Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Koszmar tuż przed świętami. Bawił kilka pokoleń Polaków, nie żyje
lelum.pl

Koszmar tuż przed świętami. Bawił kilka pokoleń Polaków, nie żyje

23 grudnia 2020
Autor tekstu: Natalia Andrejuk

Nie żyje Aleksander Kurlandski, radziecki pisarz i scenarzysta, m.in. do wszystkich odcinków dobrze znanej kreskówki Wilk i Zając . Otrzymał tytuł Zasłużonego Działacza Sztuk Federacji Rosyjskiej. Miał 82 lata.

21 grudnia w Moskwie w wieku 82 lat zmarł Aleksander Kurlandski. Smutne informacje o jego śmierci przekazali agencji Interfax rodzina, przyjaciele oraz ekipa produkcyjna serialu.

Nie żyje Aleksander Kurlandski. Pisarz i scenarzysta miał 82 lata

Aleksander Kurlandski urodził się w 1938 roku w Moskwie. Zajmował się pisaniem oraz scenariuszami, m.in. do wszystkich odcinków Wilka i Zająca . W 1988 roku został laureatem Nagrody Państwowej ZSRR.

Oprócz kultowej bajki stworzył również Powrót marnotrawnej papugi , zwany również po prostu Ucieczką papugi . Miał na swoim koncie jeszcze kilka tytułów, jednak nie były one emitowane w Polsce.

Chyba każdy z nas pamięta kultową bajkę Wilk i Zając . Przez niektórych jest ona uznawana nawet za jeden z symboli dzieciństwa. W Polsce również za sprawą wpływów radzieckich zyskała ogromną popularność.

Nie żyje scenarzysta bajki Wilk i Zając. Kreskówka jest jednym z symboli dzieciństwa

Wilk i Zając to kreskówka, na którym wychowało się tysiące dzieci. Była to radziecka, a później rosyjska bajka, bardzo popularna szczególnie w krajach bloku wschodniego.

We wszystkich odcinkach możemy zobaczyć, jak Wilk próbuje złapać sympatycznego Zająca, a ten zawsze z pogoni wychodzi cało. Dochodziło na tym tle do wielu zabawnych sytuacji, które potrafiły rozśmieszyć nie tylko najmłodszych widzów, lecz także ich rodziców i opiekunów.

Wilk nienawidzi Zająca od momentu, kiedy ten, podlewając kwiaty na swoim balkonie, przez przypadek zgasił mu papierosa. Czarny charakter jest nałogowym palaczem i potrafi wypalić nawet jedną paczkę naraz.

Jedną z cech charakterystycznych kreskówki były słynne słowa wypowiadane przez Wilka na końcu każdego odcinka. Brzmiały one: Nu, pogodi! , co można tłumaczyć jako polskie: Ja ci pokażę!, lub po prostu Pokażę ci!

Premiera pierwszego odcinka w ZSRR miała miejsce 1 stycznia 1969 roku. Dzisiaj, ponad 50 lat od premiery, serial nadal uważany jest za najbardziej lubianą rosyjską produkcję.

Oprócz głównych bohaterów, czyli tytułowego Wilka oraz Zająca, w bajce pojawiały się również inne postaci, m.in. wielki i silny Hipopotam. W niektórych odcinkach pełnił on ważną funkcję sytuacyjną, np. występował w roli budowniczego na placu budowy, dyrektora muzeum czy sprzedawcy w sklepie. W Wilku i Zającu mogliśmy zobaczyć też Babę Jagę, czarodziejskiego kota czy śpiewaczkę Lisicę.

Serial cieszył się ogromną popularnością, dlatego później na jego podstawie powstało wiele gier wideo oraz różnych akcesoriów, np. breloczki z podobiznami Wilka i Zająca. We wrześniu 2010 roku Mennica Polska wydała drugą monetę z głównymi bohaterami w serii kolekcjonerskich monet „Bohaterowie kreskówek”.

Scenariusz Kurlandskiego pozostanie jeszcze na długo w pamięci miliona osób. Niestety to niejedyna smutna wiadomość, o której ostatnio informowaliśmy.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Obserwuj nas w
autor
Natalia Andrejuk

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy