Nie do wiary, po co czapki mają pompon. Pełnią ważniejszą funkcję, niż ktokolwiek mógłby pomyśleć
Jesień i zima niechybnie wiążą się z niskimi temperaturami. W tym okresie decydujemy się na ciepłe ubrania, a do naszych szaf wracają swetry i zimowe płaszcze. Odzież wierzchnią możemy skomponować z wielobarwnymi szalikami i czapkami, które urozmaicą stylizację podczas tych ponurych dni.
Zimowe nakrycia głowy są dziś w modzie
Noszenie czapek w okresie zimowym jest nie tylko kwestią mody, ale także dbania o zdrowie. Nakrycie głowy nie tylko nie sprawi, że nie będziemy marznąć, ale także uchronimy się przed sezonowymi przeziębieniami, a nawet poważniejszymi chorobami.
Projektanci bardzo starają się, by noszenie czapki, nie było tylko przykrym obowiązkiem, ale by nakrycie głowy mogło urozmaicać codzienną stylizację i stać się dodatkiem, który nosimy z przyjemnością. Wśród najmodniejszych modeli czapek w 2023 roku znajdują się między innymi wełniane czapki o grubym splocie, tradycyjne czapki beanie, futrzane pilotki, a także czapki z pomponami.
Do czego służy pompon w czapce?
Czapki z pomponem w ostatnim czasie święcą prawdziwe triumfy wśród osób unoszących zimą nakrycia głowy. Dziś noszą je nie tylko dzieci, ale także dorośli.
Mimo to niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, do czego służył kiedyś pompon znajdujący się na szczycie czapki. Początkowo był to element bardzo konkretnych nakryć głowy, dedykowanych dla konkretnej grupy zawodowej. Pompon przyszyty do czapki miał im bowiem pomagać w pełnieniu codziennych obowiązków. Dopiero później ten element upowszechnił się jako element dekoracyjny codziennej odzieży.
Historia czapek z pomponem
Historia pomponów sięga aż XVIII wieku. Wówczas był on przyszywany do czapek marynarzy, którzy narzekali, że po zejściu pod pokład uderzają głową w nisko zawieszone sufity. Pompon przy czapkach amortyzował ewentualne uderzenie, które nie bolało aż tak bardzo, jak gdyby go nie było.
Dziś historia pochodzenia pompona odeszła już w zapomnienie i mało kto zdaje sobie sprawę, skąd wzięła się okrągła dekoracja przy zimowej czapce.
Źródło: Webniusy, CCC