Gigantyczne zamiany w Kodeksie pracy. Od nowego roku wszystko ma się zmienić
Zmiana przepisów ma dotyczyć pracy zdalnej, która od czasu wybuchu epidemii dla wielu jest codziennością. Kodeks pracy do tej pory nie zawierał zapisów na ten temat, co Polacy chcą zmienić. Do omówienia pozostaje jeszcze wiele kwestii, ale wiceminister, który uczestniczył w spotkaniu, podał, że zmian możemy spodziewać się od 2021 roku.
Kodeks pracy powinien się modyfikować wraz ze zmianami, jakie mają miejsce w naszej rzeczywistości. Najnowszym wyzwaniem rządu jest dostosowanie przepisów pracowniczych do rzeczywistości epidemicznej w kraju. Wczoraj odbyło się posiedzenie zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego, na którym dyskutowano o zmianach. Polacy będą z nich zadowoleni.
Kodeks pracy – nowe zapisy o pracy zdalnej
Umieszczenie zapisu o pracy zdalnej wymaga niezwykłego przygotowania tematu. W biurze mamy mieć określone warunki pracy, ale jak określić je w domu? Na ile wycenić korzystanie z prądu, dostępu do internetu podczas pracy zdalnej, które to media nie powinny być przez nas opłacane, tylko przez pracodawcę?
Te i wiele innych kwestii były przedmiotem dyskusji, w której uczestniczyli rząd i związki zawodowe. Bazą do rozmowy jest roboczy projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Dorota Gardias przerwała milczenie. Wydała oświadczenie o stanie zdrowia, fani porażeni
- W „Kuchennych Rewolucjach” wydarzyło się coś, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. Sytuacja przerosła ekipę?
- Ogromna tragedia, nie żyje uwielbiany aktor. Ciało mężczyzny znaleziono w domu
Kiedy możemy spodziewać się zmian?
Stanisław Szwed, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazał, kiedy ten pomysł ma się stać pełnoprawnym projektem i kiedy prawdopodobnie wejdzie w życie:
– Jeśli kierunki zmian w nim przedstawione uzyskają akceptację partnerów społecznych, to stanie się oficjalnym projektem rządowym. Wydaje się, że I kw. przyszłego roku to optymalny termin na wejście w życie takich zmian – cytuje biznes.interia.pl .
Z kolei Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan poruszył kwestię przepisów BHP, które trudno określić poza miejscem pracy:
-Większość przepisów bhp nadal obowiązywałaby pracodawców, a mają oni ograniczoną możliwość wpływania na warunki pracy poza swoją siedzibą. Duże przedsiębiorstwa mają wyspecjalizowane służby bhp i poradzą sobie z tym. Ale dla małych może być to bariera w stosowaniu pracy zdalnej. Zatrudniający chcą wiedzieć, za co mają odpowiadać – zaznaczył mężczyzna.
Fakt, że trwają prace nad ulepszeniem kodeksu, ucieszył wielu Polaków. Możemy być pewni, że zapisy dotyczące pracy zdalnej znajdą się w kodeksie w przyszłym roku.
ZOBACZ TEŻ:
- Niestety, stało się. 5 października wraca obowiązkowa kwarantanna dla Polaków, smutne informacje
- Władze parku wydały ważny komunikat. Zmiany w obostrzeniach będą wyglądały inaczej
- Dziś Światowy Dzień Uśmiechu. Co wywołało u was uśmiech?
- Od przedszkola do Opola furtką do sławy. Kto pamięta jakie gwiazdy występowały w programie TVP?
- Magda Narożna z „Pięknych i Młodych” dotyka biustu tajemniczej kobiety na ulicy. Nie wiedziała, że robią jej zdjęcia
- Porażające, jakie rzeczy działy się na planie „Janosika”. Anna Dymna opowiedziała o pamiętnej scenie bankietu, z jedzeniem stała się okropna rzecz
Źródło: biznes.interia.pl