Kobiety będą zarabiać tyle samo co mężczyźni. Islandia pierwszym krajem z równą płacą
Kobiety mają powody do dumy — będą zarabiały tyle samo, co mężczyźni. Islandia jako pierwszy kraj na świecie wprowadza ustawę gwarantującą równość płac dla wszystkich obywateli, bez względu na płeć. To prawdziwy przełom!
Islandia postanowiła przeciwstawić się nierównemu traktowaniu kobiet. Kobiety na całym świecie nieustannie są dyskryminowane ze względu na płeć, a Islandia wyprzedza inne kraje pod względem równego traktowania wszystkich obywateli. Pierwszego stycznia weszła w życie ustawa przegłosowana w 2017 roku, w której ustalono równe wynagrodzenie zarówno dla kobiet i mężczyzn.
Przełomowa ustawa
Wprowadzona ustawa prawna gwarantuje równość płac zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W świetle nowej ustawy każde przedsiębiorstwo zatrudniające 25 osób lub więcej będzie musiała uzyskać certyfikat potwierdzający, że zapewnia równe płace pracownikom bez względu na płeć. Firmy, które nie będą spełniać określonych wymogów będą musiały ponieść surowe kary finansowe. Certyfikat będzie ważny przez trzy lata. Po upływie tego czasu firmy będą musiały ubiegać się o niego ponownie.
Kobiety na Islandii mają zapewnioną równą płacę
Ustawa przyjęta przez parlament zakazuje nie tylko dyskryminacji finansowej, lecz także religijnej, rasowej, ze względu na orientację seksualną, wiek i poziom niepełnosprawności.
Ten mały, wyspiarski kraj planuje zniwelować powstałą lukę finansową (ang.gender pay gap — różnicę w płacach ze względu na płeć) do końca 2022 roku.
Większość Islandczyków popiera wprowadzoną ustawę. Głosy krytyki pojawiają się ze względu na kolejne zadania, które spadną na pracodawców. Będą oni musieli sprostać biurokratycznej machinie dodatkowych obowiązków.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Wyspa wprowadza równość płac. Jak myślicie, kiedy ta ustawa ma szansę wejść do Polski?
Kobiety nieustannie muszą walczyć z dyskryminacją. Islandia przoduje w najbardziej równościowym traktowaniu swoich obywatelek i obywateli.
Pierwsze protesty kobiet na Islandii miały miejsce jeszcze w 1975 roku!
Według badań dotyczących równości płac, na wyższych stanowiskach widać większe rozbieżności finansowe.
Protest kobiet w 1975 był prawdziwym przełomem i od tego momentu Islandia była uznawana za niezwykle tolerancyjny kraj dla wszystkich kobiet. Fala protestu była na tyle silna, że w 1980 roku wybrano pierwszą na świecie kobietę-prezydenta, Vigdis Finnbogadottir.
ZOBACZ TEŻ:
- Pikio.pl dało aż 10 tysięcy złotych na WOŚP! Jest potwierdzenie przelewu
- Ewa Farna: waga gwiazdy znów uległa zmianie. Piosenkarka wygląda wspaniale
- Sukienka na studniówkę 2019. Olśnij wszystkich idealną kreacją!
źródło: forbes.pl, noizz.pl