Nie żyje Olgierd Buczek. Autor hitów „Oczy czarne” i „Warszawski dorożkarz”
Polskę obiegła bardzo smutna wiadomość. Nie żyje słynny muzyk, Olgierd Buczek. Zmarł 28 marca w wieku 89 lat. Był jednym z najpopularniejszych wokalistów lat 50. i 60.
Muzyk Olgierd Buczek był autorem wielu popularnych piosenek, m.in.: Oczy czarne , Warszawski dorożkarz, Czy Pani mieszka sama . Występował na pierwszych Festiwalach Piosenki w Opolu.
Nie żyje słynny muzyk, Olgierd Buczek
Olgierd Buczek był absolwentem Szkoły Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalnym. Współpracował z dyrektorem Operetki Warszawskiej, Tadeuszem Bursztynowiczem , dzięki czemu przeprowadził się z Gdańska do Warszawy.
W 1956 roku odkrył go Władysław Szpilman, dzięki któremu rozpoczął pracę w Polskim Radiu . Buczek wielokrotnie wspominał o Szpilmanie, m.in. podczas wywiadu dla portalu Gazeta.pl . Podkreślał, że to dzięki niemu osiągnął sukces. Był przekonany, że gdyby nie Szpilman, świat z pewnością by o nim nie usłyszał. Historia ich znajomości zaczęła się niepozornie i bardzo niespodziewanie. Okazuje się, że Szpilman zapamiętał Buczka z kawiarni na Nowym Świecie.
-Okazało się, że Władysław Szpilman zapamiętał mnie z kawiarni Nowy Świat i chciał, żebym śpiewał w radiu. To właśnie dzięki niemu zaistniałem na dobre i zacząłem występować. Szpilman decydował w radiu o wszystkim. Kto w ogóle może śpiewać i co może śpiewać. Dał mi piosenkę Warszawski dorożkarz – wspominał w wywiadzie.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:
Pan Olgierd występował na pierwszych Festiwalach Piosenki w Opolu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zaśpiewał piosenkę Wieczorna fajka .
Przeboje Olgierda Buczka
Jak sam przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, nigdy nie zakładał, że będzie śpiewał. W dzieciństwie marzył o zostaniu inżynierem. Jednak nie ukrywał, że od zawsze fascynowała go orkiestra. Kiedy będąc dzieckiem, przysłuchiwał się orkiestrom, wędrującym po ulicach odkrył, że muzyka jest niezwykle wciągającym światem. Od tamtej pory już na zawsze pozostała w jego sercu.
– Nie przypuszczałem, że będę śpiewał, interesowała mnie technika i chciałem być inżynierem – mówił w rozmowie z Polskim Radiem.
Śpiewał wiele polskich przebojów. Wśród nich w pamięci jego fanów z pewnością na zawsze pozostaną utwory takie jak: Za późno, Oczy czarne, Czy Pani mieszka sama?, Warszawski dorożkarz, Mademoiselle, Nie trzeba słów .
Muzyk zmarł w Warszawie . Był związany z dzielnicą Targówek. Mieszkał tam do śmierci.
Zobacz film:
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Wojewódzki podsumował Monikę Zamachowską i jej rozstanie z mężem
- Wiśniewski zostanie ojcem po raz 6? Muzyk podzielił się nieprawdopodobną informacją
- Agnieszka Kotońska wyznała zaskakującą prawdę o swojej rodzinie
Źródło: Radiozet.pl, Polskieradio.pl, Wikipedia