Nie żyje córka polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
To ona pielęgnowała w narodzie pamięć o ojcu i dbała, by jego dzieła otrzymały zasłużony poklask. Sama także zapisała się jednak w historii polskiej kultury. W wieku 86 lat odeszła Kira Gałczyńska, córka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Urodziła się 26 kwietnia 1936 w Wilnie na Zarzeczu, za kilka miesięcy kończyłaby 87 lat. Była córką jednego z najbardziej kultowych i docenianych poetów międzywojnia, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Kto wie, jak dziś miałaby się pamięć o artyście, gdyby nie nieskończone oddanie jego potomkini.
Nie żyje Kira Gałczyńska. Poświęciła swoje życie na uhonorowanie pamięci ojca
Była dziennikarką i pisarką. Ukończyła filologię rosyjską Uniwersytetu Warszawskiego i była związana z takimi redakcjami jak „Nowa Kultura”, „Kurier Polski”, „Trybuna Ludu”, czy „Kontrasty”.
Przede wszystkim jednak Kira Gałczyńska zapisała się w historii jako edytorka i redaktorka dzieł swojego ojca, któremu poświęciła kilka tekstów biograficznych. Wraz z mężem była także twórczynią i współprowadzącą Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu — starej leśniczówki, jednego z ulubionych miejsc artysty.
– Jej życie było związane z historią rodziny i legendą ojca. Wydała wiele książek o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, w tym „Konstanty, syn Konstantego” lub „Zielony Konstanty, czyli opowieść o życiu i poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego” — mówi dla Onet Kultura Janusz Drzewucki, krytyk literacki i poeta — […] Potrafiła dostrzec szczegóły, obserwować ludzi. Budowała opowieści poprzez składanie drobiazgów. Ona miała wspaniałe życie, poznała mnóstwo ludzi. Cały czas była czynna jako dziennikarka. To była osoba! Wystarczyło powiedzieć „Kira” i wszyscy wiedzieli, o kogo chodzi.
Kira Gałczyńska była zasłużoną wojowniczką polskiej kultury. Odeszła w wieku 86 lat
Dziennikarka była także członkinią Zarządu Fundacji Zielona Gęś imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, należała do Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2009 r. została uhonorowana Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy a dwa lata później otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Reklama:
TOP5 nieoczywistych prezentów dla dzieci
Wiadomość o śmierci Kiry Gałczyńskiej dotarła do mediów rankiem w środę 21 grudnia. Informacje przekazała na łamach „Super Expressu” rodzina zmarłej a w mediach społecznościowych natychmiast zaczęły pojawiać się słowa pożegnania.
„Oddana literaturze i sztuce”, jak określono ją na profilu Dzielnica Literacka, zaś profil poświęcony jej ojcu wypuścił krótki, lecz chyba najbardziej wymowny komunikat.
– KIRA GAŁCZYŃSKA NIE ŻYJE – czytamy.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
- Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
- W Pepco pojawiła się sukienka idealna na święta. Cena zachwyca, Polki biegiem ruszą na zakupy
Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia — każda złotówka ma znaczenie.
Źródło: Super Express, Onet Kultura, PAP