Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Lęk przed bliskością. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?
Redakcja Lelum.pl
Redakcja Lelum.pl 04.01.2019 16:23

Lęk przed bliskością. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

znaki zodiaku
Fot.unsplash.comJoanna Nix

Lęk przed bliskością może mieć wiele przyczyn. Niektórym trudno zaangażować się w relację z drugą osobą. Zaprzeczają potrzebie bycia w relacji i utrzymują, że bycie samemu jest wystarczające. Jeżeli sami odczuwacie lęk przed bliskością lub ten problem dotyczy kogoś z waszego otoczenia, koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Lęk przed bliskością bywa częścią zaburzeń narcystycznych, choć nie zawsze. Czasami ludzie z powodu dawnych ran nie potrafią stworzyć bliskiej relacji. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

Dlaczego boję się bliskości?

Lęk przed bliskością utrudnia rozwój relacji z innymi ludźmi i czerpanie radości z życia. Niektóre osoby borykające się z tym problemem nie zdają sobie z niego sprawy i bagatelizują objawy, utrudniając funkcjonowanie nie tylko sobie, lecz także inny.

Co zrobić, gdy pragniemy bliskości, a jednocześnie silnie jej zaprzeczamy? Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Lęk przed bliskością blokuje nas, gdy słyszymy od partnera ”kocham cię”, ”chcę z tobą być na zawsze”, ‚jesteś dla mnie najważniejsza”. Niektórym trudno zaangażować się w relację z drugą osobą. Zaprzeczają potrzebie bycia w relacji i utrzymują, że bycie samemu jest wystarczające.

Skąd się bierze lęk przed bliskością?

Strach przed bliskością może mieć swoje źródło jeszcze w dzieciństwie, a traumatyczne sytuacje mogą wpłynąć na całe nasze dorosłe życie. Lęk przed bliskością może być opóźniona reakcją na niezaspokojone potrzeby w okresie dzieciństwa. Ludzie, którzy unikają bliskości w relacji i trudno im stworzyć długotrwały związek zazwyczaj doświadczyli jakiejś formy odrzucenia jako dzieci.

Dzieciństwo a zaburzenia

Nie ma wątpliwości co do tego, że nasze zachowania w dorosłym życiu stanowią odzwierciedlenie doświadczeń z dzieciństwa. Jeśli dziecko otoczone jest opieką i troską, potrafi w bezpośredni sposób mówić o swoich uczuciach i jasno określać swoje potrzeby, w dorosłym życiu rzadziej będzie bało się intymności. Jeśli poziom odrzucenia jest wysoki, dużo trudniej będzie takiej osobie stworzyć długotrwałą relację, opartą na zaufaniu, bliskości, poczuciu bezpieczeństwa, miłości i wzajemnej trosce. Osoby, które unikają bliskich relacji nie wierzą, że ktoś może je zaakceptować, czują się niewystarczające, niepotrzebne, nie wierzą w siebie i mają mnóstwo kompleksów.

Nasze niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa mają ogromny wpływ na życiowe wybory w dorosłym życiu i mogą być przyczyną lęku przed bliskością.

Strach przed związkiem

Osoby, które borykają się z lekiem przed bliskością często bywają niepewne siebie, mają zaniżone poczucie własnej wartości i trudno im stworzyć stabilne relacje. Nieustannie obawiają się odrzucenia przez bliską osobę, a jednocześnie oddalają się od bliskich, trzymają ich na dystans, a ich relacje mają zazwyczaj bardzo burzliwy przebieg. Mają niejasny obraz własnej osoby, a ich lęk przed odrzuceniem może blokować rozwój relacji. Nie są pewne własnych celów, potrzeb, a także własnych preferencji, a narastająca niepewność potęguje poczucie zagrożenia i znacząco wpływa na kształtujące się relacje.

Gotowość do związku wymaga zaangażowania. Ludzie coraz częściej unikają autentycznych relacji, skupiając się wyłącznie na prelotnych znajomościach. Lęk przez bliskością może nasilać się wtedy, gdy związek wkracza na zupełnie nowy poziom, a poziom bliskości i zacieśniania więzi wzrasta.

Jak rozpoznać lęk przed bliskością?

Nie jest łatwo rozpoznać, że nasz partner cierpi na lęk przed bliskością. Znamienne jest to, że on sam może być świadomy, z czym się boryka. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób racjonalizuje swoje podejście do życia, uznając, że życie w samotności to ich świadomy wybór, który najbardziej im odpowiada. Jeśli twój partner traktuje cię z dystansem i masz wrażenie, że dzieli was mur, to może być pierwszy symptom strachu przed bliskością. Notorycznie unika kontaktu, nie lubi spotykać się z rodziną i przyjaciółmi, nie odbiera telefonów to tylko niektóre objawy, które mogą sugerować strach przed bliskością.

Jakie są przyczyny lęku przed bliskością?

Relacje bazowe, czyli relacje z rodzicami i dziadkami mają wielki wpływ na odczuwanie lęku. Jeśli potrzeba bliskości, wsparcia, opieki i miłości nie została zaspokojona w dzieciństwie, to w dorosłym życiu unikamy zaangażowania się w kolejne relacje, by nie doświadczyć rozczarowania i odrzucenia. To swego rodzaju mechanizm obronny przed ewentualnym rozczarowaniem w przyszłości, jednak może popsuć nawet najlepiej zapowiadającą się relację.

Dlaczego boję się związku?

Może być kilka przyczyn obawy przed związkiem. Traumatyczne doświadczenia z przeszłości mogą wpływać negatywnie na nowe znajomości. Jeśli twoje poprzednie relacje były toksyczne i doświadczyłaś upokorzenia ze strony partnera, o wiele trudniej będzie ci wejść w nowy związek, bo w pamięci będziesz nosić negatywne emocje związane z wcześniejszymi trudnymi relacjami, przepełnionymi negatywnymi emocjami. Co zrobić w takiej sytuacji? Z pewnością musimy nauczyć się na nowo, czym jest zaufanie. Strach przed miłością może zniszczyć nawet dobrze zapowiadającą się relację, dlatego tak ważne jest określanie swoich oczekiwań i potrzeb. Na kłamstwie nie zbudujesz wartościowej relacji.

Czy lęk przed bliskością można wyleczyć?

Jeśli nasi rodzice lub opiekunowie w dzieciństwie wykazywali się nadopiekuńczością i nieustannie nas kontrolowali, może to mieć wpływ na wzrastający lęk przed bliskością. Dlaczego? Osoby wychowywane przez nadopiekuńczych rodziców obawiają się ograniczenia własnej przestrzeni.

Jak powiedzieć partnerowi o lęku przed bliskością?

Jak otworzyć się przed partnerem? Powinniście opanować sztukę konwersacji. W tym przypadku szczerość jest kluczem do sukcesu. Jeśli twój partner cię kocha, na pewno wesprze cię w tej sytuacji i zaangażuje się w pomoc. Jeśli jednak twoje wyznanie wzbudzi w nim niechęć, powinnaś zastanowić się, czy chcesz być z kimś, kto nie potrafi otoczyć cię odpowiednim wsparciem. Szkoda marnować czasu z ludźmi, którym na nas nie zależy.

Oznaki lęku przed bliskością

Unikanie bliskości ma swoje charakterystyczne objawy:

  • problem z zaangażowaniem
  • budowanie nietrwałych relacji
  • częste zmiany decyzji
  • odczuwanie strachu przed porzuceniem
  • lęk przed utratą prywatności
  • obwinianie się za niepowodzenia
  • trudności w podejmowaniu decyzji
  • unikanie kontaktu z ludźmi
  • rezygnowanie ze spotkań
  • inicjowanie przelotnych romansów, opartych wyłącznie na seksie
  • unikanie konsekwencji swoich działań

Kochający partner będzie cię wspierał i zrozumie twój lęk przed bliskością. Jeśli czujesz, że problemy cię przytłoczyły, a lęk przed bliskością znacząco utrudnia ci codzienne funkcjonowanie, rozważ pomoc specjalisty. Żyjemy w XXI wieku, a zaburzenia psychiczne, stany lękowe i depresja nie powinny być marginalizowane. Pamiętaj, że każdy z nas mierzy się z trudnościami. Najważniejsze jest to, by znaleźć właściwe rozwiązanie.

Lęk przed bliskością — podsumowanie

Należy dążyć do samoakceptacji uzyskania prawdy o sobie. Świadomość własnych słabości i pracowanie nad nimi ułatwi zminimalizowanie lęku przed bliskością. Ludzie powinni otoczyć się czułością, dbać o siebie, a dopiero wtedy będziemy mogli stworzyć zdrową i spełnioną relację z drugim człowiekiem.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

lęk przed bliskością

Czasami niezwykle przydatna okaże się wizyta u specjalisty.

lęk przed bliskością

Odcinanie się od ludzi nie jest dobrym rozwiązaniem.

lęk przed bliskością

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu i znalezienie rozwiązania.

lęk przed bliskością

Lęk przed bliskością u mężczyzn pojawia się równie często, co u kobiet. Strach przed miłością może dotknąć każdego z nas.

lęk przed bliskością

Jak otworzyć się przed partnerem?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Karolina Pisarek pokonała Keirę Knightley i aniołka Victoria’s Secret. Wielki sukces polskiej modelki!
  2. O jakich kobietach marzą mężczyźni? 10 cech partnerki idealnej
  3. Jak psy okazują miłość? 10 oznak, że twój psiak cię kocha

źródła: zwierciadlo.pl, zdrowie.gazeta.pl, kobieta.onet.pl

Powiązane
Pazura, Wiśniewski, Kurdej-Szatan
Ile oni mają dzieci? Te gwiazdy to też rodzice. Zgadniesz, kto ma całą gromadkę?