Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy Coraz więcej Polaków chce odejść z Kościoła? Mają dość, niewielu wie, co się z tym naprawdę wiąże
fot. unsplash.com/Tomas Robertson

Coraz więcej Polaków chce odejść z Kościoła? Mają dość, niewielu wie, co się z tym naprawdę wiąże

4 listopada 2020
Autor tekstu: Karol Osiński

Czy możliwe jest, że kościół już wkrótce straci wielu wiernych? Według statystyk wyszukiwarki Google właśnie tak może się stać. Na zainteresowaniu zyskuje fraza, która oznaczać może tylko jedno. Może być to efekt ogłoszonego niedawno wyroku.

Kościół w Polsce już wkrótce może stracić wielu wiernych. Jedna z wyszukiwarek internetowych odnotowała gwałtowny wzrost zainteresowaniem frazą, która wiąże się z religią chrześcijańską. Według przekazywanych informacji miał on zostać odnotowany niedługo po ogłoszonej decyzji, która w Polsce wywołała wiele zamieszania w ostatnich tygodniach.

Czym jest apostazja?

Apostazja jest porzuceniem wiary religijnej lub religii. W kościele katolickim fraza ta oznacza całkowite i oficjalne wystąpienie z kościoła. Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła wyjaśnia:

– Osoba, która dokonuje apostazji to apostata, który całkowicie porzuca wiarę chrześcijańską (występując z Kościoła katolickiego i wstępując do wspólnoty religijnej niechrześcijańskiej lub pozostając poza jakąkolwiek wspólnotą religijną) – czytamy.

Aby dokonać apostazji, należy wcześniej przygotować stosowne oświadczenie oraz dołączyć do tego kilka odpowiednich dokumentów . Apostazji może dokonać wyłącznie osoba pełnoletnia, która jest zdolna do czynności prawnych, w sposób świadomy i wolny. Oświadczenie powinno być także dostarczone osobiście w formie pisemnej, u proboszcza parafii odpowiedniej dla swojego miejsca zamieszkania.

Apostazja konsekwencje

Jedną z najważniejszych konsekwencji dokonania apostazji, jest ukaranie apostaty ekskomuniką, która w swoich skutkach kanonicznych niesie za sobą m.in.: niemożność sprawowania i przyjmowania sakramentów, zakaz ministerialnego udziału w obrzędach kultu, zakaz wykonywania urzędów usług i zadań w kościele, pozbawienie pogrzebu kościelnego, czy zakaz przynależności do publicznych stowarzyszeń, ruchów i organizacji kościelnych i katolickich.

Zakaz przyjmowania przez apostatę sakramentów może zostać zawieszony w przypadku zagrożenia śmierci. Konferencja Episkopatu Polski wyjaśnia:

W takiej sytuacji, podlegający karze ekskomuniki może otrzymać sakramentalne rozgrzeszenie, przyjąć namaszczenie chorych i przystąpić do Komunii Świętej, jeżeli o to dobrowolnie poprosi i okaże postawę nawrócenia – czytamy.

Zainteresowanie apostazją miało zostać znacznie odnotowane zaraz po ogłoszeniu wyroku o zakazie aborcji embriopatologicznej przez Trybunał Konstytucyjny.

Źródło: national-geographic.pl

Obserwuj nas w
autor
Karol Osiński

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy