Zmarł wybitny śląski artysta Erwin Sówka
Do mediów trafiła bardzo smutna informacja. Nie żyje wybitny artysta, malarz prymitywista, Erwin Sówka. Był ostatnim żyjącym artystą Grupy Janowskiej, powstałej na terenie Śląska. Urodzony na Katowickim Giszowcu mistrz pędzla swoimi pracami zyskał światowy rozgłos. Zmarł w czwartek 21 stycznia w wieku 84 lat.
Przyczyna śmierci Erwina Sówki nie jest znana. Z jego twórczością utożsamiało się mnóstwo Polaków, szczególnie tych rodem ze Śląska. Z zawodu górnik, a z pasji malarz, który wraz z kilkorgiem kolegów założyli Grupę Janowską, specjalizującą się malarstwem prymitywistycznym nie żyje.
Nie żyje Erwin Sówka
Dzieła Erwina Sówki przez wiele lat trafiały na wystawy oraz do muzeów w wielu krajach. Ludzie uznawali go za jednego z najwybitniejszych Polskich malarzy intuicyjnych. Był ostatnim żyjącym członkiem Grupy Janowskiej, która powstała z inicjatywy Teofila Ociepki i zrzeszała artystów amatorów.
Oprócz założyciela i Sówki w jej skład wchodzili m.in.: Ewald Gawlik, który przez wielu ludzi nazywany był śląskim Brueghlem, Paweł Wróbel, czy Grzegorz Urbanek. Erwin Sówka był najmłodszym ze wszystkich członków ekipy. Znaczna większość z nich pracowała w kopalni Wieczorek, gdzie zaszczepili w sobie fascynację okultyzmem.
Niestety, jak w wielu przypadkach artystycznych ich prace spotykały się z ogólną krytyką. Wielu ludzi nazywało je bezwartościowymi bohomazami, na które artyści tylko tracili czas. Sprawy potoczyły się tak daleko, że jeden z członków Grupy Janowskiej, Otton Klimczok nie mogąc wytrzymać nagonki i krytyki, które spływały na jego prace, popełnił samobójstwo .
Dopiero pod koniec czasów PRL sytuacja się zmieniła. Ludzie całkowicie inaczej zaczęli podchodzić do pracy artystów i krytyka przerodziła się w uznanie. Tak stało się również w przypadku Erwina Sówki, który wychowywał się na katowickim Giszowcu, jednak znaczną większość życia spędził na sąsiednim Nikiszowcu.
Kim był Erwin Sówka?
Erwin Sówka był śląskim artystą, malarzem prymitywistycznym, który podobnie jak część kolegów z Grupy Janowskiej pracował w kopalni Wieczorek, co wpłynęło na jego zafascynowanie mitami górniczymi, do których nawiązywał w swoich pracach.
Jednak to nie jedyna strona fascynacji, jaką się wykazywał. W jego pracach można znaleźć wiele odniesień do kultury wschodu, która stanowiła część jego zainteresowań . Znakiem rozpoznawczym artysty były niezwykłe akty. Przedstawiał kobiety na tle Nikiszowca, górników i ich mieszkań, ogrodów działkowych, czy domów z wielkiej płyty.
W 2012 roku odniósł wielki sukces. Został laureatem przyznawanej przez czytelników Gazety Wyborczej w Katowicach Cegły Janoscha. Jest to nagroda przyznawana za rozsławianie Śląska oraz zasługi w zachowywaniu jego kulturowej tożsamości.
Niestety, to niejedyna smutna informacja, którą podajemy na przestrzeni kilku ostatnich dni . 18 stycznia pożegnaliśmy także wybitną polską piosenkarkę Marię Koterbską. Jej syn podał bardzo poruszające informacje o jej śmierci, które znajdziecie >tutaj< .
Zobacz zdjęcie:
Zmarł wybitny śląski artysta Erwin Sówka. Miał 84 lata.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Rodzina M. Zamachowskiej powiększyła się. ,,Córcia ze swoim nowym braciszkiem”
- Miała romans z Markiem od roku. Wysłała SMSa do jego żony, odpowiedź powala
- Pilne: Pierwszy przypadek w Polsce. Minister Zdrowia potwierdził: „Pod kontrolą”
Źródło: katowice.wyborcza.pl