Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Dziś mikołajki. Czy powinno się okłamywać dzieci odnośnie św. Mikołaja?
fot. unsplach.com/mikearney

Dziś mikołajki. Czy powinno się okłamywać dzieci odnośnie św. Mikołaja?

6 grudnia 2020
Autor tekstu: Natalia Andrejuk

Każde dziecko już od małego wie, że 6 grudnia obchodzimy mikołajki. Z tej okazji dajemy sobie różne drobne lub większe upominki, aby umilić wspólne oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia. Uważacie, że powinno okłamywać się dzieci odnośnie istnienia św. Mikołaja? Niektórzy psychologowie twierdzą, że dla niektórych dzieci może to być szkodliwe — informuje portal parenting.pl .

Mikołajki dzieciom kojarzą się głównie z drobnymi upominkami lub słodyczami, które rano 6 grudnia pojawiają się pod ich poduszkami lub w butach. Portal parenting.pl przedstawił zaskakujące badania dot. tego, czy warto okłamywać dzieci, że św. Mikołaj istnieje i dlaczego rodzice w ogóle tak robią.

Dzisiaj mikołajki. Czy powinno okłamywać się dzieci, że św. Mikołaj istnieje?

Miliony rodziców na całym świecie już od najmłodszych lat swoich dzieci przekonują je, że św. Mikołaj istnieje. Jednak według psychologa Christophera Boyle’a i specjalistki zdrowia psychicznego Kathy McKay to drobne kłamstwo może źle działać na psychikę dziecka.

Badacze sugerują również, że rodzice okłamują swoje dzieci na temat św. Mikołaja, ponieważ sami w ten sposób chcą powrócić do czasów dzieciństwa. Myślicie, że mają rację?

W czasopiśmie The Lancet Psychiatry został opublikowany artykuł, w którym eksperci ostrzegają: odkrycie prawdy przez dziecko o tym, że św. Mikołaj jednak nie istnieje, może nadszarpnąć jego zaufanie do rodziców.

Czy mikołajki i święta to czas kłamstw?

— Skoro rodzice kłamią w sprawie czegoś tak magicznego i wyjątkowego, dlaczego dzieci miałyby postrzegać ich jako strażników mądrości i prawdy? — pytają naukowcy, jak cytuje ich portal.

Moralność tego, że każemy wierzyć dzieciom w podobne mity, może być kwestionowana. Każde z nich w końcu dowiaduje się, że dorośli konsekwentnie okłamują je od lat, a to może skłonić je do zastanawiania się, co jeszcze było kłamstwem — mówi profesor Boyle z Uniwersytetu w Exeter.

Czy zastanawiałyście się kiedyś nad tą kwestią pod tym kątem? A może niektóre z was od początku mówiły swoim dzieciom prawdę o tym, że św. Mikołaj nie istnieje i tak naprawdę to rodzice kupują te wszystkie zabawki oraz słodycze?

Źródło: parenting.pl

Obserwuj nas w
autor
Natalia Andrejuk

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy