Jak się odkochać? NAJWAŻNIEJSZE porady
Jak się odkochać? Rozstanie z osobą, z którą przeżyliśmy wspólnie kilka lat życia, porównywane jest przez psychologów do żałoby po śmierci bliskiej osoby. Jak zatem je przetrwać i sprawić, aby było mniej bolesne?
Jak się odkochać? Nie będziemy mydlić wam oczu, nie jest to sprawa prosta. Na szczęście jest kilka metod na to, aby ulżyć swojemu cierpieniu. O czym mowa? Nie tylko o częstszych spotkaniach z naszymi przyjaciółmi, którym też nie można odmówić właściwości terapeutycznych. Rozstanie zaboli każdego, kto prawdziwie kochał swoją drugą połówlę, podobnie jak ty cierpiała Adele, gdy pisała jeden ze swoich największych przebojow Someone Like You. Jak to przetrwać?
Jak rozpoznać, czy jeszcze go kocham?
Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, aby rozpoznać, czy darzymy bliską nam osobę wielkim uczuciem, które nie chce zgasnąć. Jeżeli nie możesz przestać myśleć o swoim ex, pojawia się on w twojej głowie niemal o każdej porze dnia i nocy, to znak, że jesteś do niego bardzo przywiązana. Czy jednak dalej zakochana? Nerwowe spoglądanie w telefon i oczekiwanie na jego smsa lub telefon świadczy o tym, że nadal bardzo zależy ci na byłym chłopaku. Każdy poranek wydaje ci się ponury, a nastrój depresyjny cię nie opuszcza. Wieczorem, gdy zasypiasz, czujesz się smutna i masz ochotę płakać w poduszkę. Warto pozwolić swojemu smutkowi na ujście, tłumienie tego typu emocji nie jest czymś rozsądnym, ponieważ one i tak do nas wrócą.
Na imprezach, szkole czy pracy wciąż porównujesz napotykane osoby do swojego ex. Wydaję się przy nim nudne i nic niewnoszące do twojego życia. Czujesz się samotna i bardzo zagubiona. Nawet twoje pasje, które kiedyś dawały ci dużą satysfakcję, przestały mieć znaczenie. Nie cieszy się już dobry film czy koncert. Wszystko zaczyna być miałkie. Na myśl o tym, że ON się do ciebie odezwie i zechce wrócić, robi ci się cieplej na sercu, a twoje ciało przeszywa dreszcz.
Jak się odkochać?
Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że miłość jest stanem fizjologicznym. To, że twój były jawi ci się, jako jedyny, wspaniały, wymarzony i niezastąpiony to zasługa działania m.in. takich hormonów jak dopamina i fenyloetyloamina.
– Te substancje neurochemiczne wpływają na nasze uczucia, i na odwrót, uczucia wpływają na wydzielanie substancji neurochemicznych – napisał w swojej książce Jak uleczyć złamane serce słynny psychoterapeuta Peter McKenn.
Układ limbiczny, odpowiadający za kontrolowanie naszych emocji znajduje się zatem w stanie permanentnego pobudzenia, a nasze myśli o ukochanym przybierają formę obsesji. Nie możemy się od nich uwolnić, stanowi to dla nas nie lada wyzwanie.
Gdy już zracjonalizujemy nasz stan, możemy przejść do pracy nad wychodzeniem z dołka. Od czego zaczyna się taki proces? Od negowania i wypierania faktu, że nas ukochany nas opuścił. Robimy wszystko, aby pozostał on w naszym życiu i z powrotem wziął w swoje ramiona. To faza, w której nie brakuje nadziei, często bardzo ulotnej. Nieziszczone pragnienia powoli stają się frustracjami. Robimy się po prostu rozgniewane, złe, przepełnia nas gorycz. Zaczynamy naszego byłego partnera darzyć nienawiścią i kierować pod jego adresem gorzkie słowa. Gdy nasz gniew znajdzie ujście, możemy mówić o fazie trzeciej, czyli akceptacji. To faza przełomowa.
Jak przestać go kochać?
Jak przestać kochać osobę, z którą przeżyło się tyle wspaniałych chwil? Nie jest to łatwe zadanie, jednak wykonalne. Gdy przyjmiemy do wiadomości, że to naprawdę koniec, możemy zacząć myśleć o układaniu sobie życia z kimś innym. Myśleć, bo wpadanie w cudze ramiona, tylko po to, aby nie czuć się samotnie, nie jest najlepszym pomysłem. Nie jesteśmy szczęśliwie, ale wierzymy, że w życiu spotka nas jeszcze romantyczna miłość. Jak się odkochać i zrobić to w możliwie najszybszy sposób? Odpowiedź na to pytanie jest dość logiczna.
Aby proces wygaszania uczucia przebiegał sprawniej, warto przestać wypytywać znajomych o swojego ex i nagminnie śledzić jego profil w mediach społecznościowych. Nie warto również snuć niecnych planów, dotyczących przypadkowego spotkania. Wizje, w których pełnię szczęścia osiągasz tylko z nim przy boku, również lepiej odłożyć na bok. Dobrze jest pozbyć się wspólnych zdjęć i pamiątek, które przypominają ci o byłym partnerze. Skoncentruj się na jego wadach, przypomnij sobie o tym, co was różniło.
Jak przetrwać rozstanie?
Jak się odkochać? Zacznij się bardziej doceniać. Spędzaj więcej czasu z ludźmi, którzy w ciebie wierzą i sprawiają, że czujesz się dobrze. Poświęć się pracy lub swojej pasji. Może zaczniesz prowadzić bloga albo zapiszesz się na kurs tańca? Wykorzystaj czas po rozstaniu na inwestycję w siebie. Stawiaj sobie krótkoterminowe cele i nagradzaj się za ich osiąganie. Ma to efekt terapeutyczny, którego nie powinno się lekceważyć.
Jeżeli mimo wszystko nie radzisz sobie z rozstaniem, a stany depresyjne nie mijają, warto udać się do specjalisty.
Jak się odkochać? – ZOBACZ ZDJĘCIA:
Racjonalizuj swoje uczucia. Pamiętaj, że za twoje przywiązanie do byłego w dużej mierze odpowiadają hormony.
Daj sobie czas. Nie oczekuj, że smutek minie tydzień po rozstaniu. To wymaga cierpliwości.
Daj ujście swoim emocjom. Gniew, jaki ci towarzyszy jest czymś normalnym. Poprzedza on fazę akceptacji.
Unikaj przypadkowych spotkań ze swoim byłym i nie wypytuj o niego waszych wspólnych znajomych.
Czas po rozstaniu poświęć na inwestowanie w siebie. Po kilku tygodniach nie powinnaś wyglądać już tak jak dziewczyna ze zdjęcia. Jeżeli tak jest, warto rozważyć wizytę u terapeuty.
ZOBACZ TEZ:
- Znaki zodiaku najbardziej wiernych mężczyzn. Będziesz zachwycona!
- Znaki zodiaku. Dowiedz się, gdzie poznasz swoją prawdziwą miłość!
- Rozstanie z chłopakiem, jak sobie z nim poradzić?
źródła: sympatia.onet.pl focus.lpl