Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Najpierw ciężka choroba, potem kolejna diagnoza. Agata Młynarska wyznała, z czym musi się zmagać
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 11.10.2022 22:58

Najpierw ciężka choroba, potem kolejna diagnoza. Agata Młynarska wyznała, z czym musi się zmagać

Agata Młynarska
fot.TRICOLORS/East News

Agata Młynarska w Dniu Zdrowia Psychicznego odważyła się na osobiste wyznanie. W mediach społecznościowych wspomniała o dolegliwościach, z jakimi zmaga się każdego dnia.

Dziennikarka od wielu lat stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych prezenterek telewizyjnych. W mediach społecznościowych, gdzie obserwuje ją ponad 160 tysięcy osób, podzieliła się szczegółami choroby ojca. Wyznała również, z czym sama się zmaga.

Agnieszka Młynarska o chorobie ojca

Wojciech Młynarski był znanym tekściarzem i poetą. Diagnozę choroby psychicznej usłyszał w 1972 roku. Przez lata cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową, która w tamtym czasie nie była szczegółowo badana medycznie.

Choroba Taty była sinusoidą nastrojów. Od manii do depresji. Niewiele wtedy wiedziano o tym jak leczyć chorego i chronić rodzinę — wspominała Agata Młynarska.

Dziennikarka postanowiła otworzyć się na temat życia w cieniu choroby z powodu obchodzonego 10 października Dnia Zdrowia Psychicznej. Z perspektywy czasu wie, że najważniejszą pomocą jest leczenie i terapia.

Agata Młynarska o swoim zdrowiu psychicznym

W czasie diagnozy rodzica dziennikarka miała zaledwie 7 lat. W poście wyznała, że dorastanie z chorą osobą nie musiało być koszmarem.

Tata był moim sprzymierzeńcem i prawdziwym przyjacielem — stwierdziła.

Dziennikarka choruje na przypadłość Leśniowskiego-Crohna, która uniemożliwia jej funkcjonowanie niemal każdego dnia. Po latach zrozumiała, że sam zmaga się z psychiczną przypadłością, która zmieni jej życie na najbliższy czas. Mimo to jest w stanie podjąć leczenie, które jest potrzebne.

Jako dorosła już osoba zrozumiałam, że jestem DDD, czyli Dorosłe Dziecko Dysfunkcyjne i muszę zacząć terapię. Trwa z przerwami blisko 20 lat. Szmat życia do przerobienia. Bez niej bym sobie nie poradziła, stała się moim kołem ratunkowym — wyznała.

Agata Młynarska stanęła również w obronie osób z chorobami psychicznymi. Niektórzy błędnie klasyfikuje jako odmiennych członków społeczeństwa. Dziennikarka podkreśla, że każda z nich jest w stanie prowadzić rodzinne życie pełne ciepła.

Tak, chorzy psychicznie to ludzie, którzy kochają, pragną bliskości i zaufania. Należy im się dobre leczenie i szacunek.
A nam, ich bliskim, wyrozumiałość i empatia. I jeszcze coś bardzo ważnego — powstrzymanie się od wydawania opinii, łatwych ocen i doradzania — apelowała.

Jeśli znajdujesz się w kryzysie zdrowia psychicznego, potrzebujesz pomocy lub masz myśli samobójcze, nie wahaj się skorzystać z numerów pomocowych:

– 800 70 22 22 – centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego,

– 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,

– 116 123 – kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych,

– 22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych,

– 800 120 002 – Niebieska Linia, ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie,

– 112 – w razie bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Agata Młynarska

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

    1. Co podać dziecku na kaszel i ból gardła?
    2. Na co pomaga neo-angin? Sprawdź
    3. Wystąpił w pierwszej edycji Big Brothera, dziś ma 54 lata. Kiedy mówi, gdzie pracuje, ludzie myślą, że to żart