Lifestyle.Lelum.pl > Programy > Najlepsze kobiece filmy. 20 filmów które musi znać każda kobieta
Monika Jeleniak
Monika Jeleniak 15.09.2019 15:30

Najlepsze kobiece filmy. 20 filmów które musi znać każda kobieta

Kobiece filmy
Fot.: igorovsyannykov, Pixabay.com

Kobiece filmy: czyli kinematografia w spódnicy. Ostatnio przyłapałaś się na tym, że większość oglądanych przez ciebie produkcji wychodzi spod ręki mężczyzn? Razem z nami przekonasz się, że wcale nie trzeba mieć zarostu, żeby odgrywać ważną w rolę w kinie! Sprawdź niżej, jakie reżyserki ci dzisiaj przedstawimy!

Kobiece filmy są tak dobre, jak te sygnowane największymi męskimi nazwiskami! Scorsese, Kubrick czy Polański to niemalże instytucje. Dlaczego reżyserki nie są wymieniane jednym tchem z tymi tuzami? Najwyższy czas się przekonać za pomocą naszej lektury!

Kobiece filmy które musisz obejrzeć

Kobiece filmy które warto obejrzeć powinny stanowić twoją inspirację dla dalszego działania, nie tylko na płaszczyźnie filmowej. Kino w spódnicy, choć z pewnością porównywalne do męskiego, jest o wiele bardziej wrażliwe na emocje, podatne na łzy i wzruszenia, a także radości. Dlaczego tak się dzieje? Obiegowa opinia głosi, że wyidealizowana kobieta pod względem wrażliwości to nie mit.

Kobiece filmy które warto obejrzeć będą z pewnością stanowić idealny kontrapunkt dla zbyt pompatycznych męskich ekranizacji, buchających testosteronem niemalże w każdej minucie ujęcia.

W tym roku warto zagłębić się w produkcje emanujące nie tyle feminizmem, ile kobiecym punktem widzenia. Przeglądając oferty dostępnych w Internecie propozycji tytułów widać, że jest z czego wybierać. Kobiece filmy i szerzej rzecz ujmując- kino jest w świetnej formie i wciąż się rozwija. Najważniejsze filmy kręcone przez damy i przeznaczone dla pań przedstawiamy za pomocą naszego subiektywnego rankingu. Oto nasza lista o tytule: filmy które warto obejrzeć 2018:

 1. Sztuka kochania
 2. Smażone zielone pomidory
 3. Stalowe magnolie
 4. Erin Brockovich
 5. Thelma i Louise
 6. Wiek Adaline
 7. Godziny
 8. Bridget Jones
 9. Wonder woman
 10. Za wszelką cenę

Kobiece filmy na wieczór tworzą cały zbiór i jest ich znacznie więcej, jednak pozwolimy sobie ograniczyć nasze wybory do kilku propozycji. Każdy z nich reprezentuje sobą inne kolory kobiecego życia: od najsmutniejszych czerni, po najszczęśliwsze kadry ukazujące szerokie uśmiechy bohaterek. Zależało nam na pokazaniu szerokiego wachlarzu możliwości, którym aktualnie dysponują kobiece filmy. Z pewnością każda z nas znajdzie w nich coś dla siebie!

Sztuka kochania

Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kobiecej kinematografii- u nas na miejscu pierwszym naszego poradnika. Żaden szanujący się ranking nie może go ominąć. Szczególnie te, które mają na uwadze kobiece sprawy. Co klasyfikuje produkcję do tak wysokiej pozycji? Spełnia wszystkie kryteria, które mogą poświadczyć jej feminizm na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim- historia. Michalina Wisłocka była lekarką, endokrynologiem, ginekologiem, cytologiem i seksuologiem.

Żeby wypisać wszystkie czynności, którymi się zajmowała w życiu, musiałyśmy posiłkować się Internetem. Jakby tego było mało, iście męski świat medyczny zapamiętał ją jako doktora i autorkę najpopularniejszego poradnika seksuologicznego w Polsce- czyli tytułowego Sztuka kochania.

Historia popularyzatorki łóżkowych igraszek w zdrowym wydaniu była tak ciekawa i niecodziennie, że konieczne było ukazanie jej portretu na dużym ekranie. Również po to, aby złożyć jej odpowiednią laurkę dla wszystkiego, czego w swoim życiu dokonała. Tu przechodzimy do drugiego ważnego wątku wpisującym się w kobiecy ranking- obraz został zrealizowany przez Marię Sadowską. Jak sama podkreśla w wywiadzie dla polki.pl, Wisłocka jest symbolem tego, o co kobiety walczą przez niemalże wszystkie dekady- swoje prawa.

