36,5% Polaków ma nadwagę, a otyłość aż…
Otyłość Polaków to nie wydumany problem przeczulonych na punkcie zdrowego stylu życia ”freaków”, ale smutny fakt. Na nadwagę wydajemy się już zupełnie nieczuli, bo cierpi aż 36.5% Polaków. Według badań Polacy są na 5. miejscu w Europie pod względem otyłości. To, ile osób ma problem ze swoją wagą, po prostu przeraża!
Często wychodzimy z założenia, że osoba, która ma ”kilka kilogramów więcej” po prostu wygląda ”zdrowo” albo jest ”trochę przy kości”. To dużym błąd, zwłaszcza gdy nagle 2 kg nadwagi zamienia się w 12 , a organizm jasno daje do zrozumienia, że zaczyna mu to przeszkadzać. Otyłość Polaków to nie problem niewielkiej ilości osób. Cierpi na niego znaczna część naszych rodaków.
Nadwaga i otyłość Polaków
Jak informuje nas jeden z plakatów kampanii społecznej Jedz ostrożnie! aż 36,6 procent Polaków ma problem z nadwagą . Nadmierna i nieproporcjonalna ilość tkanki tłuszczowej do masy ciała jest problemem zdrowotnym , choć traktujemy ją po macoszemu. Tymczasem nadwaga jest często szybkim wstępem do otyłości, stanu chorobowego, mającego poważne konsekwencje zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Do czego może prowadzić? ”Możliwości” jest wiele — cukrzyca, zawał serca, nadciśnienie, wylew, miażdżyca, zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór i inne . Do tego dochodzą problemy natury psychologicznej . Otyłość Polaków jest problemem na nieprawdopodobną skalę. Z plakatu na przystanku komunikacji miejskiej możemy się dowiedzieć, że z otyłością zmaga się aż 16,7 proc. naszych rodaków.
Otyłość Polaków — kontrowersyjne plakaty
Plakaty kampanii Jedz ostrożnie! można zobaczyć na wiatach wielu przystanków komunikacji miejskiej. Przykłady? Wspomniane statystyki wpisane w plakat z ”czarnym punktem” przypominającym taki, który informuje o ilości zabitych w wypadkach drogowych, wielki napis ŻRYJ z przekreśloną literą ”r” , ogromna ludzka postać siedząca na maleńki m krzesełku — to niektóre z nich.
Przyciągają uwagę, zapadają w pamięć, ale czy taka artystyczna ”terapia szokowa” to dobry sposób, żeby dotrzeć do osób zmagających się z problemem otyłości lub znacznej nadwagi? Zdania są podzielone. Ci, którzy są przeciwko takiej formie mówienia o problemie, jakim jest otyłość Polaków, argumentują, że plakaty bazują na stereotypach, dyskryminują osoby otyłe, demotywują, zamiast zachęcać do walki o swoje zdrowie . Z kolei zwolennicy kampanii przekonują, że problem jest poważny i trzeba mówić o nim w sposób bezpośredni dobitny.
A co wy o tym sądzicie?
ZOBACZ KONTROWERSYJNE PLAKATY:
Otyłość Polaków to duży problem, jednak czy podobne plakaty nie są krzywdzące dla osób, które zmagają się z tą chorobą?
Niektórzy przekonują, że taki sposób wyrazu podkreśla skalę problemu otyłości, więc jest odpowiedni.
Niezdrowe, nieodpowiedzialne odżywianie się to jedna z przyczyn otyłości.
Statystyki są bardzo niepokojące.
Niektórzy patrzą na otyłość tylko z punktu widzenia estetyki, tymczasem to nie o wygląd tu chodzi, ale o zdrowie.
ZOBACZ TEŻ:
- Znaki zodiaku, które mają niesamowitą intuicję w łóżku. To mistrzowie dotyku
- Ile lat ma Ewa Kasprzyk? Gwiazda wygląda oszałamiająco!
- Dzieci Kasi Cichopek i Marcina Hakiela są już duże. Rodzina jak z obrazka
Źródła: Galeriaplakatuams.com.pl, Apteline.pl, Dziennikzachodni.pl