Niewiarygodne odkrycie rolnika z Sulęcina. Wyszedł na pole i nie dowierzał, natychmiast chwycił za telefon
Rolnik z Sulęcina w województwie lubuskim dokonał niesamowitego odkrycia! Podczas przeprowadzania prac polowych znalazł na polu zabytki archeologiczne. Natychmiast powiadomił ekspertów, którzy podkreślają wagę znaleziska.
Kiedy rolnik z Sulęcina rozpoczynał pracę na polu, nie przypuszczał, że znajdzie coś tak niezwykłego. Usuwał z roli kamienie, by zapobiec usterkom maszyn rolniczych. Nagle zauważył w trawie coś niezwykłego.
Nie wiedział, co dokładnie znalazł, ale wezwał na miejsce ekspertów, ponieważ podejrzewał, że jego odkrycie może mieć znaczenie historyczne. Miał rację!
Odkrycie zabytków z epoki brązu w Sulęcinie
Kiedy na miejsce przyjechali specjaliści, wydobyli przedmioty spod warstwy ornej, a ich oczom ukazały się prawdziwe skarby. Okazało się, że rolnik z Sulęcina znalazł zabytki z epoki brązu!
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:
Norbert Burzyński z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wielkopolskim wyjaśnił, że znaleziska są w dobrym stanie. Zabytkowe przedmioty zostaną poddane analizie metodą archeologiczną.
Znaleziony zbiór składa się z trzech bereł sztyletowych, trzech sztyletów brązowych, siekierki, dłuta i toporka. Wstępnie uznano do kultury unietyckiej, datowanej na lata 2300-1600 p.n.e.
Norbert Burzyński nie kryje ogromnej roli archeologicznego znaleziska:
– Występowanie więcej niż jednego berła i sztyletu jest niezwykle rzadkie i stanowi o dużej wartości odkrycia dla dziedzictwa kulturowego.
Burzyński pochwalił też postawę rolnika, który od razu przerwał prace polowe i zawiadomił o swoim odkryciu odpowiednie organy.
Kultura unietycka przypada na I okres epoki brązu, czyli lata 1800-1500 p.n.e. Najważniejsze stanowisko tej kultury znajduje się w Úněticach w Czechach. W Polsce odkryto je na terenie Śląska, Wielkopolski, ziemi lubuskiej, Pomorza i Kujaw.
Źródło: o2.pl, lwkz.pl
Artykuły polecane przez redakcję Lelum: