Miś Colargol cieszył się niebywałą popularnością. Pamiętacie jeszcze?
Miś Colargol zawdzięcza swoje istnienie dzięki wyobraźni francuskiej pisarki Olgi Puchine, która napisała kilka książeczek o swoim bohaterze w latach 50. XX wieku. Uroczy zwierzak szybko zyskał sympatię dzieci i za sprawą wrażliwego francuskiego producenta, produkcją polskiej wersji bajki zajęła się bezkonkurencyjna wytwórnia filmów Se-ma-for w Łodzi.
Miś Colargol to prawdziwy bohater naszych dziecięcych czasów. Przygody sympatycznego misia zachwycały wszystkie dzieci, które z zainteresowaniem śledziły to, co działo się u ukochanego bohatera. A działo się przecież dużo. Ten miś, jak żaden inny miał szczęście do niezwykłych przygód.
Miś Colargol – bohater tamtych czasów
Wszyscy byli zachwyceni interpretacją bajki francuskiej pisarki. Bajka została nagrana w Łodzi z pomocą lalek i kukiełek, które tworzyły bajkowy świat Colargola. Realizacja przypadła na lata 1968-1974. Bajka była wciąż powtarzana, więc z pewnością wychowało się na niej wiele pokoleń.
Sukces uroczego misia był zasługą francuskiego producenta Alberta Barillé, któremu zawdzięczamy powstanie takich hitów jak seria filmów: Było sobie życie i wiele innych animacji. Barillé, założył swoją wytwórnie Procidis, ale chciał, by misia ujrzał cały świat, dzięki jego staraniom to właśnie się udało.
Jak miał na imię Miś Coralgol za granicą?
Choć Coralgol doczekał się interpretacji nie tylko w Polsce, tylko w Polsce i Francji znany jest jako tytułowy Coralgol. Jego imię W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii jest interpretowane całkowicie inaczej. Tamtejsi fani bajeczki znają popularnego bohatera jako Barnaby’ego. Co ciekawe, mimo że USA graniczy z Kanadą, to w kraju czerwonego liścia klonu Polski Colargol znany jest pod jeszcze innym imieniem. Kanadyjczycy mają przyjemność podziwiać bohatera imieniem Jeremy .
Fani Misia Colargola mogli podziwiać losy swojego kukiełkowego bohatera nie tylko w poszczególnych odcinkach serialowych, ponieważ powstały aż trzy filmy pełnometrażowe z misiem. Pierwszy z nich pt. Colargol na Dzikim Zachodzie powstał w 1976 roku. Druga część ujrzała światło dzienne dwa lata później i nosiła tytuł Colargol zdobywcą kosmosu. Natomiast w roku 1979 wyreżyserowana została ostatnia część pt. C olargol i cudowna walizka .