Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Na jaw wyszły zaskakujące szczegóły pogrzebu Jana Nowickiego. Tego zażyczył sobie jeszcze przed śmiercią
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 08.12.2022 09:40

Na jaw wyszły zaskakujące szczegóły pogrzebu Jana Nowickiego. Tego zażyczył sobie jeszcze przed śmiercią

Jan Nowicki
fot. Mateusz Kostka, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Jan Nowicki lata temu przygotował się na swoje odejście. Zostawił szczegółową instrukcję na temat miejsca swojego ostatniego spoczynku, a także samej ceremonii. Transkrypcja na grobowcu brzmi jak przepowiednia. Aktor wybrał też nieoczywisty strój. 

Choć nieodżałowany aktor całe swoje życie spędził na krakowskich i warszawskich scenach, spocznie w zupełnie innym miejscu. Jeszcze za życia zbudował grobowiec w swoich rodzinnych stronach. Opisał też, jak ma wyglądać jego ostatnie pożegnanie.

Jan Nowicki nie spocznie w Krakowie ani Warszawie. Zostawił szczegółowe instrukcje

Legendarny aktor odszedł w środę 7 grudnia. Związany z krakowską Piwnicą pod Baranami, czy warszawskimi teatrami, umarł tam, gdzie chciał. I gdzie, jak podkreślał, było jego miejsce.

– Wybudowałem grób dla całej rodziny z napisem „Rodzina Nowickich”. Człowiek powinien wiedzieć, gdzie będzie miejsce jego wiecznego spoczynku. I ja wiem. To wiele porządkuje w głowie. Uspokaja – mówił dwa lata przed śmiercią na łamach „Super Expressu”.

Dziś jeszcze większe wrażenie robi więc transkrypcja na rodzinnej mogile, zdobionej kamienną kurtyną z krzyżem między połami. Jan Nowicki, choć zostawił cząstki siebie w wielu miejscach w Polsce, sercem był w rodzinnym Kowalu.

– Żyć możesz wszędzie, umieraj, gdzie dom – można przeczytać.

Nie wszyscy wiedzieli, że artysta był związany nie tylko z aktorstwem, ale także z OSP. W lokalnej remizie zostawił wiele pamiątek. Jako sposób pochówku wybrał kremację, jednak wiemy, że przedtem, zgodnie z życzeniem, zostanie ubrany w mundur.

– Wiemy, że będzie skremowany, ale zażyczył sobie, by po śmierci ubrano go w mundur strażaka OSP. Choć nie był już czynnym druhem, ze względu na wiek, to jednak bardzo był ze strażakami związany. Zresztą, przekazał im wiele swoich pamiątek. W gablotce w remizie są m.in. karty Janka z filmu „Wielki Szu”, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i jedno z węgierskich odznaczeń – zdradził w rozmowie z „Faktem” burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski, prywatnie chrześniak aktora, z którym łączyła go bardzo silna więź.

Jan Nowicki

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
  2. Nie jedz tego wieczorem. Jeśli się zapomnisz, możesz mieć problemy ze snem
  3. „Muszę być przy nim”. Joanna Koroniewska w ostatniej chwili wszystko odwołała. Poinformowała o chorobie dziecka

Źródło: Fakt, WP film

Tagi: Jan Nowicki