Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Jak spełnić swoje marzenia? 10 zasad, dzięki którym osiągniesz, co tylko chcesz
Katarzyna Kowalska
Katarzyna Kowalska 25.07.2019 16:55

Jak spełnić swoje marzenia? 10 zasad, dzięki którym osiągniesz, co tylko chcesz

jak spełnić swoje marzenia
unsplash.com Priscilla du Preez

Jak spełnić swoje marzenia? Mówi się, że człowiek, który nie ma marzeń, nie żyje w pełni. Dla wielu plany oraz perspektywa ich realizacji to motywacja do cięższej pracy-również tej nad sobą. Jak spełnić swoje marzenia? Czy da się przyspieszyć ten proces?

Niektóre z osób, zapytane o to, jakie mają marzenia, zupełnie nie potrafią się do tego odnieść. Lenistwo? Brak wiary w siebie? Lęk przed porażką? Dlaczego tak łatwo się poddajemy? Przecież wstydem nie jest się bać! Wstydem jest poddać się bez walki. W artykule poniżej odnajdziecie 10 zasad, które pomogą wam udźwignąć ogrom pracy i trudu, jaki należy włożyć w realizację własnych marzeń.

Jak spełnić swoje marzenia?

1. Konkretyzacja swoich lęków

Najczęstszym powodem rezygnacji przed dotarciem do określonego celu, jest największy, a zarazem najmniejszy przeciwnik- strach. Strach posiada kilka odmian: ten przed porażką, przed nową sytuacją, ludźmi, miejscami. To głównie on paraliżuje początkowo zmotywowane i ambitne osoby. Zamiast stawić im czoła, wolą odpuścić, trwać w bezpiecznym otoczeniu, nie zmieniając nic. Zaniechcianie działań to sukces bardzo groźnego przeciwnika- niewielkiego strachu.

Kiedy staje się on mały i traci na znaczeniu? Gdy się przed nim otworzymy, a każdy ciężki, trudny epizod w naszym życiu traktujemy jako bardzo cenne doświadczenie. W trakcie realizacji własnych marzeń istotne jest, by przyznać przed samym sobą, że owszem, piekielnie się boję, jednak nie pozwolę, by strach dominował nade mną i moim szczęściem.

2. Twoja praca, twój sukces

Jak spełnić swoje marzenia? Sytuacje, w których ludzie odnoszą zwycięstwo za pośrednictwem innej osoby, zdarzają się naprawdę rzadko. Już od najmłodszych lat rodzice uczą dzieci, że nie mają one szans na dobrą ocenę, jeśli wcześniej nie usiądą do książek. Dorośli wiedzą, że nie zapewnią sobie finansowej stabilności, jeśli nie podejmą pracy.

Dlaczego więc z marzeniami miałoby być inaczej? Osiągnięcie sukcesu nie jest możliwe, jeśli nie potraktujemy samego siebie jako jedynej osoby, która może dotrzeć do wyznaczonego celu i zbudować swoje własne szczęście. Próba zdania się na inną osobę może być złudna. Czy można osiągnąć sukces bez ciężkiej pracy? Wydaje nam się, że chcąc trwać w dobrym, szczęśliwym związku, potrzebujemy wyłącznie drugiej osoby, a cała reszta zawsze jakoś się poukłada. Nieprawda, związek, tak samo, jak inne aktywności, to ciężka, trudna, lecz opłacalna praca dwójki osób, których marzeniem jest poczucie wspólnego spełnienia.

3. Pozwól sobie na chwilę słabości

Przerost ambicji to jeden z większych problemów, z jakimi w dzisiejszych czasach borykają się nie tylko dorośli, ale również najmłodsi. Wykreowane przez innych lub samego siebie, poczucie, że muszę być najlepszy, muszę ciągle przeć do przodu i dawać z siebie wszystko, bywa destrukcyjne.

Ciężka praca jak najbardziej popłaca, jednak nie może się to odbywać kosztem zdrowia i wewnętrznego spokoju. Sukces, który nadszedł wraz z ogromnym potem, poświęceniem, zszarganymi nerwami i stresem, nie smakuje już tak samo. Jak spełnić swoje marzenia? Warto pamiętać, że każdy może i powinien czasem odpocząć. Ile? To zależy wyłącznie od ciebie, przecież znasz siebie najlepiej.

