać
Szczerze przyznam, że po poznaniu tych badań, nie tknę stojącego obok kubka herbaty!

herbata

ZOBACZ TEŻ:

  1. Magda Gessler z nowym biznesem. Nawet wierni fani przecierają oczy
  2. Słowa Marty Kaczyńskiej zdenerwują jej stryja? Wypowiedziała się na temat tęczy
  3. Opiekunka znęcała się nad 71-latką chorującą na Alzheimera. Tłumaczenia kobiety są wstrząsające
  4. Znana piosenkarka wylądowała w szpitalu. Wspiera ją jej nowy partner
  5. Kolejne minuty były jak horror na żywo. Właśnie ujawniono, co robiła kobieta z motorówki, gdy umierał Piotr Woźniak-Starak
  6. Krzysztof Jackowski przewiduje wielką porażkę. Ogromne zaskoczenie, przepowiedział wyniki wyborów do Sejmu

Źródło: noizz.pl

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Ogonowska

Redaktorka działu lifestyle na Lelum.pl, a prywatnie matka dwóch kotów. Pisanie od najmłodszych lat było jej pasją, którą nadal starać się rozwijać w miarę możliwości. Uwielbia też gotować, eksperymentując z przepisami. Fanka powieści fantasy i spokojnych jesiennych wieczorów przy kubku herbaty.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy