Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Polka na 1. miejscu listy 100 kobiet, które zmieniły świat
commons.wikimedia.org

Polka na 1. miejscu listy 100 kobiet, które zmieniły świat

13 sierpnia 2018
Autor tekstu: Barbara Ruppel

Maria Skłodowska-Curie zajęła pierwsze miejsce na liście 100 kobiet, które zmieniły świat. Ranking przygotwał magazyn BBC History. Dziesięciu ekspertów zgodnie ogłosiło, iż pierwsze miejsce należy się Polce.

Uzasadniając swój werdykt, przewodnicząca British Society for the History of Science, Patricia Fara zaznaczyła, iż o wyborze polskiej uczonej miał największy wpływ jej „niezwykły wachlarz osiągnięć”. Polska chemiczka wyprzedziła dwie wyjątkowe kobiety – Rosę Parks, która zasłynęła jako symbol walki o prawa Afroamerykanów w Ameryce, oraz Emmeline Pankhurst, przywódczynię ruchu sufrażystek.

Kim była Maria Skłodowska-Curie?

Maria Skłodowska-Curie urodziła się w Warszawie w 1876 roku. Jednak już w 1891 wyjechała do Francji, by studiować na paryskiej Sorbonie, gdyż w XIX wieku polskie kobiety nie miały prawa studiować. Niedługo potem wyszła za mąż za Pierre’a Curie, wybitnego naukowca. Ten niezwykle utalentowany duet zaowocował w 1901 nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

Patricia Fara w rozmowie z brytyjskim dziennikiem The Guardian zaznaczyła również, iż wybór Skłodowskiej-Curie był oczywisty również z powodu tego, jak Polka radziła sobie w obliczu tak wielu przeciwności:

– W swojej ojczyźnie nie była mile widziana z powodu patriotycznych zapędów jej rodziny, a dla Francuzów była kimś obcym, a więc podejrzanym. Ponadto, gdziekolwiek się udała, była dyskryminowana z prostego faktu bycia kobietą.

Nie przeszkodziło to Marii Skłodowskiej-Curie, by zaistnieć na arenie naukowej. W 1911 roku Szwedzka Akademia Królewska przyznała jej drugą, tym razem solową, Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii — za odkrycie Polonu i Radu, dwóch promieniotwórczych pierwiastków.

Co odkryła Maria Skłodowska-Curie?

Odkrycie polonu i radu to nie jedyne odkrycia polskiej chemiczki. Polskiej uczonej zawdzięczamy również rozwinięcie zupełnie nowej dziedziny chemii — radiochemii, a także opracowanie teorii promieniotwórczości. Tej dziedzinie Skłodowska-Curie poświęciła całe swoje życie.

Maria Skłodowska Curie należy do bardzo wąskiego grona zdobywców Nobla, którzy zostali uhonorowani tą nagrodą więcej niż raz. Jest również jedyną kobietą, która otrzymała tę prestiżową nagrodę w dwóch różnych naukach przyrodniczych.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Borys Szyc jako Józef Piłsudski w nowym filmie. Jest nie do poznania
  2. Aniołek Victoria’s Secret skrytykowany za ciało po ciąży. „Dajcie mi spokój!”
  3. Katarzyna Zielińska pokazała komiczne zdjęcie. Ma dystans?

Źródło: k-mag.pl, theguardian.com, wikipedia

Obserwuj nas w
autor
Barbara Ruppel

Redaktor Prowadzący portalu Lelum.pl, absolwentka historii sztuki na KUL. Uwielbia eksperymenty kulinarne, filmy Antonioniego i zwiedzać końce internetów. Nienasycona ciekawość świata, ludzi i życia doprowadziła ją do Redakcji Lelum.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy