Papierek po maśle ma cenne zastosowania. Wyrzucanie go jest błędem
Co należy zrobić, gdy skończy się masło? Wiele osób od razu wyrzuca natłuszczony papierek do kosza — a to błąd! Dzięki temu trikowi ograniczysz ilość śmieci, a ponadto zyskasz nieocenionego sprzymierzeńca w kuchni. Zastosowanie zaskakuje.
Choć standardy zmieniają się a „myślenie ekologiczne” zdobywa coraz więcej wyznawców, wiele obszarów, zwłaszcza związanych z segregacją śmieci nadal pozostawia wiele do życzenia. Wiadomo, że papier umieszcza się w papierze, plastik w plastiku — jednak wiele opakowań wciąż ląduje w odpadach zmieszanych — w tym papierek po maśle. Tymczasem ma on zaskakujące zastosowanie.
Skończyło się masło? Zwiń papierek i umieść w zamrażalniku
Wbrew pozorom woskowane zawiniątko, w którym spoczywa złote smarowidło może sprawić wiele kłopotu przy segregacji odpadów. Zwłaszcza, gdy w domu znajdują się prawdziwi masłożercy.
Produkt ten dość łatwo i szybko można wyrobić samemu — wystarczy tłusta śmietanka i mikser. Nie każdy jednak ma ochotę i czas, by przygotowywać sprzęt, doglądać wytrącającego się granulatu, wyciskać serwatkę, a potem — bo i tak się zdarza — wycierać całą kuchnię i czyścić ubijacze z tłustej mazi.
Dla wielu jedynym rozwiązaniem pozostaje więc masło ze sklepu — zazwyczaj owinięte w papier z alufolią, który w lodówce chroni strukturę przed zaschnięciem, jednak po zużyciu — staje się problemem, zwłaszcza dla tych, którzy do segregacji przywiązują dużą uwagę. Wyczyścić, wysuszyć, rozdzielić na warstwy? A może poddać się i wrzucić arkusik do kubła na „zmieszane”?
Jest też inna opcja, o której wie niewiele osób. Okazuje się, że tłusty papierek można wykorzystać w bardzo kreatywny i ekologiczny sposób. Po zużyciu smarowidła wystarczy złożyć go na 4 części i umieścić w zamrażalniku.
Później, przy pieczeniu czy smażeniu, kiedy stanie przed nami konieczność wysmarowania blachy lub patelni — co niektóre osoby napawa pewną niechęcią — możemy wyjąć zawiniątko i wykorzystać jako „natłuszczoną ściereczkę”. Efekt jest zaskakujący a zgodnie z zasadą less waste, do śmieci ostatecznie trafia tylko to, czego nie da się już wykorzystać ponownie.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
Źródło: Kobieta WP