Nie żyje Szymon Pawlicki. Miał 85 lat
Do mediów trafiła fatalna wiadomość. Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor i działacz Solidarności, a także uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku. Zmarł w poniedziałek 25 stycznia. Przyczyna śmierci artysty nie została podana. Miał 85 lat.
O śmierci Szymona Pawlickiego poinformował Koniński Dom Kultury. Z miastem Konin związany był przez długie lata. To tam prowadził swoją działalność artystyczną. Wiadomość o tym, że nie żyje, wstrząsnęła wieloma Polakami.
Nie żyje Szymon Pawlicki
Szymon Pawlicki większość swojego życia poświęcił karierze zawodowej, w której spełniał się jako aktor. Był bardzo mocno związany ze swoim rodzinnym miastem – Koninem, gdzie przyszedł na świat, dorastał, a następnie pracował. Jego sylwetkę dokładnie przybliżył Koniński Dom Kultury.
– Z Koninem był Szymon Pawlicki mocno związany. Tu urodził się 28 lutego 1935 roku. W końcu lat 50. kierował Powiatowym Domem Kultury , był założycielem i reżyserem legendarnego kabaretu ‚Koński Ogon’. To właśnie w spektaklach tego kabaretu stawiał swoje pierwsze kroki jako aktor-amator, recytując m.in. wiersze Wisławy Szymborskiej – czytamy w komunikacie KDK.
Jako aktor miał przyjemność występować w takich serialach jak: Prom do Szwecji (1979), Kobieta i kobieta (1979), Stan wewnętrzny (1983), Skarga (1991), czy Gracze (1995). Odgrywał także epizodyczne role filmowe. Koniński Dom Kultury wspomina, że stał się partnerem aktorskim wielu znanych postaci polskiej sceny filmowej.
– Gdy w 2011 roku został honorowym gospodarzem Salonu Poezji Anny Dymnej w Konińskim Domu Kultury, stał się aktorskim partnerem Anny Dymnej, Ignacego Gogolewskiego, Andrzeja Seweryna, Andrzeja Łapickiego i Daniela Olbrychskiego . Salony Poezji przypomniały koninianom, i dawnym teatralnym kolegom Pawlickiego, jak znakomitym jest aktorem – napisali włodarze KDK.
Kim był Szymon Pawlicki?
Szymon Pawlicki był konińskim aktorem, działaczem Solidarności oraz uczestnikiem strajku w Stoczni Gdańskiej. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1965 roku. Po uzyskaniu dyplomu absolwenta został aktorem Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. W swojej karierze występował jeszcze w teatrach w Kaliszu, Częstochowie, czy Kaliszu.
W latach 70. przeniósł się na Pomorze, gdzie przez 8 lat pracował dla Teatru Dramatycznego w Gdyni. W sierpniu 1980 roku został przewodniczącym komitetu strajkowego w Teatrze Dramatycznym. Kiedy stan wojenny oficjalnie został wprowadzony, uczestniczył we wcześniej wspomnianym strajku w Stoczni Gdańskiej między 14 a 16 grudnia 1981 roku.
Niedługo po jej pacyfikacji został aresztowany przez Milicję Obywatelską, a następnie bardzo dotkliwie pobity na tamtejszym komisariacie. Później przebywał w Areszcie Śledczym w Gdańsku, a następnie Zakładzie Karnym w Bydgoszczy, z którego został zwolniony pod koniec września 1982 roku. W latach 1983-1989 pracował jako cieśla.
Niestety, to nie pierwsza smutna informacja, którą podajemy na przestrzeni kilku ostatnich dni . Dwa dni temu kraj obiegła smutna informacja o śmierci dyrektorki Programu 2. Polskiego Radia Elżbiety Markowskiej. Więcej na ten temat przeczytacie >tutaj< .
Zobacz zdjęcie:
Nie żyje Szymon Pawlicki. Miał 85 lat.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Sanepid zgodzi się na otwarcie siłowni? Nieoficjalne informacje
- Szyc: „Czasami grałem po alkoholu. Zdarzało się, że trzeba było przerwać zdjęcia”
- Skandaliczne zachowanie księdza. Niesamowite, co muszą podpisać wierni
Źródło: wydarzenia.interia.pl