Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Minister Edukacji podjął decyzję w sprawie uczniów. Wiadomość ważna szczególnie dla jednego województwa
fot. Lelum

Minister Edukacji podjął decyzję w sprawie uczniów. Wiadomość ważna szczególnie dla jednego województwa

1 lutego 2021
Autor tekstu: Marta Kulik

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że jego resort pracuje nad programem mającym wspomóc uczniów po długim okresie nauki zdalnej. Program obejmuje cztery filary, z czego jeden szczególnie dotyczy uczniów z jednego województwa.

Minister edukacji poinformował, że program Ministerstwa Edukacji i Nauki ma ograniczyć wady powstałe wskutek nauki zdalnej. Filary mają dotyczyć następujących obszarów: psychologicznego, fizycznego, zdrowotnego i edukacyjnego.

Minister edukacji zapowiada wsparcie dla uczniów

Jak zapewnia Czarnek, resort chce walczyć z problemami wygenerowanymi przez system nauki zdalnej. Pierwszym z filarów jest wsparcie psychologiczne . Od 1 stycznia działa pomoc psychologiczna online.

Odbieramy w tym zakresie dużo sygnałów, również poprzez poradnie psychologiczne, które pracują na wysokich obrotach.

Minister zapewnia, że nad programem pracują naukowcy z polskich uczelni, a jego celem będzie badanie uczniów i kontrolowanie ich zachowań zaraz po zakończeniu pandemii koronawirusa i powrocie ich do szkół .

Odpowiednia diagnoza psychologów ma pozwolić na sprawne kierowanie uczniów do odpowiednich specjalistów, którzy udzielą im odpowiedniego wsparcia i pomocy. Program ma być finansowany przez ministra edukacji i nauki ze środków ministerstwa.

Filary programu wsparcia

Drugi filar wprowadzany przez ministerstwo ma dotyczyć zdrowia fizycznego. Czarnek zwrócił szczególną uwagę na problem otyłości i brak aktywności fizycznej wśród uczniów, spowodowany pandemią koronawirusa:

Krzywa otyłości wśród polskich dzieci i młodzieży, niestety z powodu również pandemii koronawirusa i przebywania w domu bez ruchu, dramatycznie rośnie. Za chwilkę zaproponujemy, mimo trwania nauki zdalnej dodatkowe zajęcia sportowe organizowane we wszystkich gminach, żeby wyciągnąć dzieci i młodzież sprzed komputera.

Szef resortu podkreśla, że zajęcia nie będą obowiązkowe, ale uczniowie będą zachęcani do wzięcia w nich udziału. Trzeci obszar wymieniony przez Czarnka dotyczy problemów okulistycznych . Jak poinformował, opracowywany jest program pilotażowy badania wzroku dzieci w województwie lubelskim. Wszystko pod kierunkiem szefa Kliniki Okulistyki Ogólnej i Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Roberta Rejdaka.

Zdaniem specjalistów mamy obecnie w kraju epidemię krótkowzroczności , która wynika nie tylko ze zbyt częstego niewłaściwego używania sprzętu informatycznego , przebywania przed monitorami komputera, ale również z powodu przebywania cały czas w pomieszczeniach zamkniętych – twierdzi minister.

Ostatni filar dotyczy zajęć dodatkowych z poszczególnych przedmiotów szkolnych. Te zajęcia również nie będą obowiązkowe, ale dadzą dzieciom możliwość nadrobienia materiału.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: tvp.info

Obserwuj nas w
autor
Marta Kulik

Wydawca i kierownik treści kobiecych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość: marta.kulik@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy