Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Tajemnice Pałacu Kultury. Wiele osób nie ma pojęcia, że znajduje się tam np. basen
Pałac Kultury/ Własne

Tajemnice Pałacu Kultury. Wiele osób nie ma pojęcia, że znajduje się tam np. basen

13 lutego 2021
Autor tekstu: Jessika Piechocka

Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek w Polsce, a zarazem wzbudzająca najwięcej skrajnych emocji budowla w stolicy. PKiN wybudowany w latach 1952-1955, kojarzony jest jako symbol Warszawy, jak i Stalina. Brudny, smutny, a jednocześnie wywołujący wielki podziw – Pałac przeciwników i zwolenników.

Pałac Kultury to pierwszy budynek, który można ujrzeć, wychodząc z Dworca Centralnego i najbardziej widoczna budowla w całej Warszawie. Wyjątkowo rozpoznawany obiekt w mieście, posiadający 237 metrów, znajdujący się na Placu Defilad, ma 3288 pomieszczeń.

Tajemniczy Pałac Kultury

Wzniesiony został jako „Dar narodów radzieckich dla narodu polskiego” , pomysłodawcą był Józef Stalin, natomiast architektem L. W. Rudniew. Historia trzyletniej budowy, jest również bardzo ciekawa. Był on budowany dzień i noc, przez trzy lata, bez dnia przerwy.

Podczas budowy Pałacu zginęło 16. pracowników. Budowla sama w sobie jest masywna, symetryczna, w stylu socrealistycznym, została wpisana do rejestru zabytków 2 lutego 2017 roku.

Jest to imponujący obiekt, w którym znajduje się wiele ciekawych miejsc, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców miasta. Obecnie są tu cztery teatry: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Teatr Studio, Teatr Lalka i Teatr 6 piętro.

Chętnie odwiedzanie miejsca to również liczne muzea i wystawy tj.: Narodowe Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Warszawy, Muzeum Domków dla lalek oraz Wystawa „Fascynujący świat pająków”. W obiekcie możemy obejrzeć premiery i nowości filmowe w kinie – Kinoteka Multiplex.

Ogromny budynek mieści w sobie również uczelnie, szkoły, restauracje, kawiarnie, pub, klub, pocztę i wiele innych interesujących miejsc i instytucji.

Turyści w Pałacu Kultury

Najchętniej przyciągającym turystów obszarem w PKiN jest taras widokowy, mieszczący się na trzydziestym piętrze obiektu, pokazuje on nadzwyczajną panoramę i prawdziwe oblicze Stolicy. Widać z niego najciekawsze i najbardziej urokliwe miejsca intrygujące obserwatorów.

Każdego roku z tarasu Pałacu Kultury i Nauki korzysta kilkaset tysięcy osób z całego świata. Panoramę Warszawy można ujrzeć w dwóch odsłonach. W ciągu dnia, kiedy miasto tętni życiem korporacyjnego biegu i nocą podczas wędrówki do klubów, pubów, teatrów – mieszkańców i turystów.

Historia, wielkość i emocje to tylko pojedyncze aspekty, z którymi kojarzy się Pałac Kultury. Na całość składa się o wiele więcej. Są to przede wszystkim wspomnienia i pytania. Większość młodzieży i osób starszych, kojarzy budynek przez pryzmat wycieczek szkolnych do Stolicy. Jest to obowiązkowy punkt wyjazdów w szkołach podstawowych, przez co tak bardzo zapada w pamięci.

Całe piękno kryje się przede wszystkim w nieznanym. Najbardziej intrygują sale, do których nie wejdzie się po zakupie biletu. Wiele osób nie ma pojęcia, że znajduje się tam np. basen, czy koci raj.

Na poziomie -2 mieszkają koty, które regularnie są karmione i doglądane. Relikt przeszłości, to również miejsce teraźniejszości i przyszłości. Każdego dnia jest wielokrotnie fotografowany od każdej strony świata, podziwiany i wzbudzający zachwyt.

Pałac Kultury i Nauki to miejsce, bez którego Warszawa nie byłaby Warszawą. Miejsce wzbudzające uśmiech na twarzach i zachęcające do poznawania nie tylko obiektu, ale całego miasta.

Pałac Kultury

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Wikipedia; informacje własne

Obserwuj nas w
autor
Jessika Piechocka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy