Mieczysław Kosz – WIEK, ŚMIERĆ, CHOROBA, IKAR
Kim był Mieczysław Kosz? Był to genialny, polski muzyk z ogromną spuścizną artystyczną oraz inspiracja dla kolejnych pokoleń jazzmanów, lecz postać nieznana szerszej publiczności. Życie pianisty przeplatane było mnóstwem przeciwności i tragedii, m.in. dlatego nie zdobył pośmiertnej rozpoznawalności wśród grup spoza branży. W jaki sposób losy tak wybitnego kompozytora mogły sprawić, by dorobek jego życia prawie całkowicie zniknął ze świadomości społeczeństwa?
Odpowiedź na to pytanie jest równie skomplikowana, co biografia samego artysty. Życiorys Mieczysława Kosza oraz jego niesłusznie zapomniane miejsce w polskiej kulturze zainspirowały Macieja Pieprzycę do stworzenia filmu pt.: Ikar. Legenda Mietka Kosza. W rolę pianisty wcielił się Dawid Ogrodnik, który współpracował już z tym reżyserem, czego owocem był świetny, poruszający film pt.: Chce się żyć.
Mieczysław Kosz: wiek
Mieczysław Kosz: dzieciństwo i okres dorastania odegrały ogromną rolę w jego życiu. Pianista ten urodził się 10 lutego 1944 roku w Antoniówce na Lubelszczyźnie. W dzieciństwie zachorował na jaskrę — chorobę, przy której należy natychmiastowo rozpocząć kurację. Kiedy Mieczysław Kosz stracił wzrok? Muzyk Mieczysław Kosz stracił wzrok w wieku 12 lat, z powodu nieleczonej, postępującej choroby. Przez resztę życia musiał zmagać się z całkowitą utratą widzenia, co jednak nie powstrzymało go przed ukończeniem średniej szkoły muzycznej. Zmarł w 1973 roku w wieku zaledwie 29 lat.
Mieczysław Kosz: śmierć
Okoliczności śmierci kompozytora wzbudzają liczne podejrzenia. Jak zmarł Mieczysław Kosz? Mieczysław Kosz zginął śmiercią tragiczną. Przyczyną zgonu był upadek z okna mieszkania. Istnieje wiele hipotez sugerujących, że popełnił samobójstwo. Są to jednak przypuszczenia, które nie zostały udowodnione. Być może tytuł filmu Pieprzycy odwołuje się właśnie do okoliczności śmierci kompozytora. Mieczysław Kosz, tak jak grecki Ikar, zakończył swoje życie wzlotem i upadkiem: takie powiązanie mitu z życiorysem zdaje się jednak za oczywiste.
Z drugiej strony tytuł może sugerować zupełny brak upamiętnienia muzyka w powszechnej świadomości kulturowej Polaków. Pianista przez większość życia wznosił się na wyżyny jazzu, tylko po to, by zostać zapomnianym w kilkadziesiąt lat po śmierci. Warto dodać, że jego najbardziej rozpoznawalnym albumem solowym jest właśnie Reminiscense, czyli wspomnienie, pamięć. Te zbiegi okoliczności i skomplikowany życiorys były idealnym materiałem do nakręcenia filmu.
Mieczysław Kosz: choroba
Jako osoba niepełnosprawna, niewidomy Mieczysław Kosz musiał zmagać się z poznawaniem świata w inny sposób niż jego rówieśnicy. Fenomen Mieczysława Kosza polega na tym, że potrafił on komponować skomplikowane formy muzyczne jedynie za pomocą genialnego, wysoce rozwiniętego słuchu. Twórczość Mieczysława Kosza cechują niebanalne połączenia pianistyki jazzowej z wykorzystaniem tradycyjnej muzyki romantycznej oraz nawiązaniami do polskiego folkloru. To charakterystyczne brzmienie Kosza przyczyniło się do światowego sukcesu i nabierającej tempa, obiecującej kariery, którą niestety przerwała śmierć w młodym wieku. Mieczysław Kosz: muzyka — co pozostawił po sobie? Dyskografia pianisty zawiera płyty, takie jak New Faces in Polish Jazz czy wspomniane już Reminiscense.
Mieczysław Kosz: film Ikar
Specyficzne dzieciństwo, trudna sytuacja życiowa, tragiczna śmierć oraz anonimowość tego muzyka w świadomości Polaków sprawiły, że Mieczysław Kosz stał się inspiracją do nowego filmu w reżyserii Macieja Pieprzycy, znanego z produkcji Chce się żyć, Jestem mordercą oraz Kruka. W rolę muzyka wcielił się Dawid Ogrodnik, który niejednokrotnie pokazywał widzom swój nienaganny warsztat aktorski. Jego wachlarz możliwości jest niewątpliwe szeroki. Znamy Ogrodnika ze skrajnych, bardzo odległych od siebie ról. Aktor świetnie pozbywa się własnego „ja” i całkowicie wchodzi w skórę postaci, które gra, co udowodnił w filmach Ostatnia rodzina, Jesteś Bogiem czy Chce się żyć.
Dawid Ogrodnik w udzielanych wywiadach wspominał, że szczegółowo analizuje psychikę granych przez siebie osób. „Wiele czasu poświęcam, żeby się nauczyć postaci. A kiedy już wiem, co ona ma czuć i myśleć, nie zastanawiam się nad ciałem. Ono samo reaguje, zmienia się, układa” – mówił aktor o przygotowaniu się do ról. Kluczowe zdaje się owo „zastanawianie się nad ciałem”, ponieważ jedną z najsłynniejszych ról Ogrodnika jest postać z Chce się żyć, Mateusza — mężczyzny z głębokim porażeniem mózgowym, któremu lekarze odmawiają jakichkolwiek zdolności komunikacyjnych, procesów myślowych czy nawet samoświadomości.
Dawid Ogrodnik doskonale dopasowuje swój wygląd do granej postaci. W filmie Ikar. Legenda Mietka Kosza aktor po raz kolejny schudł i zmienił fryzurę. Jednak tym, co przesądza o jego talencie, jest niesamowita wrażliwość oraz umiejętność obserwacji. Ogrodnik potrafi wyzbyć się bezwarunkowych ruchów. Stara się myśleć, reagować oraz doznawać świata tak, jak mógłby to robić Mieczysław Kosz. Z pewnością jest to dobre, pełne pięknej muzyki, polskie kino, które przyciąga widzów swą wrażliwością i emocjonalnym podejściem nie tylko do niepełnosprawności, ale również do kondycji ludzkiej.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Dawid Ogrodnik w roli Mieczysława Kosza. Niesamowite podobieństwo!
autorka: Weronika Sztengreber
ZOBACZ TEŻ:
- DODATKOWE pieniądze dla osób przed 60. rokiem życia. Mogą otrzymać 470+ od państwa
- Znaki Zodiaku najpiękniejszych ludzi. To te 3 znaki są w stanie rozkochać w sobie cały świat
- Ile koty mają palców? 90% ludzi podaje ZŁĄ odpowiedź
- Legendarna polska artystka miała romans z Davidem Bowiem. Zginęła w wieku 47 lat w wypadku
- Mężczyzna chciał zgwałcić 10-latkę. Załatwiła go tak, że do końca życia będzie odczuwał ból
- Rodzina zamknęła się w piwnicy i siedziała tam przez 9 lat. Powód jest zatrważający