Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Leśnicy znaleźli w ziemi kankę sprzed 76 lat. W środku znajdowały się wyjątkowe przedmioty
Karol Zaborowski
Karol Zaborowski 24.04.2021 21:34

Leśnicy znaleźli w ziemi kankę sprzed 76 lat. W środku znajdowały się wyjątkowe przedmioty

kanka

Leśnicy odnaleźli zakopaną w ziemi kankę na mleko sprzed 76 lat. Niezwykłe przedmioty, które w niej znaleźli, wprawiły ich w osłupienie.

Kanka na mleko jest już raczej zapomnianym przedmiotem, jednak w wielu wiejskich domach można ją jeszcze znaleźć. Jednak raczej mało kto zakopywał kanki w ziemi.

Właśnie do takiego niezwykłego znaleziska doszło na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice, k. Koszalina (woj. zachodniopomorskie). Leśnicy, którzy spulchniali glebę pod sadzenie drzew, znaleźli zakopaną kankę na mleko.

Kiedy ją otworzyli, ich oczy ujrzały wiele niezwykłych przedmiotów sprzed 76 lat. Znalezisko zostało oddane do ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie (woj. wielkopolskie).

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Kanka z niezwykłą zawartością

Kanka, która została wykopana przez leśniczych, zawierała prywatne rzeczy leśnika, który nazywał się Gerhard Liedtke. Mężczyzna był żołnierzem Wermachtu i leśniczym na terenie dawnych Prus Wschodnich.

Liedtke najprawdopodobniej zakopał swój skarb, kiedy wycofywał się na zachód, uciekając przed armią czerwoną. Z tego też względu pozbył się wszelkich przedmiotów, które mogłyby wskazywać na to, że jest żołnierzem.

Leśnicy po otworzeniu kanki wyciągnęli z niej mapy, mundur, akt nadania orderu za męstwo na polu walki i sukcesy dowódcze – Krzyż Żelazny II klasy i Czarną Odznakę za Rany oraz książeczkę wojskową.

Dzięki temu można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu mężczyzny i nie chodzi tu tylko o jego datę urodzenia.

Miał żonę Christel z domu Engelmann i dzieci; jedna z córek urodziła się we wrześniu 1944 r. w Olsztynie. Pozostawiony mundur wraz z dystynkcjami wskazują na typowe umundurowanie leśników państwowych – wyznali leśnicy.

Jest to bez wątpienia niezwykłe znalezisko o ogromnej wartości muzealnej i historycznej. W kance był również ukryty odręczny list Gerharda. Co więcej, wszystkie artefakty zachowały się w bardzo dobrym stanie.

W ziemi przez kilkadziesiąt lat była ukryta kanka po mleku, a w niej osobiste rzeczy niemieckiego leśnika i żołnierza. Wśród przedmiotów znaleziono m.in. mundur, mapy, czapkę i książeczkę wojskową. Artefakty są w bardzo dobrym stanie – czytamy na profilu Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Miło nam poinformować Was, że trafiło do nas niezwykłe znalezisko, które odkryto w Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy…

Opublikowany przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie Piątek, 16 kwietnia 2021

Artykuły polecane przez Redakcję Lelum:

Źródło: gazeta.pl

Powiązane
Edyta Górniak
Kto to powiedział: Edyta Górniak czy Violetta Kubasińska? Arcytrudny quiz