Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Sytuacja Kościoła w ostatnich latach. Czy instytucja traci wiernych?
fot.instagram.com/anna_maria_sieklucka

Sytuacja Kościoła w ostatnich latach. Czy instytucja traci wiernych?

14 grudnia 2020
Autor tekstu: Karol Osiński

Kościół jest instytucją, która ma przyciągać wszystkich wiernych, by wspólnie jednoczyć się w modlitwie. Niestety w ostatnich latach wiele się zmieniło. Nie jest to spowodowane jedynie pandemią koronawirusa, a wpływ ma na to wiele czynników, które związane są bezpośrednio z kościołem i księżmi.

Statystyki są bezlitosne. Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że kościół traci wiernych, a przy tym swoje wieloletnie poważanie i szacunek. Co jest tego głównym powodem?

Kościół traci wiernych

Jakiś czas temu Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badania w ramach programu pt. „Młodzież”. Ich zadaniem było sprawdzenie, ilu ludzi deklaruje swoją przynależność do kościoła i chęć uczestnictwa w mszach świętych i katechezach. Okazało się, że sytuacja, jest dramatyczna.

Chęć do uczestnictwa w mszach i katechezach wyraziło 70 proc. ankietowanych . Wydawałoby się, że to dużo, jednak kiedy porównamy tę statystykę z odnotowaną w 2010 roku, to dowiemy się, że wówczas to samo badanie wyniosło 93 proc ., w 2013 89 proc., a w 2016 75 proc. Tendencja spadająca, jest widoczna gołym okiem.

Nie ma wątpliwości, że zważywszy na to, co się obecnie dzieje może być już tylko gorzej. Inne badanie, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster niedługo po emisji głośnego dokumentu braci Sekielskich pt. Tylko nie mów nikomu opowiadającym o pedofilii wśród księży można odczytać, że ponad połowa polaków uważa, że Episkopat Polski powinien podać się do dymisji.

Polacy przestają chodzić do kościoła

Okazuje się, że jest to tendencja trwała, ponieważ na początku września 2019 roku sondaż przeprowadzony przez OKO.press wykazał, że 42 proc. Polek i Polaków wyraziło spadek zaufania wobec kościoła . Ciekawostką, jest fakt, że głównie dzieje się to wśród osób w wieku od 25 do 29 lat. Statystyka pokazuje, że w tej grupie wiekowej aż 54 proc. nie ufa kościołowi.

Wiele wydarzeń miało wpływ na to, że Polacy przestają wierzyć w moc kościoła. Spora część uważa, że tak samo mogą modlić się w domu. A Ty jakiego jesteś zdania?

Źródło: newsweek.com

Obserwuj nas w
autor
Karol Osiński

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy