Lifestyle.Lelum.pl Plotki i gwiazdy „Józek, nie daruję Ci tej nocy”. Cała prawda o przeboju Beaty Kozidrak
fot. https://www.instagram.com/beatakozidrak/?hl=pl

„Józek, nie daruję Ci tej nocy”. Cała prawda o przeboju Beaty Kozidrak

12 września 2021
Autor tekstu: Katarzyna Derda

Hit zespołu Bajm „Józek, nie daruję ci tej nocy”, którego tekst napisała Beata Kozidrak, znają wszyscy. Mało kto jednak wie, jaka jest geneza i prawdziwe znaczenie przeboju, jaki miał premierę w 1982 roku. Część z Was może być bardzo zaskoczona!

Wiele osób odczytuje sens piosenki Bajmu jako erotyczny lub miłosny. Prawda jest jednak taka, że „Józek, nie daruję ci tej nocy” ma znaczenie polityczne i jest protest songiem .

Bajm i sprzeciw wobec stanu wojennego

„Józek, nie daruję ci tej nocy” miał premierę 13 listopada 1982 roku, kiedy pojawił się na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia , na której utrzymał się przez 6 tygodni. Znalazł się na pierwszym albumie zespołu, płycie „Bajm” , wydanej w 1983 roku.

Tekst piosenki napisała sama Kozidrak , muzykę skomponował Jarosław Kozidrak , jej brat. Utwór bardzo szybko stał się popularny w całej Polsce, a zespół wykonał go nawet na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1983 roku .

Bardzo długo wszyscy myśleli, że przebój Kozidrak to piosenka o erotycznej miłości. Mało kto wiedział, jak było naprawdę, choć plotki o jej politycznym podtekście pojawiały się niemal od początku.

Po raz pierwszy oficjalnie i publicznie wokalistka Bajmu powiedziała o wymowie „Józek, nie daruję ci tej nocy” w 2007 roku, w programie „Szymon Majewski Show”.

To wtedy powiedziała, że w tekście chodzi o noc 13 grudnia , a tytułowy Józek jest tak naprawdę Wojtkiem – Wojciechem Jaruzelskim , który tej nocy ogłosił stan wojenny .

Ogłoszenie stanu wojennego było bardzo traumatyczne dla wielu Polaków, i jak się okazuje – także dla samej Kozidrak . 7 grudnia 1981 roku urodziła się córka piosenkarki . Zamiast spokojnego oczekiwania na Boże Narodzenie w rodzinnej atmosferze, grudzień 1981 roku okazał się dramatycznym i ponurym czasem.

Z oczywistych powodów artystka nie mogła przekazać w swoich piosenkach komunikatów politycznych wprost, dlatego zdecydowała się na zakamuflowany przekaz.

Utwór miał z początku tytuł „Wojtek, nie daruję ci tej nocy”, ale Andrzej Pietras – założyciel zespołu i mąż Kozidrak – zmienił imię na „Józek”.

Mimo to opozycja polityczna tamtych czasów i środowiska studenckie, zaangażowane w ruch oporu wobec ówczesnej władzy, dobrze znały prawdziwy przekaz piosenki. Kozidrak wspomina o tym w swoje książce „BAJM. Płynie w nas gorąca krew”:

– Pamiętam, że kiedy graliśmy koncert w Warszawie dla studentów, w pewnym momencie krzyknęli: Wojtek, zamiast Józek. Dostaliśmy pismo, w którym przeczytaliśmy, że w Warszawie przez dwa lata nie możemy koncertować.

Przypuszczaliście, że hit Bajmu ma tak dramatyczne korzenie?

„Józek, nie daruję ci tej nocy” na festiwalu w Opolu w 1983 roku:

Źródło: Plejada.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

    1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
    2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
    3. Nie żyje znana polska dziennikarka. Była reanimowana przez godzinę
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Derda

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.
Chcesz się ze mną skontaktować?
Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
plotki i gwiazdy programy quizy