Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Tajemnice Pałacu Kultury. Wiele osób nie ma pojęcia, że znajduje się tam np. basen
Jessika Piechocka
Jessika Piechocka 13.02.2021 20:57

Tajemnice Pałacu Kultury. Wiele osób nie ma pojęcia, że znajduje się tam np. basen

Pałac Kultury
Pałac Kultury/ Własne

Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek w Polsce, a zarazem wzbudzająca najwięcej skrajnych emocji budowla w stolicy. PKiN wybudowany w latach 1952-1955, kojarzony jest jako symbol Warszawy, jak i Stalina. Brudny, smutny, a jednocześnie wywołujący wielki podziw – Pałac przeciwników i zwolenników.

Pałac Kultury to pierwszy budynek, który można ujrzeć, wychodząc z Dworca Centralnego i najbardziej widoczna budowla w całej Warszawie. Wyjątkowo rozpoznawany obiekt w mieście, posiadający 237 metrów, znajdujący się na Placu Defilad, ma 3288 pomieszczeń.

Tajemniczy Pałac Kultury

Wzniesiony został jako „Dar narodów radzieckich dla narodu polskiego”, pomysłodawcą był Józef Stalin, natomiast architektem L. W. Rudniew. Historia trzyletniej budowy, jest również bardzo ciekawa. Był on budowany dzień i noc, przez trzy lata, bez dnia przerwy.

Podczas budowy Pałacu zginęło 16. pracowników. Budowla sama w sobie jest masywna, symetryczna, w stylu socrealistycznym, została wpisana do rejestru zabytków 2 lutego 2017 roku.

Jest to imponujący obiekt, w którym znajduje się wiele ciekawych miejsc, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców miasta. Obecnie są tu cztery teatry: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Teatr Studio, Teatr Lalka i Teatr 6 piętro.

Chętnie odwiedzanie miejsca to również liczne muzea i wystawy tj.: Narodowe Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Warszawy, Muzeum Domków dla lalek oraz Wystawa „Fascynujący świat pająków”. W obiekcie możemy obejrzeć premiery i nowości filmowe w kinie – Kinoteka Multiplex.

Ogromny budynek mieści w sobie również uczelnie, szkoły, restauracje, kawiarnie, pub, klub, pocztę i wiele innych interesujących miejsc i instytucji.

Turyści w Pałacu Kultury

Najchętniej przyciągającym turystów obszarem w PKiN jest taras widokowy, mieszczący się na trzydziestym piętrze obiektu, pokazuje on nadzwyczajną panoramę i prawdziwe oblicze Stolicy. Widać z niego najciekawsze i najbardziej urokliwe miejsca intrygujące obserwatorów.

Każdego roku z tarasu Pałacu Kultury i Nauki korzysta kilkaset tysięcy osób z całego świata. Panoramę Warszawy można ujrzeć w dwóch odsłonach. W ciągu dnia, kiedy miasto tętni życiem korporacyjnego biegu i nocą podczas wędrówki do klubów, pubów, teatrów – mieszkańców i turystów.

Historia, wielkość i emocje to tylko pojedyncze aspekty, z którymi kojarzy się Pałac Kultury. Na całość składa się o wiele więcej. Są to przede wszystkim wspomnienia i pytania. Większość młodzieży i osób starszych, kojarzy budynek przez pryzmat wycieczek szkolnych do Stolicy. Jest to obowiązkowy punkt wyjazdów w szkołach podstawowych, przez co tak bardzo zapada w pamięci.

Całe piękno kryje się przede wszystkim w nieznanym. Najbardziej intrygują sale, do których nie wejdzie się po zakupie biletu. Wiele osób nie ma pojęcia, że znajduje się tam np. basen, czy koci raj.

Na poziomie -2 mieszkają koty, które regularnie są karmione i doglądane. Relikt przeszłości, to również miejsce teraźniejszości i przyszłości. Każdego dnia jest wielokrotnie fotografowany od każdej strony świata, podziwiany i wzbudzający zachwyt.

Pałac Kultury i Nauki to miejsce, bez którego Warszawa nie byłaby Warszawą. Miejsce wzbudzające uśmiech na twarzach i zachęcające do poznawania nie tylko obiektu, ale całego miasta.

Pałac Kultury

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Wikipedia; informacje własne

Powiązane
Pazura, Wiśniewski, Kurdej-Szatan
Ile oni mają dzieci? Te gwiazdy to też rodzice. Zgadniesz, kto ma całą gromadkę?