Smażone zielone pomidory

Brzmi jak kulinarny przewodnik po ciekawie wyglądających warzywach, ale wierzcie nam- ten film zaskoczy niejedną panią. Ostatnio pisałyście do nas- Droga redakcjo! Jakie filmy polecacie? A oto najprostsza opowieść: Smażone, zielone pomidory! Fabuła filmu rozgrywa się w małym amerykańskim miasteczku i portretuje kobiety, które w swoim codziennym postępowaniu poświadczają swoją niezależną postawę. Więcej nie będziemy zdradzać, bo warto seans odtworzyć na własnym laptopie- gorąco zachęcamy do podjęcia słusznych kroków ku temu!

Stalowe magnolie

Kojarzycie słynny model amerykańskiego szczęścia? Przepis na udane życie, które ukazują kobiece filmy to przede wszystkim sielskość domków jednorodzinnych pod dużymi miastami, najlepiej Nowym Jorkiem czy Chicago. Reguła nie potwierdza się w każdym filmie, niemniej motyw prowadzenia gospodarstwa, czy salonu piękności występował w ekranizacjach już tyle razy, że na stale wpisał się w kanon kobiecego kina. Zresztą salony makijażowe, czy fryzjerki goszczące w swoich butikach koleżanki działają jak najlepsza terapia i nie jest w stanie być zastąpiona przez żadnego dobrego lekarza!

Stalowe magnolie prawdopodobnie klasyfikują się na twojej liście filmy których nie znasz a powinieneś, a może nawet w ogóle nie mierzyłaś ten tytuł wzrokiem. Jeżeli tak jest, to najwyższy czas dowiedzieć się więcej na temat kobiecych dramatu, skąpanych w małomiasteczkowym sosie. Tytułowe magnolie zbierają się w salonie kosmetycznym swojej koleżanki, gdzie mogą wygadać się na tematy minionego tygodnia, miesiąca, roku i życia. To jego ulotność inspiruje kobiety do zastanawiania się nad poszczególnymi kwestiami, takimi jak: małżeństwo, poświęcenie czasu dla pielęgnacji przyjaźni, zamartwianie się o dziecko, wyniszczające choroby czy, na zakończenie tej wyliczanki, śmierć.

Film jest bogaty w różnego rodzaju emocje- z pewnością znajdą się w nim takie ujęcia, które wymuszą twoje rzewne łzy, ale również kadry wsparte o szerokie uśmiechy. Jest w nim tyle akcji, jak na amerykańską prowincję przystało. Pokazuje jeszcze jeden ważny dla naszego rankingu fakt: kobiety są różne, ale pod względem dojrzałości emocjonalnej jesteśmy w stanie się dogadać!

Erin Brockovich

Kolejny amerykański film, który pojawia się w naszym zestawieniu. To jedna z tych propozycji, która pokaże kobiecą waleczność! Nie tylko dla bojowniczek- raczej dla dziewczyn i o dziewczynach skorych do poświęceń. Raz po raz kobiece filmy przypominają nam o tym, co najważniejsze- niewątpliwie to właśnie rodzina stanowi naszą życiową podporę, bez której nie wyobrażamy sobie własnej egzystencji.

Tytułowa Erin to kobieta z charakterem. Taka, która nosi krótkie spódniczki, a kobiecy styl sprowadza do krzykliwych kolorów, ale jej tok myślenia zupełnie przeczy temu, co ma na sobie. Jest to bardzo silna postać w tym znaczeniu, że nie poddaje się łatwo wobec przeciwnościom losu i walczy o lepsze jutro. Dla siebie, dla środowiska, ale przede wszystkim- dla własnych dzieci.

Takie kobiety szanujemy, dlatego nie mogło jej zabraknąć w naszym kinowym zestawieniu. Dodatkowo, działalność Erin inspiruje do bycia lepszym rodzicem, ale również skłania do większego działania na rzecz efektywności wobec środowiska naturalnego. Dwie pieczenie na jednym ogniu? To specjalność kobiet!

Thelma i Louise

Pomysł, jaki miał reżyser tego dzieła jest tak prosty i skuteczny, że aż nie wierzymy w fakt, że kobiece kino drogi wcześniej nie przeżywało swojego rozkwitu! Frazes filmy które każdy powinien obejrzeć został stworzony właśnie z myślą o takich produkcjach, które na trwale zapisują się w pamięci nie tylko dzięki wybitnym kreacjom, ale realnym problemom.

O tym, że istnieją świadczy pozytywne odebranie Thelmy i Louise, które zaskarbiły sobie sympatie kobiet na całym świecie. Idee Ridleya Scotta polegały na wbrew pozorom prostych zabiegach, ułatwiających zadanie sprowadzenia filmu do statusu kultowego. Jak się okazuje, wystarczyło zaopatrzyć się na plan filmowy w stary samochód, do którego wsadzono dwie aktorki, opowiadające sobie wzajemnie o swoich życiowych rozczarowaniach. Prawda, że proste? I jakie efektywne!

Wiek Adaline

Pompatyczny charakter produkcji w ogóle nie przyćmiewa głównego wątku. Film ten opowiada historię kobiety, której znakiem rozpoznawczym staje się nieśmiertelność. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, iż jest to damska odpowiedź na Ciekawy przypadek Benjamina Buttona.

Godziny

Mówi ci coś nazwisko Virginia Woolf? Jeżeli nie, to koniecznie musisz sięgnąć po kultowe klasyki, dzięki którym będziesz mogła poznać lepiej jej ciekawy świat. Pierwsze z nich to książki jej własnego autorstwa. Co w nich znajdziemy? Peany na cześć feminizmu w wydaniu literatury modernistycznej- czyli coś, co pasjonatki kultury, takie jak ty, kochają najbardziej!

Drugim medium mogącym ci pomóc w odkryciu pisarki to film Godziny. Zostały w nim przedstawione ciekawe zabiegi narracyjne, które pokazują dziedzictwo literatki w zupełnie nowym świetle. Produkcja bazuje na trzech kobietach powiązanych ze sobą powieścią Woolf. Czytelniczka, bohaterka powieści i sama pisarka zostają przedstawione w sposób nieoczywisty. Szczególnie ważne było dla reżysera pokazać za pomocą taśmy uniwersalność Virginii- jako kobieta, która zaczęła tworzyć nowatorską prozę musiała uchodzić za wymykającą się czasom, w których przyszło jej żyć.

Bridget Jones

Początkowo zastanawiałyśmy się nad tą propozycja kilka dobrych minut, by po namyśle przypisać jej bardzo ważne cechy dla kina w spódnicy. Tytułowa bohaterka nie jest ideałem, a ona sama wie o tym najlepiej. Ten jeden konkret już świadczy o wielkości tej produkcji. Kluczem do zrozumienia siebie jest nasza własna akceptacja. Chociaż w przypadku Bridget raz z mniejszym, raz większym skutkiem, doprowadza nas do łez. Jedząc w łóżku ulubione lody czekoladowe i wspominając o swoich gabarytach- słusznie zresztą spowodowanych nadmierną ilością przysmaku!

Reżyser pokazał nam nie film o Pani Jones, a o nas samych. Przystawił do obiektywu lustro i zawołał Hej, wszystkie jesteście tak samo fajne. Zakochujecie się, płaczecie, śmiejecie- a przy okazji- jesteście w tym wszystkim autentyczne. Zdajemy sobie sprawę, że Bridget jest dobrze opłacalną aktorką, ale emocje, które jej towarzyszyły podczas kręcenia musiały być niewątpliwie prawdziwe. Odhaczamy jako filmy które musisz obejrzeć przed śmiercią!

Wonder woman i Za wszelką cenę

Jedna jest komiksową superbohaterką, druga bohaterka stwarza realne zagrożenie na ringu. Kobiety walczące to nie tylko kuse i atrakcyjne wdzianka- to przede wszystkim demonstracja siły, której nikt nie powstrzyma! Tytuły te zaliczamy do kategorii filmy które każdy powinien obejrzeć, ponieważ mężczyźni nie mają pojęcia, jakie pokłady walki w nas drzemią!

Kobiece filmy które dają do myślenia

Filmy które zmieniają życie są jak cios wykonany przez najznamienitszego pięściarza. Nie trwają wieczności, ale posmak oddanego uderzenia jest w stanie zmienić nasze wyobrażanie o życiu o kilka ładnych stopni. Filmowy nokaut jest z pewnością przyjemniejszy i zapewne należy do doznań, które chcemy cyklicznie powtarzać.

Takie obrazy zwykle opierają się o pewne powielane schematy, które można zobaczyć w wielu kobiecych filmach. Najczęściej będą to te traktujące o gorszych stronach małżeństwa, pokazujące kryzysowe momenty w pracy, ukierunkowane na obraz kobiety zrozpaczonej po stracie dziecka czy prozę kobiecego żywota w małych miasteczkach. Tematyka ta nie jest na pewno równoznaczna z przyjemnym filmowym wieczorem, podczas którego co chwilę parskamy śmiechem.

Nasze propozycje? Przekleństwa niewinności Sofii Coppolii, Sprawa Kramerów i Volver.

Kobiece filmy które musisz zobaczyć

Kino w spódnicy, jak powszechnie zaczęto nazywać kobiece filmy, najczęściej sprawia wrażanie kręconego w ciężkich spodniach roboczych. Co mamy na myśli? Kobiece filmy które musisz obejrzeć przed śmiercią nie cechują się jedynie radosnym spojrzeniem na wiele kwestii. Przedstawieni w nich bohaterowie borykają się z trudnościami wynikającymi z ich nie najlepszego położenia w społeczeństwie.

Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że kino nie byłoby tym samym, gdyby nie filmowe opowieści przedstawione za pomocą kobiecego spojrzenia na konkretną sprawę. Nie możemy sobie wyobrazić Dziewczyn, nakręconych przez Quentina Tarantino! Pewne rzeczy wymagają delikatnego podejścia do sprawy, a charakterystyczny reżyser mógłby jedynie pogorszyć poszczególne sekwencje swoimi krwawymi momentami!

Dlatego my stawiamy na takie nazwiska jak: Agnieszka Holland, Kathryn Bigelow, czy Isabel Coixet. Obrazy tych pań to nie tylko dawka prawdziwej sztuki, ale również dowód na to, że damy są w stanie utrzymać w rękach ciężkość kamery filmowej!

Kobiety w kinematografii

Kobiety są reżyserkami i nie można je przez to wykluczyć z kina w żaden sposób, tym bardziej marginalizować ich udziału w szeroko pojętym przemyśle rozrywkowym. Wychodzimy z założenia, że skoro interesujesz się kobiecym ruchem na rzecz kina, na pewno kojarzysz skład jurorów na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes. Twarz Cate Blanchett była niewątpliwie jednym z najpiękniejszych elementów ozdabiający czerwony dywan! Cieszy nas fakt, że orzekała na rzecz lepszego kina!

W czasach szeroko rozumianego i komentowanego #metoo pokazała klasę przewodząc filmowemu jury- taki gest był kobietom potrzebny, szczególnie w branży zdominowanej przez Weinsteinów, Warner Brothers, czy Myszki Mickey, która również uosabia męskie oblicze dominacji w animowanej wersji.

Dlatego takie gesty jak wybór znanej i lubianej aktorki na lidera jest małym krokiem w stronę filmowego równouprawnienia, a tym samym pokazania światu, że kobiety w kinematografii to nie kolejny kaprys gorliwych feministek, a zupełnie normalna kwestia.

Jakie kobiece filmy warto obejrzeć?

Kobiece filmy które musisz obejrzeć, będąc przedstawicielką płci pięknej, są niezwykle różne. Niekoniecznie muszą być to produkcje oparte o przykre doświadczenia, nierozerwalnie związane z krzywdą mężczyzny wobec kobiety. Niemniej kobiece filmy, które oscylują wokół tragicznych wydarzeń pokazują świat w czarno- białych barwach, do których można w jakiś sposób się ustosunkować.

Szeroki jest jednak wybór tych z pogranicza komedii obyczajowych, a filmów romantycznych. Przy czym od razu warto rozwiać wszelkie wątpliwości- bohaterkami nie są zazwyczaj głupie blondynki, które dzięki jasnemu odcieniowi włosów są w stanie umawiać się z tabunami mężczyzn za jednym zamachem. Hollywood za pomocą takich słynnych gwiazd jak Marylin Monroe, konsekwentnie starało się przez wiele lat umniejszyć kobietę do rangi błyskotki przy pracującym mężu.

Taka, która nie tylko od czasu do czasu wyprasuje ulubioną koszulę w granatowy wzorek, ale przede wszystkim pełni rolę pięknej statuetki, którą się zdobyło i można się pochwalić przed kolegami wpadającymi na popołudniowego drinka. Oczywiście wyczarowanego przez cudowną, długonogą, platynową wybrankę!

Kobiety wedle tego schematu narzuconego przez herosów z Fabryki Snów zaczęły w latach 40. XX wieku malować włosy na biały odcień, w ten sposób hołdując pomysłowi stworzenia kobiety wystawionej na widok publiczny, jako trofeum do zdobycia. W wielu ekranizacjach i kategorii filmy które warto obejrzeć, pojawiła się wariacja na temat motywu kobiety nie tylko cechującej się blond pasemkami, ale również jasnością umysłu.

Naszym ulubionym przykładem jest, chociażby Reese Witherspoon w Legalnej Blondynce, który ukazał światu nie tylko talent sympatycznej dziewczyny, ale również fakt, że ładna buzia jak najbardziej koresponduje z dobrymi ocenami! I to nie byle gdzie- akcja całej produkcji rozgrywa się na Harvardzie, czyli jednym z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie.

Chociaż nie jest to wygórowana opowieść na miarę Oscara, na pewno zalicza się do tych z kategorii: filmy które dają do myślenia.

Filmy które zmieniają życie

Wiemy, jak mniej więcej wyglądają filmy który każdy powinien obejrzeć, czym z kolei charakteryzują się te, o których można powiedzieć, że naprawdę wywróciły naszą percepcję o 360 stopni? To pytanie bardzo trudne, ponieważ dla każdej z nas może oznaczać co innego. Do takiego grona należą z pewnością thrillery psychologiczne i dramaty, które ukazują za pomocą różnych środków wyrazu ból istnienia i prozę życia. Jednym z naszych ulubieńców jest The box z Cameron Diaz.

Filmy jak Grey

Szukasz pomysłu na filmy gdzie jest dużo scen łóżkowych, które przy okazji nie są ekranizacjami z pogranicza romansu pornograficznego? Z najlepszą odpowiedzią wychodzi nam ekranizacja powieści Fifty Shades of Grey autorstwa E.L. James. Film o tym samym tytule stał się z miejsca hitem. Tematyka dramatu erotycznego zasila szeregi cyklu filmy gdzie jest dużo scen łóżkowych, ale erotyzm jest ukazywany w dosyć ciekawy sposób. Być może dlatego tyle kobiet na świecie pokochało miłosne uniesienia Christiana i Anastasię!

Samą fabułę nie można pochwalić za oryginalność, która sprowadza się w tym przypadku do głównego bohatera. Ten z kolei oprócz tego, że jest bajecznie bogaty, ukrywa przed światem tajemnicę w postaci osobliwego gustu seksualnego, który bazuje na dominacji. Konkretnie- męskiego przywództwa nad kobietą.

Produkcja była w niektórych kręgach uznana za objawienie roku i szturmowała wszelkie listy o znaczących nazwach: filmy które warto obejrzeć 2015 bowiem na ten rok przypada światowa premiera tegoż sensualnego dzieła. Jakie filmy zostały nakręcone w podobnym tonie, czyli relacji damsko- męskiej skąpanej w ostro-słodkim mezaliansie pożądania? Skłaniałybyśmy się ku takim klasykom jak: 9 i pół tygodnia, Gorzkie gody i Nagi instynkt.

Podsumowanie

Filmy które trzeba znać, wchodzą do kina coraz częściej sygnowane damskimi nazwiskami. Od kilku lat widać wzrastają tendencję ukazywania prawdziwych historii, okraszonych kobiecą dojrzałością i emocjonalnym zapleczem. Kobiece filmy to znacznie coś więcej, niż komedie romantyczne, w których pani nie może zdecydować się na męża spośród trzech potencjalnych kandydatów. Robione z pasji i wynikające z opowiedzenia ciekawej historii mogą przyczynić się do rozwoju kina w kobiecej wersji!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

kobiece filmy

Najlepsze kobiece filmy? Zrobione przez kobiety, dla kobiet! Sztuka kochania spełnia wszystkie możliwe kryteria kina w spódnicy.

kobiece filmy

Czym byłyby kobiece filmy i kino bez piękności o platynowych lokach?

kobiece filmy

Thelma i Louise jako prekursorki kobiecego filmu drogi. Podróże starym autem i łzawe historie? Kupujemy bilety na ten seans!

kobiece filmy

Co łączy wojnę, Kathryn Bigelow i Oscara? Za produkcję na temat Iraku, reżyserka otrzymała najważniejszą nagrodę Akademii Filmowej. Kobiece filmy mają moc!

ZOBACZ TEŻ:

 1. Pierwszy raz: 20 porad by pierwszy seks nie był klapą
 2. Jestem brzydka. Co robić? 20 sprawdzonych porad
 3. Jak się ubrać na komunię? 20 sprawdzonych porad


Powiązane
Olgierd Łukaszewicz
Rozpoznasz te gwiazdy PRL po oczach? Numer 4 to wyzwanie dla każdego