Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Kompletujemy sprzęt narciarski – co wziąć pod uwagę?
Marta Kulik
Marta Kulik 10.01.2022 15:21

Kompletujemy sprzęt narciarski – co wziąć pod uwagę?

fot. www.freepik.com

Jazda na nartach jest jednym z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu zimą. Szusowanie po ośnieżonych stokach przyprawia o potężną dawkę endorfin i pozwala dać upust naszym niespożytkowanym pokładom energii. Do zimowego wyjazdu należy się jednak odpowiednio przygotować – skompletowanie odzieży nie wystarczy. Na pierwszym miejscu należy postawić zakup sprzętu narciarskiego, który powinien zawierać kilka najważniejszych elementów. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Sprzęt narciarski – narty zjazdowe

Podstawowym atrybutem każdego miłośnika białego szaleństwa są oczywiście narty zjazdowe. Dobrze dobrane deski to nie tylko gwarancja komfortowej jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Wybierając narty należy kierować się kilka najistotniejszymi czynnikami, wśród których pierwszoplanową rolę odgrywają nasze warunki fizyczne.

Warto pamiętać, że deski należy dopasować do wzrostu. Przyjmuje się, że narty damskie powinny sięgać między wysokością klatki piersiowej a nosem. Jeśli chodzi o modele męskie – długość nart powinna mieścić się między podbródkiem a czołem. Nie bez znaczenia okazuje się również poziom naszych umiejętności – narty dla początkujących są nieco krótsze ze względu na to, że łatwiej nimi sterować, a tym samym nauka jazdy przebiega znacznie sprawniej.

Przy wyborze nart zjazdowych warto również zwrócić uwagę na ich szerokość oraz twardość – osoby rozpoczynające swoją przygodę z szusowaniem po stokach powinny wybierać modele szerokie, wykonane z bardziej miękkich materiałów, co pozwala zachować równowagę i ułatwia wchodzenie w skręty. Twardość desek determinuje również nasza waga – im większa, tym powinny być one sztywniejsze.

Sprzęty narciarski – buty narciarskie

Obuwie narciarskie to kolejny „must have” w szafie każdego fana jazdy po białym puchu. Muszą być one idealnie dopasowane – nie mogą być ani za duże, ani za małe. W przeciwnym razie ucierpi nie tylko nasz komfort, ale przede wszystkim kontrola nad deskami. Bardzo ważnym czynnikiem okazuje się również twardość skorupy (tzw. flex), która powinna być dopasowana zarówno do umiejętności narciarza, jak i jego płci. Im bardziej zaawansowana technika jazdy, tym flex powinien być większy. Najczęściej wybierane buty narciarskie damskie to te o flexie wynoszącym między 65 a 100, natomiast męskie – 80-130. Warto pamiętać, że wybór obuwia narciarskiego to bardzo indywidualna kwestia, ponieważ jego wnętrze z czasem dopasowuje się do naszej stopy. Z tego względu wiele osób rezygnuje z pomysłu wypożyczania go w ośrodkach narciarskich i stawia na inwestycję w jakościowe akcesoria służące z powodzeniem przez wiele lat.

Sprzęt narciarski – kijki narciarskie

W odróżnieniu od nart i butów, kijki narciarskie mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ich zakup jest jednak polecany osobom początkującym, które dopiero uczą się techniki jazdy na dwóch deskach. Bez kijków łatwo jest bowiem nabrać złych nawyków, które w dalszej perspektywie mogą zahamować rozwój naszych umiejętności. Warto również pamiętać, że dzięki nim zarówno manewrowanie nartami, jak i utrzymanie stabilnej sylwetki w czasie jazdy jest dziecinnie proste, a ponadto stają się nieocenioną pomocą przy podchodzeniu pod stok.

Wybór kijków nie może być jednak przypadkowy. Podobnie jak w przypadku nart, ich model musi być dopasowany do naszego wzrostu. Dobranie właściwej długości kijków nie jest zbyt skomplikowane – wystarczy obrócić kijek rączką do dołu, chwycić go bezpośrednio pod talerzykiem i sprawdzić, czy przedramię z ramieniem tworzą kąt prosty. Jeśli tak, misja zakupowa zakończyła się pomyślnie.

Sprzęt narciarski – kask i gogle

Bezpieczeństwo na stoku przede wszystkim, dlatego warto zainwestować w solidny kask ochronny. Co prawda jest on obowiązkowy tylko w przypadku dzieci do 16. roku życia, jednak na polskich stokach zdecydowana większość dorosłych również o nim nie zapomina. Jeśli chodzi o gogle – pełnią one funkcję ochronną. Zabezpieczają oczy przed opadami atmosferycznymi czy urazami, a ponadto gwarantują optymalną widoczność podczas jazdy.

Powiązane
Violetta Kubasińska, Doktor Falkowicz
Jak dobrze znasz polskie seriale? Dopasuj czarny charakter do produkcji