Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Pieczenie ciasta redukuje stres! Naukowcy udowodnili, że dokładnie tak, jak medytacja
Katarzyna Kowalska
Katarzyna Kowalska 15.07.2019 14:49

Pieczenie ciasta redukuje stres! Naukowcy udowodnili, że dokładnie tak, jak medytacja

Pieczenie ciasta
unsplash.com @anniespratt

Pieczenie ciasta skutkuje nie tylko z unoszącym się w całym domu zapachem oraz pysznym deserem, ale również relaksem i wyciszeniem. Naukowcy porównują wspomnianą czynność do medytacji lub sesji jogi. Czy zabawa z wypiekami może pomóc w redukcji stresu? Odkrywamy przed wami ten słodki sekret!

Wypieki wielu osobom przywodzą na myśl beztroskie lata dzieciństwa. Pomaganie mamie lub babci przy pieczeniu i dekorowaniu ciasta było cudowną odskocznią od codzienności. Kto by przypuszczał, że w dorosłym życiu czynność ta wciąż może wpływać na nas kojąco…?

Słodka słabość

W przypadku wysokiego poziomu stresu wiele osób sięga po słodkie przysmaki, które dają im swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa. Cukier to również zastrzyk energii, której tak często brakuje nam w ciągu dnia. Okazuje się, że osiągnięcie tego stanu jest możliwe bez większej ingerencji w naszą wagę.

Pieczenie ciasta zupełnie jak medytacja?

Naukowcy dowiedli, iż pieczenie ciasta wymusza na nas konieczność skoncentrowania się na przepisie, oraz wykonywania pewnej sekwencji ruchów. I to właśnie te dwa czynniki pomagają odprężyć zarówno ciało, jak i umysł.

Samo przygotowanie i mieszanie składników pozwala zapomnieć o kwestiach, które są powodem wysokiego poziomu stresu. Ugniatanie przygotowanej wcześniej masy to niezwykle przyjemne doznanie, natomiast unoszący się w powietrzu zapach kojąco wpływa na nasze zmysły.

Gdy bliska osoba jest obok

Psycholodzy podkreślają, iż przyjemność z pieczenia jest jeszcze większa, gdy angażujemy się w nie wraz z drugą osobą. Wyjęcie pysznego ciasta z piekarnika daje ogromne poczucie spełnienia, przyczyniając się do poprawy nastroju. To najlepszy moment na to, by się wyciszyć i zapomnieć o trudach życia codziennego.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pieczenie ciasta

Przygotowanie składników, dokładne ich odmierzanie, a następnie łączenie, wymaga od nas dużego skupienia. Pieczenie ciasta to antidotum na stres!

pieczenie ciasta

Koncentrujemy się wyłącznie na jednej rzeczy, zupełnie zapominając o trudach życia codziennego. Podobny schemat występuje w trakcie medytacji, którą określa się praktykę zagłębienia się we własnym umyśle.

pieczenie ciasta

Przyjemny zapach i smak wypieku silnie działa na nasze zmysły, skutecznie poprawiając nam humor i potęgując uczucie pełnego relaksu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Czym zastąpić chleb? 8 zdrowych alternatyw dla pieczywa
  2. Jak jeść ostrygi? 10 sprawdzonych porad
  3. Jak zrobić kawę mrożoną? Proste i pyszne przepisy
  4. Jak wykorzystać pestkę z awokado? Już nigdy jej nie wyrzucisz
  5. Przepisy dla wegetarian. Naleśniki ze szpinaku, pasztet z cukinii
Powiązane
Helena Englert; Maciej Kurzajewski i Katarzyna Cichopek
Jak dobrze znasz rodziny gwiazd? Quiz tylko dla prawdziwych fanów