Pieczenie ciasta redukuje stres! Naukowcy udowodnili, że dokładnie tak, jak medytacja
Pieczenie ciasta skutkuje nie tylko z unoszącym się w całym domu zapachem oraz pysznym deserem, ale również relaksem i wyciszeniem. Naukowcy porównują wspomnianą czynność do medytacji lub sesji jogi. Czy zabawa z wypiekami może pomóc w redukcji stresu? Odkrywamy przed wami ten słodki sekret!
Wypieki wielu osobom przywodzą na myśl beztroskie lata dzieciństwa. Pomaganie mamie lub babci przy pieczeniu i dekorowaniu ciasta było cudowną odskocznią od codzienności. Kto by przypuszczał, że w dorosłym życiu czynność ta wciąż może wpływać na nas kojąco…?
Słodka słabość
W przypadku wysokiego poziomu stresu wiele osób sięga po słodkie przysmaki, które dają im swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa. Cukier to również zastrzyk energii, której tak często brakuje nam w ciągu dnia. Okazuje się, że osiągnięcie tego stanu jest możliwe bez większej ingerencji w naszą wagę.
Pieczenie ciasta zupełnie jak medytacja?
Naukowcy dowiedli, iż pieczenie ciasta wymusza na nas konieczność skoncentrowania się na przepisie, oraz wykonywania pewnej sekwencji ruchów. I to właśnie te dwa czynniki pomagają odprężyć zarówno ciało, jak i umysł.
Samo przygotowanie i mieszanie składników pozwala zapomnieć o kwestiach, które są powodem wysokiego poziomu stresu. Ugniatanie przygotowanej wcześniej masy to niezwykle przyjemne doznanie, natomiast unoszący się w powietrzu zapach kojąco wpływa na nasze zmysły.
Gdy bliska osoba jest obok
Psycholodzy podkreślają, iż przyjemność z pieczenia jest jeszcze większa, gdy angażujemy się w nie wraz z drugą osobą. Wyjęcie pysznego ciasta z piekarnika daje ogromne poczucie spełnienia, przyczyniając się do poprawy nastroju. To najlepszy moment na to, by się wyciszyć i zapomnieć o trudach życia codziennego.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Przygotowanie składników, dokładne ich odmierzanie, a następnie łączenie, wymaga od nas dużego skupienia. Pieczenie ciasta to antidotum na stres!
Koncentrujemy się wyłącznie na jednej rzeczy, zupełnie zapominając o trudach życia codziennego. Podobny schemat występuje w trakcie medytacji, którą określa się praktykę zagłębienia się we własnym umyśle.
Przyjemny zapach i smak wypieku silnie działa na nasze zmysły, skutecznie poprawiając nam humor i potęgując uczucie pełnego relaksu.
ZOBACZ TEŻ:
- Czym zastąpić chleb? 8 zdrowych alternatyw dla pieczywa
- Jak jeść ostrygi? 10 sprawdzonych porad
- Jak zrobić kawę mrożoną? Proste i pyszne przepisy
- Jak wykorzystać pestkę z awokado? Już nigdy jej nie wyrzucisz
- Przepisy dla wegetarian. Naleśniki ze szpinaku, pasztet z cukinii