Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nietypowy pogrzeb aktora „Barw szczęścia”. Chleb, sól, niespotykany obrządek i kapłani w słowiańskich szatach
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 14.09.2022 18:38

Nietypowy pogrzeb aktora „Barw szczęścia”. Chleb, sól, niespotykany obrządek i kapłani w słowiańskich szatach

pogrzeb Kazimierza Mazura
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Pogrzeb Kazimierza Mazura, jaki odbył się dziś w Wołominie, miał bardzo nietypowy charakter. Aktor znany z serialu „Barwy szczęścia” był bowiem współzałożycielem rodzimowierskiego kościoła.

Gwiazdor takich produkcji, jak „Dom”, „Noce i dnie”, „Wiedźmin” i „40-latek. 20 lat później” zmarł 6 września 2022 roku. Dzisiaj pożegnali go członkowie jego rodziny oraz członkowie Rodzimego Kościoła Polskiego.

Ostatnie pożegnanie aktora serialu „Barwy szczęścia”

Kazimierz Mazur wcielał się w postać Tomasza Wiśniewskiego, czyli męża Amelii oraz ojca Bożenki z serialu TVP2, od 2014 roku. Wielu fanów „Barw szczęścia” nie zdawało sobie jednak sprawy, że aktor był rodzimowiercą, aktywnym w swoim środowisku.

W 1995 roku został zarejestrowany Rodzimy Kościół Polski. Mazur był jego współzałożycielem, a później także Ofiarnikiem Generalnym, członkiem Rady Związku, sekretarzem i skarbnikiem.

Wyznawcy tego kościoła odwołują się do tradycji wierzeń z czasów przedchrześcijańskich, związanych z praktykami dawnych Słowian. Jednym z elementów tej wiary jest politeizm, czyli wiara w wielu bogów, odnosząca się jednak z szacunkiem do innych religii.

Pogrzeb Kazimierza Mazura w Wołominie

Aktor został wcześniej pożegnany we wzruszających słowach opublikowanych w mediach społecznościowych. Poruszający wpis opublikował jego syn, Kazimierz Mazur Junior (więcej TUTAJ). Dziś odbyła się ceremonia pogrzebowa na cmentarzu przy ulicy Granicznej w Wołominie.

Pogrzeb aktora miał charakter świecki, ze względu na religię wyznawaną przez Mazura. Nie zabrakło oczywiście elementów typowych dla pochówku obrzędu słowiańskiego. Obok urny z prochami znalazły się, oprócz kwiatów, chleb i sól.

Wokół stolika z urną ustawiono specjalne paleniska z ogniem, a ceremonię prowadziło dwóch kapłanów, ubranych w uroczyste słowiańskie szaty. W pobliżu powiewała też flaga Rodzimego Kościoła Polskiego.

Na pogrzebie Mazura pojawiły się tłumy. Pożegnała go nie tylko rodzina: żona Katarzyna i syn Kazimierz, ale też aktorzy, jacy współpracowali z nim na planie „Barw szczęścia”.

Zobacz zdjęcia:

pogrzeb Kazimierza Mazura
pogrzeb Kazimierza Mazura

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Sara James w finale amerykańskiego „Mam Talent”. Lawina komentarzy, reakcja internautów mówi wszystko
  2. Tomasz Kammel powiedział, co naprawdę sądzi o 24 lata młodszej Izabelli Krzan. Nie przebierał w słowach
  3. Ogień w „Pytaniu na śniadanie”. Ida Nowakowska i Tomasz Wolny zaczęli krzyczeć, gość śniadaniówki podpalił piłkę