4. Nie porównuj się do innych

Od najmłodszych lat słyszymy na każdym kroku „Zobacz, twój kolega zrobił to lepiej, ty też mógłbyś”. Podobne słowa, kierowane w stronę konkretnej osoby, sprawiają, że zaczyna ona bezgranicznie w nie wierzyć. Planując swój ruch, spogląda zza pleców, jak w podobnej sytuacji odnalazł się ktoś inny. Gdy nasz wymarzony cel zbliża się do nas wielkimi krokami, nagle przestajemy się tym cieszyć. Okazuje się, że ktoś ma więcej, lepiej, bardziej. Pocieszanie w tej sferze nic nie da, bowiem zawsze ktoś będzie miał więcej, lepiej i bardziej.

Oczywiście, może być to powód do ostatecznego porzucenia swoich marzeń, załamania rąk i ucieczki. Może to być również zwykła obserwacja i zaakceptowanie faktów. Tak, on/ona faktycznie odniósł większy sukces, jednak to, czego dokonałem/łam ja, napawa mnie ogromną dumą. Nie czuję się gorszy i zdaję sobie sprawę z tego, że każda osoba jest oddzielnym bytem, na różnym poziomie życia, o różnym charakterze i sposobach działań. Więc jak, którą opcję wybierzesz?

5. Zostaw przeszłość za sobą

Jak przestać się bać swoich marzeń? Walka z przeszłością to dla ludzi często batalia na całe życie, a i tak szanse uporania się z nią często kończą się fiaskiem. Dlaczego tak usilnie staramy się odciąć od trudnych doświadczeń i zupełnie wyprzeć je z pamięci? Przecież to, w jakim miejscu obecnie się znajdujemy i jacy jesteśmy, w dużej mierze jest zasługą naszej, często traumatycznej, przeszłości.

Oczywiście, należy ją jak najbardziej pozostawić daleko za sobą, jednak zdać sobie sprawę z faktu, że to wszystko się wydarzyło i nic już nie możemy na to poradzić, jak tylko zaakceptować. Jak spełnić swoje marzenia? Nie pozwalajmy, by przeszłe wydarzenia miały wpływ na to, co dzieje się z nami teraz.

6. Skupiaj się na rzeczach ważnych

Drogę do sukcesu często przecinają zewnętrzne, niezbyt sprzyjające bodźce. Niejednokrotnie sprawiają, że mamy ochotę się poddać i zrezygnować z realizacji swoich planów. Obawiamy się zdania innych osób i nieprzewidzianych wcześniej skutków. Jeśli będziemy tak wyraźnie skupiać się na tym, co dzieje się wokół, nigdy nie zajdziemy daleko.

Jak spełnić swoje marzenia? Należy bazować na wyznaczonych przez siebie priorytetach, pozostałe elementy traktując z rezerwą. O ile nie krzywdzimy nikogo i jesteśmy w zgodzie z własnym systemem wartości, cała reszta nie powinna mieć aż takiego znaczenia, a już na pewno nie może wpływać na nasze dążenie do celu.

7. Pamiętaj o odpoczynku

Twoim marzeniem jest udział w biegu maratończyków. Pozostały dwa miesiące przygotowań, a ty zaczynasz właściwie od zera. Pomysł jest bardzo odważny, natomiast jego realizacja wcale nie jest niemożliwa. Podjęcie takiego wyzwania musi przebiegać pod otoczką racjonalności. Jeśli zdecydujesz, że jest to twoje największe marzenie i wiesz, że chcesz to zrobić, zdecydowanie przyj do przodu. Pamiętaj jednak o tym, że we wszystkim potrzebny jest balans i zdrowe podejście. Nie możesz przecież nagle się zerwać i zacząć biegać codziennie cztery godziny, bez chwili wytchnienia. Czy przebiegnięcie maratonu naprawdę będzie cieszyć, gdy zaczniesz przypłacać to zdrowiem? Prawdopodobnie nie. Jak spełnić swoje marzenia?

Dlatego właśnie daj sobie chwilę odpoczynku, relaksu, oczyść głowę i staraj się planować każdy następny krok w tym kierunku w sposób mądry i przemyślany. Jeśli tego nie zrobisz, twój organizm w pewnym momencie się zbuntuje, odmawiając posłuszeństwa. Tak wielkie ryzyko nie jest warte skrajnie wyczerpujących działań. Podejście to oczywiście odnosi się nie tylko do wspomnianej sfery sportu i fizyczności, lecz również, a może przede wszystkim, sfery psychicznej.

8. Systematyczność jako podstawa wielu działań

Jak wypracować systematyczność? Samo planowanie to jedna z przyjemniejszych i bardziej budujących czynności. W trakcie takiego działania zaczynamy wierzyć, że cel jest możliwy do zrealizowania. Aby tego dokonać, nie należy zaniedbywać czynności, które do niego prowadzą. Jeśli już zdecydujemy się na odważny krok w konkretną stronę, bądźmy konsekwentni i systematyczni w działaniach. Zaowocuje to nie tylko spełnieniem konkretnego marzenia, ale również dumą i poczuciem samorealizacji. Odkładanie rzeczy na później sprawiło, że niejedna osoba zrezygnowała z tego, co było dla niej ważne. Lepiej sobie tego oszczędzić.

9. Nie zniechęcaj się po porażce

Jak nauczyć się nie zniechęcać po porażce? Bez porażek nie da się zrealizować marzeń. Paradoksalnie to właśnie one sprawiają, że stajemy się silniejsi, świadomi swoich słabości i mocnych stron. Popełnione błędy uczą nas, jakie rodzaje postępowania nie są wskazane oraz jak powinniśmy się zachować przy następnej okazji. Bez obaw, życie jest na tyle przewrotne, że wspomniana okazja z pewnością jeszcze nieraz będzie miała miejsce.

10. Mapa marzeń

Co zrobić, żeby spełnić swoje marzenia? Mapa marzeń to podsumowanie wyżej wspomnianych punktów. Jest to specyficzny rodzaj planowania, który ma pomóc nam w osiągnięciu wyznaczonych przez siebie sukcesów. Co to jest mapa marzeń? Technika nakreślania celów jest zupełnie dowolna i indywidualna. Niektórzy decydują się na przedstawienie jej w sposób graficzny, rysując, malując, czy wykreślając.

Jak spełnić swoje marzenia? Przyjęta przez wiele osób metoda okazuje się inspirująca, budująca i motywująca do podejmowania ciągłych działań. Jak zrobić mapę marzeń? Mapę marzeń projektujemy na bazie siatki bauga- metodzie feng shui. Jest to kwadrat podzielony na 9 równych pól. Każde z nich obrazuje konkretne wartości, które należy zaprojektować po swojemu. Wśród nich można wyodrębnić zdrowie, samopoczucie, pasje, karierę, pieniądze, wyjazdy, sport, znajomości… Wszystko to, co znajduje się w obrębie waszych marzeń lub po prostu nimi jest.

Czy warto spełniać swoje marzenia? Zdecydowanie tak. Planowanie, dążenie do nich, a finalnie ich realizacja to szansa na własny rozwój, poznanie swoich pragnień i oczekiwań. Osiągnięcie wyznaczonego celu potęguje w nas przeświadczenie, że jesteśmy w stanie robić rzeczy, o których kiedyś nawet byśmy nie pomyśleli. Gonienie za marzeniami to przede wszystkim nasza ciężka praca- nad własnym charakterem, umiejętnościami, lepszymi i gorszymi stronami. To najlepsza inwestycja, jaka może mieć miejsce. Systematyczność, wiara we własne siły i zdolność podniesienia się po porażce to aspekty, które, odpowiednio wypracowane, zaprocentują również w innych sferach życia.

Jak spełnić swoje marzenia? ZOBACZ ZDJĘCIA:

Jak spełnić swoje marzenia?

Marzenia to dla wielu osób niesamowita motywacja do przełamywania swoich barier i rozpoczęcia działania.

Jak spełnić swoje marzenia?

Marzenia mogą być zarówno wielkie, jak i całkiem małe. To od nas zależy, co w danym momencie chcielibyśmy osiągnąć.

Jak spełnić swoje marzenia?

Realizacja planów to również wyrzeczenia, konieczność skupienia się na kwestiach istotnych, a także konieczność systematycznych działań.

Jak spełnić swoje marzenia?

Marzyć wcale nie jest wstydem. Niezależnie od wieku powinniśmy obierać cele i je realizować.

Jak spełnić swoje marzenia?

Odnoszenie sukcesu często poprzedzone jest wieloma bolesnymi porażkami. To od nas zależy, czy w ślad za nimi poddamy się, czy staniemy na nogi.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Różnica wieku w związku. Czy wiek może przeszkodzić w miłości?
  2. Jak podróżować samemu? 10 porad bezpiecznego i taniego podróżowania w pojedynkę
  3. Co to jest gender? Proste wytłumaczenie, które wyjaśni ci wiele spraw
  4. Co to jest LGBT? Skrót, którego znaczenie trzeba znać
  5. Jak naprawić związek? 10 kroków do poprawy relacji z partnerem
Powiązane
Helena Englert; Maciej Kurzajewski i Katarzyna Cichopek
Jak dobrze znasz rodziny gwiazd? Quiz tylko dla prawdziwych fanów