W wieku 93 lat zmarła Amelia Dunin. O śmierci poinformował Instytut Pamięci Narodowej
Do mediów trafiła bardzo smutna i tragiczna wiadomość. Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w nocy z 12 na 13 marca zmarła najstarsza przewodniczka krakowska Amelia Dunin. Kobieta miała 93 lata. Informacja o tym, że nie żyje wstrząsnęła nie tylko Krakowem, ale także wieloma polskimi miastami. Przyczyna śmierci nie została ujawniona.
Amelia Dunin była kobietą z bardzo bogatą historią. Instytut Pamięci Narodowej przybliżył jej sylwetkę i przypomniał o zdarzeniach, które przeżyła. Została odznaczona kilkoma ważnymi wyróżnieniami.
Amelia Dunin nie żyje
Nestorka pracowała bezustannie przez 70 lat. Wiadomość o tym, że nie żyje pojawiła się na Facebooku IPN wczoraj w godzinach południowych. Zmarła współpracowała z instytutem przez bardzo długi czas.
– W nocy z 12 na 13 marca 2021 r., w wieku blisko 93 lat, zmarła Amelia Dunin, wyróżniona przez #IPN tytułem Świadek Historii. Pochodziła z rodziny ziemiańskiej. W czasie II wojny światowej jej ojciec, Adolf Dąmbski, wspierał finansowo AK i udzielił schronienia osobom narodowości żydowskiej – czytamy na Facebooku.
Pracę jako przewodniczka krakowska rozpoczęła już po II wojnie światowej. Może poszczycić się mianem najstarszej przewodniczki, jaka kiedykolwiek chodziła po krakowskich ziemiach. Ludzie wychwalali jej towarzystwo i sympatię. Kraków nie skrywał przed nią żadnych tajemnic.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:
– Po wojnie, po wypędzeniu z majątku Kalina Wielka w powiecie miechowskim, Amelia Dunin trafiła do Krakowa i wkrótce podjęła pracę jako przewodnik turystyczny po mieście. Była najstarszym czynnym zawodowo przewodnikiem po Krakowie. Oprowadzała wycieczki przez 70 lat. Od 1990 r. działała w Polskim Towarzystwie Ziemiańskim. Tytuł Świadka Historii otrzymała w listopadzie 2018 r – czytamy.
Kim była Amelia Dunin?
Amelia Dunin była urodzoną 21 marca 1928 roku absolwentką Wyższej Szkoły Handlowej w Krakowie. Na świat przyszła jako Amelia Maria Bernadetta Dębska. Nazwisko Dunin odziedziczyła po mężu, z którym założyła rodzinę w 1961 roku.
Jednak wcześniej przeżywała zdecydowanie gorsze chwile. W 1944 roku była jednym ze świadków akcji pod kryptonimem Burza, która odbyła się w inspektoracie o nazwie Maria Armii Krajowej, po czym widziała, jak w styczniu 1945 roku wkroczyła Armia Czerwona.
Najgorsze przyszło jednak po wojni e. Jej ojciec został wywieziony na trzy lata na Ukrainę do obozu pracy w kopalni węgla. Trafił tam za udzielanie schronienia i pomocy żydom, a także wspieranie Armii Krajowej. Młode lata Amelii Dunin były obarczone bardzo ciężkimi chwilami.
Niestety to nie pierwsza smutna informacja, którą podajemy na przestrzeni kilku ostatnich dni . Kilka dni temu zmarł jeden z dziennikarzy Telewizji Polskiej. Więcej na ten temat przeczytacie > tutaj <.
Rodzinie zmarłej przesyłamy najszczersze kondolencje.
Zobacz zdjęcie:
Nie żyje Amelia Dunin. Miała 93 lata.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Sławomir opublikował zdjęcie bez koszulki, świetna forma zachwyciła fanów
- Dziewczyna Piotra Żyły pokazała pierścionek. Czy skoczek postawił wziąć drugi raz ślub?
- Gwiazda „M jak miłość” miała wypadek pod wpływem alkoholu. To, co przeżyła było istnym koszmarem
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej