Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Paweł Garbarczyk nie żyje. Tworzył kostiumy do największych hitów serialowych i filmowych
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 09.03.2022 16:01

Paweł Garbarczyk nie żyje. Tworzył kostiumy do największych hitów serialowych i filmowych

Paweł Garbarczyk
Pixabay/ Henryk Niestrój

Film Polski przekazał tragiczną wiadomość. Zmarł Paweł Garbarczyk, nieoceniony projektant i grafik. Spod jego ręki wyszły jedne z najbardziej rozpoznawalnych kostiumów w polskiej kinematografii.

Zmarł Paweł Garbarczyk. Człowiek, który niezmiernie przysłużył się kulturze. To właśnie spod jego ręki wyszły takie arcydzieła, jak kostiumy podziwiane w „Ogniem i Mieczem”, „Wołyniu” czy „Starej Baśni”. Miał 66 lat.

Nie żyje Paweł Garbarczyk. Jego kostiumy podziwialiśmy w wielkich polskich produkcjach

8 marca zmarł Paweł Garbarczyk, zamykając tym samym pewien rozdział w polskiej sztuce. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej, wybitnym i kreatywnym twórcą, który podarował Polsce wiele niezapomnianych kreacji. Smutną informację przekazał na Facebooku Film Polski.

W wieku 66 lat zmarł znakomity kostiumograf Paweł Grabarczyk, autor kostiumów do m.in. filmów „Ogniem i mieczem”, „Quo Vadis”, „Wrota Europy”, „Chopin. Pragnienie miłości” i „Wołyń” oraz seriali „Ojciec Mateusz” i „Wojenne dziewczyny” — czytamy w poście.

Paweł Garbarczyk urodził się 27 kwietnia 1955 roku. W 1983 ukończył studia na Wydziale Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, a już rok później rozpoczął pracę jako projektant przy realizacji filmów i spektakli teatralnych.

W 1988 ukazał się film przygodowy „Niezwykła przygoda Baltazara Kobera”. W projekt zaangażował się Piotr Grabarczyk, pełniąc funkcję drugiego kostiumografa. W kolejnych latach jego kariera nabierała tempa. Współpracował przy tworzeniu „Szamanki” i „Kilera”, wziął na warsztat stroje do „Ogniem i Mieczem” i „To my”, aż wreszcie przyszła pora na „Quo Vadis”, za które został nagrodzony Orłem w kategorii najlepszych kostiumów za rok 2001.

Trzy lata później Orła przyniosła mu także produkcja „Stara Baśń”, a w 2017 film „Wołyń” zapewnił mu zarówno tę nagrodę, jak i Watreloo za „najlepszą scenografię i kostiumy”. Łącznie Piotr Grabarczyk zdobył aż 9 statuetek. Wiele miejsca w jego obfitej karierze zajmowały także seriale.

Projektant tworzył kostiumy do takich znanych tytułów, jak kultowi „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe” a także „Ojciec Mateusz”.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Mało kto wie, dlaczego jej twarz tak się zmieniła. Sędzia Anna Maria Wesołowska miała poważne problemy zdrowotne
  2. Piotr Adamczyk nie ma dzieci. 50-letni aktor z trudem mówi o swojej sytuacji
  3. Marta Manowska pokazała zdjęcie niemowlęcia. „Natura działa. Krąg życia trwa nadal”