Matka braci Kaczyńskich nie żyje. Walczyła z poważną chorobą, widok grobu Jadwigi Kaczyńskiej do dziś zwraca uwagę
Była postacią niezwykle barwną, stała się częścią historii, dała życie prezydentowi i premierowi Polski. Jadwiga Kaczyńska odeszła 10 lat temu, przegrawszy walkę z ciężką chorobą. Grób matki Lecha i Jarosława do dziś wyróżnia się wśród innych.
Przyszła na świat 31 grudnia 1926 w Starachowicach. Patriotyzm i walkę o sprawę narodu miała we krwi i już jako nastolatka w czasie II Wojny Światowej była harcerką Szarych Szeregów i sanitariuszką, działającą pod pseudonimem „Bratek”.
Swoje życie poświęciła krzewieniem wartości religijnych i ojczystego języka. Uczyła języka polskiego, była autorką i komentatorką wielu publikacji. Przede wszystkim jednak została zapamiętana, jako matka Lecha i Jarosława Kaczyńskich.
Jadwiga Kaczyńska odeszła w 2013 roku. Przeżyła śmierć syna, do końca walczyła z ciężką chorobą
Po katastrofie smoleńskiej matka prezydenta miała jeszcze przez kilka tygodni nie wiedzieć o śmierci syna. Bolesną wiadomość przekazano jej ponoć dopiero w drugiej połowie maja — a to ze względu na stan zdrowia. Bano się, czy tragiczna informacja nie pogrąży jej stanu.
Jadwiga Kaczyńska cierpiała na przewlekłą chorobę płuc i w tamtym czasie przebywała na oddziale intensywnej terapii. Wieść o stracie przyjęła ponoć z cierpieniem, lecz znacznie spokojniej, niż się spodziewano. Jeszcze w 2011 wystąpiła w filmie dokumentalnym Anity Gargas, komentując dramat z 10 kwietnia.
Ostatecznie odeszła dwa lata później, 17 stycznia 2013 w Warszawie, w Wojskowym Instytucie Medycznym. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 23 stycznia w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.
Jadwiga Kaczyńska spoczęła w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Powązkowskim. Pomnik do dziś wyróżnia się wśród innych — nie tylko strzelistą, czarną tablicą, na której wspominani są także inni członkowie — m.in. Lech i Maria Kaczyńscy.
Grób matki Lecha i Jarosława jest okazalszy i potężniejszy, w lśniącym marmurze odcinają się żłobione zdobienia. Na płycie niemal bez przerwy palą się znicze, poustawiane pomiędzy wiązankami kwiatów. Trudno przejść obojętnie obok miejsca ostatniego spoczynku „Bratka”, otoczonego drzewami i zielenią.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie — Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!