Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Najlepsze odkurzacze do domu

Najlepsze odkurzacze do domu

2 sierpnia 2021
Autor tekstu: Barbara Daszuta

Trudno wyobrazić sobie codzienne sprzątanie bez odkurzacza. To sprzęt, który – w zależności od parametrów i funkcji – poradzi sobie z różnego typu parkietami, panelami, płytkami i dywanami o rozmaitej gramaturze. Dostępne na rynku odkurzacze są bardzo zróżnicowane – wybór nie jest więc łatwy. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Czym różnią się poszczególne typy odkurzaczy?

1. Jakie są rodzaje odkurzaczy?

2. Jaką moc odkurzacza wybrać?

3. Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

4. Roboty sprzątające

5. Dodatkowe funkcje i wyposażenie odkurzaczy

Najważniejsze kwestie, które należy mieć na uwadze przy zakupie, to moc i dodatkowe funkcje, jakie mają odkurzacze , obecność lub brak worka, metraż i rodzaj czyszczonych powierzchni.

Jakie są rodzaje odkurzaczy?

Na rynku dostępne są odkurzacze o zróżnicowanej budowie. Wśród nich znajdują się modele przewodowe oraz akumulatorowe. Ze względu na konstrukcję można wyróżnić:

  • odkurzacze workowe – najpopularniejszy typ wyposażony w worek papierowy lub płócienny, w którym gromadzony jest brud,
  • odkurzacze bezworkowe – w których zanieczyszczenia są zbierane do specjalnego pojemnika stanowiącego element konstrukcyjny urządzenia,
  • odkurzacze wodne – wyposażone w filtr wodny, w których brud gromadzi się w pojemniku z płynem,
  • odkurzacze piorące – bardzo wszechstronne; jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w dodatkowe elementy, które pozwalają na pranie i czyszczenie na mokro – sprawdzą się zarówno w przypadku podłóg twardych, jak i wykładzin czy dywanów,
  • odkurzacze pionowe – występujące w wariancie przewodowym i bezprzewodowym; w obu przypadkach sprzęt trzymany jest w ręku jak mop lub miotła.

Prócz podstawowych typów w sklepach kupić można odkurzacz ręczny – często jest on elementem składowym odkurzacza pionowego bezprzewodowego. Przydaje się do sprzątania samochodu lub docierania do trudno dostępnych zakamarków pokoju.

Jaką moc odkurzacza wybrać?

Wybierając odkurzacz, warto zacząć od podstawowych parametrów. Pierwsze pytanie, jakie trzeba zadać, dotyczy mocy samego urządzenia oraz mocy ssania. W 2017 roku zmieniły się przepisy i od tego momentu maksymalna moc odkurzaczy dostępnych w sprzedaży wynosi 900 W. Wiele osób obawiało się, że negatywnie wpłynie to na skuteczność sprzątania, ale takie wątpliwości okazały się bezpodstawne. Dobierając parametry, weź pod uwagę specyfikę swojego mieszkania. Jeśli masz dużo dywanów, sięgnij po moc największą.

Duże znaczenie ma także moc ssania. Zazwyczaj mieści się ona w przedziale od 50 do 600 W, a za wartość optymalną uznaje się moc silnika 300-350 W. Jeśli jednak w Twoim domu mieszkają zwierzęta, wybierz odkurzacz o wyższych parametrach, do którego dołączona jest turboszczotka lub szczotka tapicerska. W wielu urządzeniach dostępna jest regulacja mocy ssania.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Odkurzacze bezworkowe są tańsze w eksploatacji, bo jedyne, co trzeba zrobić, to opróżnić zawartość pojemnika. Na tym etapie może jednak pojawiać się problem z precyzyjnym wysypaniem zawartości, co jest dość ważnym aspektem dla alergików. Jeśli jednak masz tę czynność opanowaną, wariant bez worka będzie strzałem w dziesiątkę.

Niezależnie od tego, który typ wybierzesz, sprawdź pojemność worka / pojemnika, gdyż od tego zależy częstotliwość opróżniania. Pamiętaj także, że w odkurzaczach workowych siła ssania spada wraz z napełnieniem worka.

Roboty sprzątające

Coraz większą popularnością cieszą się roboty sprzątające. To sprzęt, który samoistnie porusza się po mieszkaniu, czyszcząc podłogi i dywany. Możesz zaprogramować urządzenie, aby działało pod twoją nieobecność. Ceny takich modeli wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Różnią się także funkcjami – niektóre oferują podstawowy zakres, w innych znajduje się funkcja prania i mopowania.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie odkurzaczy

Poszczególne odkurzacze różnią się funkcjami i sposobem działania. Na uwagę zasługuje:

  • moc silnika,
  • rodzaj filtra – producenci korzystają z różnych rodzajów barier: od podstawowych mikrofiltrów po zaawansowane filtry HEPA i filtry wodne,
  • głośność – najcichsze urządzenia nie przekraczają obecnie 65 dB – to głośność pozwalająca na normalną rozmowę,
  • zasięg pracy (m kw) – parametr ważny w przypadku odkurzaczy bezprzewodowych i robotów sprzątających. Wartość określa, jaki metraż można posprzątać na jednym ładowaniu,
  • długość kabla,
  • rura teleskopowa ze stali,
  • pojemność worka / pojemnika,
  • waga.

Warto sprawdzić także szczotki i nasadki znajdujące się w zestawie. Na szczególną uwagę zasługuje:

  • elektroszczotka lub turboszczotka, czyli końcówka ze specjalnym wałkiem, który wirując, nakręca zabrudzenia. To szczotka wielofunkcyjna, która sprawdzi się przy parkietach i dywanach, także wtedy, gdy w domu mieszkają zwierzęta,
  • szczotka uniwersalna lub sswko-szczotka uniwersalna – o podstawowej konstrukcji,
  • ssawka szczelinowa krótka lub długa szczotka szczelinowa – pozwalająca na dotarcie w zakamarki, na przykład kanapy czy przestrzeni za meblami,
  • ssawka dywanowa,
  • szczotka mała do precyzyjnego odkurzania,
  • szczotka samochodowa.

W niektórych zestawach znajduje się także końcówka do delikatnych powierzchni Easy Brush, a odkurzaczach Samsung rotacyjna ssawka Flex Pro Plus .

W odkurzaczach piorących znajduje się, oprócz klasycznej szczotki, dysza długa i idealna do prania mała ssawka. Plamy z łatwością usunie dysza punktowa. Dysza szczotkowa nanosi wodę zmieszaną z detergentem, później zaś specjalna szczotka płaska szoruje zabrudzenia i wyciąga nadmiar płynu. Pomoże w tym integralna funkcja zbierania wody. Zaawansowane modele to także dysza ręczna i funkcja czyszczenia parą. Niekiedy możliwa jest opcja prania tapicerki.

Materiał zewnętrzny

Obserwuj nas w
autor
Barbara Daszuta

Copywriter, specjalistka z dziedziny reklamy natywnej. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i globtroterka. Miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy