Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jukub Żulczyk napisał co myśli o Andrzeju Dudzie. Prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko pisarzowi
Karol Osiński
Karol Osiński 23.03.2021 09:53

Jukub Żulczyk napisał co myśli o Andrzeju Dudzie. Prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko pisarzowi

Andrzej Duda
fot. Flickr/Trump White House Archived

Warszawska Prokuratura Okręgowa poinformowała, że w poniedziałek do Sądu Okręgowego w Warszawie trafi akt oskarżenia przeciwko znanemu pisarzowi i reżyserowi Jakubowi Żulczykowi, który publicznie miał nazwać prezydenta ,,debilem”. Miało to dotyczyć wpisu na Twitterze, w którym Andrzej Duda pogratulował Joe Bidenowi udanej kampanii prezydenckiej.

Najbardziej znane dzieło oskarżonego Jakuba Żulczyka to słynna książka, która doczekała się także odwzorowania, w postaci serialu pt. Ślepnąc od świateł. Sprawa trafiła do sądu w połowie marca br.

Andrzej Duda obrażony przez znanego reżysera i pisarza

Sprawa dotycząca publicznej obrazy skierowanej do prezydenta Andrzeja Dudy przez Jakuba Żulczyka została zgłoszona w połowie marca. Jako pierwszy poinformował o niej portal wpolityce.pl. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz poinformowała o zarzutach kierowanych w stronę znanego reżysera.

W połowie marca Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Jakubowi Ż. Oskarżonemu zarzucono popełnienie czynu polegającego na publicznym znieważeniu 7 listopada ub.r. na profilu w serwisie społecznościowym Prezydenta RP, poprzez użycie wobec niego określenia powszechnie uznanego za obraźliwe – podaje rzeczniczka.

Sprawa dotyczyła opublikowanego przez Andrzeja Dudę wpisu na Twitterze. Prezydent pogratulował wówczas Joe Bidenowi udanej kampanii prezydenckiej i zaznaczył, że Polska jest gotowa podtrzymywać dobre stosunki strategiczne z USA.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Gratulacje dla Joe Bidena za udaną kampanię prezydencką; w oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów Polska jest zdeterminowana, by utrzymać wysoki poziom i jakość partnerstwa strategicznego z USA [przetłumaczono z j. ang.] – napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Jakub Żulczyk odniósł się do stawianych mu zarzutów

Na wpis prezydenta zareagowało kilka tysięcy osób. Wśród nich znalazł się oskarżany Jakub Żulczyk, który pod wpisem prezydenta zamieścił komentarz o treści:

Nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak nominacja przez Kolegium Elektorskie. Biden wygrał wybory […] Wszystko, co następuje od dzisiaj – doliczenie reszty głosów, głosowania elektorskie – to czysta formalność. Joe Biden jest 46 prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem – napisał reżyser na Twitterze.

Według doniesień prokuratury Jakub Żulczyk nie przyznał się do stawianych mu zarzutów, uznając, że była to jedynie krytyczna ocena działań prezydenta. Prokuratura uznała, że określenie użyte przez reżysera jest obraźliwe. Zainteresowany w poniedziałek odniósł się do całej sytuacji na Twitterze:

Nie zamierzam zachowywać się jak warszawska prokuratura i ustosunkowywać się teraz do tego, czy zarzuty są słuszne, czy nie. To sprawa między mną a moim adwokatem. O tym, czy przyznaję się do winy, czy nie, dowie się najpierw sąd, a dopiero potem media, i te zwykłe, i te społecznościowe – napisał Jakub Żulczyk.

Co sądzicie o tej sytuacji?

Zobacz zdjęcie:

Congratulations to @JoeBiden for a successful presidential campaign. As we await the nomination by the Electoral College, Poland is determined to upkeep high-level and high-quality PL-US ????????????????strategic partnership for an even stronger alliance.

— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) November 7, 2020

Andrzej Duda pogratulował Joe Bidenowi udanej kampanii prezydenckiej. Pod wpisem w obraźliwych słowach wypowiedział się Jakub Żulczyk, przeciwko któremu skierowany został do sądu akt oskarżenia.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: fakt.pl

Powiązane
Quiz, jak wiele pamiętasz ze szkolnych lat
Pytania ze szkoły podstawowej. Ile zostało ci w głowie? Sprawdź, czy odpowiesz na wszystkie pytania