Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nie żyje Emilian Kamiński. Wiemy, z jaką chorobą walczył gwiazdor „M jak miłość”
Martyna Pałka
Martyna Pałka 26.12.2022 12:12

Nie żyje Emilian Kamiński. Wiemy, z jaką chorobą walczył gwiazdor „M jak miłość”

Emilian Kaminśki
fot. KAPiF

Właśnie przekazano dramatyczne wieści. 26 grudnia 2022 roku w Boże Narodzenie zmarł wybitny aktor i reżyser Emilian Kamiński. Miał 70 lat.

Gwiazdor odszedł niespodziewanie dzisiaj 26 grudnia o godzinie 7:30. Na swoim koncie miał wiele kultowych ról filmowych. Informację o jego śmierci potwierdziła w rozmowie z PAP-em rzecznika prasowa Teatru Kamienica Patrycja Pawlik.

Nie żyje Emilian Kamiński

Dziś potwierdzono wiadomość o nagłej śmierci znanego aktora i reżysera. Emilian Kamiński odszedł w tegoroczne Boże Narodzenie, 26 grudnia 2022 roku. Wiadomość o śmierci artysty przekazał Teatr Kamienica za pomocą swojego oficjalnego profilu na Facebooku. Informację tę potwierdziła również ich rzeczniczka prasowa Patrycja Pawlik w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

–Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie. Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach… Pogrążeni w cierpieniu. Rodzina i Pracownicy teatru – czytamy w social mediach Teatru Kamienica.
Emilian Kamieński przez długi czas walczył z groźną chorobą. W lutym tego roku aktor wylądował w szpitalu, gdzie poddał się operacji. Reżyser skarżył się wówczas na poważne problemy z oddychaniem. Opiekę nad nim sprawowała wtedy jego ukochana żona Justyna Sieńczyłło.

Kim był Emilian Kamiński?

Aktor przyszedł na świat 10 lipca 1952 roku w Warszawie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i od razu zadebiutował na scenie rolą Pawła w „Pierwszym dniu wolności” w Teatrze na Woli. Artysta ma na swoim koncie wiele wybitnych ról filmowych i teatralnych, ale widzowie najbardziej kojarzą go z takich produkcji, jak „M jak miłość”, „U Pana w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą”, „Szaleństwa Panny Ewy” czy „Szatan z siódmej klasy”.

27 kwietnia 2009 roku założył własny Teatr Kamienica w Warszawie. Został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym między innymi złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi czy Medalem Świętego Brata Alberta za wspieranie osób bezdomnych i z niepełnosprawnościami.

Zobacz post:

???? Wybitny aktor i reżyser, wokalista i pisarz, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica Emilian Kamiński został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego @PiotrGlinski Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”!
Więcej: https://t.co/yTgFcES4JA pic.twitter.com/tqgm3Z1EXm

— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) December 23, 2022

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
  2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
  3. Nie przyjmujesz księdza po kolędzie? Biskup ostrzega, wspomniał o sąsiadach takich osób